Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Zakon Dime Jakovljeva ili ruska deca nisu na prodaju
Savremeni svet

Zakon Dime Jakovljeva ili ruska deca nisu na prodaju

PDF Štampa El. pošta
Đorđe Milošević   
utorak, 25. decembar 2012.

Rusija više neće dozvoljavati da Amerikanci usvajaju siročad iz Rusije. To je, najkraće rečeno, suština zakona koji je usvojen u Donjem domu ruskog parlamenta. Ostaje da predlog odobri i Savet Federacije (Gornji dom), a zatim ga potpiše i predsednik države. Očekuje se da će taj završni čin proteći bez ikakvih problema. Zakon je podržalo 420 deputata, dok je protiv bilo samo sedam deputata, što govori o raspoloženju poslanika.

Šta je prethodilo ovom činu koji je izazvao burna reagovanja u ruskoj, ali i međunarodnoj javnosti, posebno u SAD?

Moskva je time odgovorila na usvajanje ,,Zakona Magnitskog’’ u američkom Kongresu, kojim su zavedene sankcije prema Rusiji, odnosno zabrana ulaska u SAD onim ruskim građanima koji Vašington okrivljuju za smrt Sergeja Magnitskog, pravnika u Fondu Hermitaž kapital. Magnitski je preminuo u ruskom zatvoru jer mu, kako u Vašingtonu tvrde, nije na vreme ukazana adekvatna medicinska pomoć, što Moskva energično demantuje.

Zakon koji je usvojila ruska Duma nazvan je ,,Zakon Dime Jakovljeva’’. Tako se zvao ruski dečak koji je kao usvojeno dete umro u SAD krivicom bračnog para koji ga je usvojio. Zakonom se zabranjuje ulazak na teritoriju Rusije čitavoj kategoriji građana SAD. Među njima su ona lica koja su izvršila bilo kakav zločin prema građanima Rusije koji se nalaze u inostranstvu, kao i oni koji su doneli nepravedne kazne prema građanima Rusije. Svi finansijski računi tih američkih građana u Rusiji biće zatvoreni, a svi ugovori oko imetka i investicija postaće ništavni. Kandidate za ovakav ,,crni spisak’’ mogu da predlažu poslanici, senatori, političke partije i opunomoćenici za prava čoveka.

Kako se objašnjava, zakon se primenjuje i u odnosu na druge zemlje koja narušavaju prava građana Rusije. Zavodi se i zabrana delatnosti u Rusiji nekomercijalnih organizacija koje finansiraju SAD i koje se bave politikom, kao i drugih organizacija koje predstavljaju opasnost po interese Ruske Federacije.

Rusija je ispoljila mudru strpljivost nastojeći da konflikt reši političkim putem, kaže predsednik Komiteta za zakonodavstvo Dume Vladimir Pligin. Došlo je vreme da probleme iz političke oblasti preobratimo u pravnu i stvorimo sistemsko zakonodavstvo koje će omogućiti zaštitu ruskih građana u inostranstvu.

Poslanica Svetlana Gorjačova bila je još oštrija. Ona je predložila da se nanese udar po američkoj privredi. Zahtevala je da se u ,,Zakon Dime Jakovljeva’’ unese tačka kojom bi se predložilo vladi da povuče iz američkih banaka ruski Rezervni fond u iznosu od 1,9 triliona rubalja, što čini jednu petinu federalnog budžeta za iduću godinu. Ovaj predlog nije naišao na podršku u Dumi.

Poslanik iz frakcije KP Pavel Dorohin izjavio je parlamentu da ,,vreme našeg povlačenja treba da se okonča’’. Nama su dvadeset godina solili pamet da će ,,dobre čike" liberali iz Amerike, da razvijaju našu demokratiju. Sada vidimo da su te ,,dobre čike" vukovi grabljivci, koji od nas zahtevaju samo ustupke. Naše rukovodstvo im se povinovalo, Rusija je gubila autoritet i Amerikanci su ojačali svoj diktat u svetu. Iza belih rukavica Obame kriju se grabljive šape američkog imperijalizma. Jaka Rusija nije potrebna Americi, kaže Dorohin.

Slični tonovi čuli su se i od drugih deputata. Ne možemo stalno da trpimo šamare, kažu u Moskvi. Nećemo više da im posle šamara po jednom, okrećemo drugi obraz. Tada će nas bez prestanka šamarati.

Predsednik Vladimir Putin podržao je donošenje ,,spiska Dime Jakovljeva’’, ocenivši da je on bio iznuđen. Rekao je da je američki ,,Zakon Magnitskog’’ neprijateljski i da je odgovor Dume ,,emotivan, ali adekvatan’’. Putin kaže da ruski odgovor nije uperen protiv američkih građana koji se u većini slučajeva korektno odnose prema usvojenoj deci iz Rusije, već prema vlastima koje ne reaguju kada se desi zločin. Predsednik takođe kaže da se većina građana Rusije protivi usvajanju ruske dece u inostranstvu i smatra da time treba da se bave građani Rusije.

Zakon nailazi na podršku javnosti u Rusiji, ali ima i suprotnih reagovanja. Pojedini mediji kažu da je u postsovjetskom periodu samo u SAD usvojeno najmanje 50.000 dece iz Rusije od kojih je samo dvadesetak dece umrlo zbog nepažnje ili nasilja usvojitelja. U isto vreme, mnogo više usvojene dece stradalo je u Rusiji nepažnjom ili nasiljem onih koji su ih usvojili. Najdalje u kritici otišao je moskovski list ,,Novaja gazeta’’ koji je objavio članak pod naslovom ,,Inteligentna američka porodica primila bi na vaspitanje umno zaostalog deputata Državne dume’’. Aluzija je sasvim jasna. Deputat Aleksej Mitrofanov je tim povodom oštro reagovao i uputio proteste vlasniku lista rekavši da je dara prevršila meru. Predsednik Dume Sergej Nariškin pridružio se ovoj kritici i izjavio da je to uvreda parlamenta, kao i birača.

Moskovski mediji javljaju da je donošenje zakona naišlo na kritiku u Americi, a posebno kod ljudi koji nameravaju ili su već u pregovorima oko usvajanja ruske dece. U Americi ocenjuju da su time kažnjeni ne američki građani nego ruska deca.

Do koje su mere strasti u Americi uzavrele svedoči i činjenica da je tamo počelo prikupljanje potpisa da se svi deputati ruske Dume uključe u ,,Spisak Magnitskog’’ kao i predsednik Putin ako potpiše ,,Zakon Dime Jakovljeva’’. Njima bi bio zabranjen ulazak u SAD. Američki izvori kažu da se prikupljanje potpisa ,,odvija uspešno’’ i da će potreban broj potpisa (25.000) sigurno biti ostvaren. Teško je, međutim, poverovati da bi predsednik Obama potpisao takav dokumenat.

Bilo kako bilo, rusko-američki ,,mini rat’’ uneo je određenu pometnju u rusko-američke odnose. Time je ,,resetovanje’’ pretrpelo još jedan udarac. Analitičari kažu da je donošenjem ,,Zakona Magnitskog’’ Vašington još jednom demonstrirao nadobudnost i superiornost, dok je Rusija ,,Zakonom Dime Jakovljeva’’ nagovestila da pred takvim izazovima neće ustuknuti niti će ćutke trpeti šamare.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner