субота, 04. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Закон Диме Јаковљева или руска деца нису на продају
Савремени свет

Закон Диме Јаковљева или руска деца нису на продају

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Милошевић   
уторак, 25. децембар 2012.

Русија више неће дозвољавати да Американци усвајају сирочад из Русије. То је, најкраће речено, суштина закона који је усвојен у Доњем дому руског парламента. Остаје да предлог одобри и Савет Федерације (Горњи дом), а затим га потпише и председник државе. Очекује се да ће тај завршни чин протећи без икаквих проблема. Закон је подржало 420 депутата, док је против било само седам депутата, што говори о расположењу посланика.

Шта је претходило овом чину који је изазвао бурна реаговања у руској, али и међународној јавности, посебно у САД?

Москва је тиме одговорила на усвајање ,,Закона Магнитског’’ у америчком Конгресу, којим су заведене санкције према Русији, односно забрана уласка у САД оним руским грађанима који Вашингтон окривљују за смрт Сергеја Магнитског, правника у Фонду Хермитаж капитал. Магнитски је преминуо у руском затвору јер му, како у Вашингтону тврде, није на време указана адекватна медицинска помоћ, што Москва енергично демантује.

Закон који је усвојила руска Дума назван је ,,Закон Диме Јаковљева’’. Тако се звао руски дечак који је као усвојено дете умро у САД кривицом брачног пара који га је усвојио. Законом се забрањује улазак на територију Русије читавој категорији грађана САД. Међу њима су она лица која су извршила било какав злочин према грађанима Русије који се налазе у иностранству, као и они који су донели неправедне казне према грађанима Русије. Сви финансијски рачуни тих америчких грађана у Русији биће затворени, а сви уговори око иметка и инвестиција постаће ништавни. Кандидате за овакав ,,црни списак’’ могу да предлажу посланици, сенатори, политичке партије и опуномоћеници за права човека.

Како се објашњава, закон се примењује и у односу на друге земље која нарушавају права грађана Русије. Заводи се и забрана делатности у Русији некомерцијалних организација које финансирају САД и које се баве политиком, као и других организација које представљају опасност по интересе Руске Федерације.

Русија је испољила мудру стрпљивост настојећи да конфликт реши политичким путем, каже председник Комитета за законодавство Думе Владимир Плигин. Дошло је време да проблеме из политичке области преобратимо у правну и створимо системско законодавство које ће омогућити заштиту руских грађана у иностранству.

Посланица Светлана Горјачова била је још оштрија. Она је предложила да се нанесе удар по америчкој привреди. Захтевала је да се у ,,Закон Диме Јаковљева’’ унесе тачка којом би се предложило влади да повуче из америчких банака руски Резервни фонд у износу од 1,9 трилиона рубаља, што чини једну петину федералног буџета за идућу годину. Овај предлог није наишао на подршку у Думи.

Посланик из фракције КП Павел Дорохин изјавио је парламенту да ,,време нашег повлачења треба да се оконча’’. Нама су двадесет година солили памет да ће ,,добре чике" либерали из Америке, да развијају нашу демократију. Сада видимо да су те ,,добре чике" вукови грабљивци, који од нас захтевају само уступке. Наше руководство им се повиновало, Русија је губила ауторитет и Американци су ојачали свој диктат у свету. Иза белих рукавица Обаме крију се грабљиве шапе америчког империјализма. Јака Русија није потребна Америци, каже Дорохин.

Слични тонови чули су се и од других депутата. Не можемо стално да трпимо шамаре, кажу у Москви. Нећемо више да им после шамара по једном, окрећемо други образ. Тада ће нас без престанка шамарати.

Председник Владимир Путин подржао је доношење ,,списка Диме Јаковљева’’, оценивши да је он био изнуђен. Рекао је да је амерички ,,Закон Магнитског’’ непријатељски и да је одговор Думе ,,емотиван, али адекватан’’. Путин каже да руски одговор није уперен против америчких грађана који се у већини случајева коректно односе према усвојеној деци из Русије, већ према властима које не реагују када се деси злочин. Председник такође каже да се већина грађана Русије противи усвајању руске деце у иностранству и сматра да тиме треба да се баве грађани Русије.

Закон наилази на подршку јавности у Русији, али има и супротних реаговања. Поједини медији кажу да је у постсовјетском периоду само у САД усвојено најмање 50.000 деце из Русије од којих је само двадесетак деце умрло због непажње или насиља усвојитеља. У исто време, много више усвојене деце страдало је у Русији непажњом или насиљем оних који су их усвојили. Најдаље у критици отишао је московски лист ,,Новаја газета’’ који је објавио чланак под насловом ,,Интелигентна америчка породица примила би на васпитање умно заосталог депутата Државне думе’’. Алузија је сасвим јасна. Депутат Алексеј Митрофанов је тим поводом оштро реаговао и упутио протесте власнику листа рекавши да је дара превршила меру. Председник Думе Сергеј Наришкин придружио се овој критици и изјавио да је то увреда парламента, као и бирача.

Московски медији јављају да је доношење закона наишло на критику у Америци, а посебно код људи који намеравају или су већ у преговорима око усвајања руске деце. У Америци оцењују да су тиме кажњени не амерички грађани него руска деца.

До које су мере страсти у Америци узавреле сведочи и чињеница да је тамо почело прикупљање потписа да се сви депутати руске Думе укључе у ,,Списак Магнитског’’ као и председник Путин ако потпише ,,Закон Диме Јаковљева’’. Њима би био забрањен улазак у САД. Амерички извори кажу да се прикупљање потписа ,,одвија успешно’’ и да ће потребан број потписа (25.000) сигурно бити остварен. Тешко је, међутим, поверовати да би председник Обама потписао такав докуменат.

Било како било, руско-амерички ,,мини рат’’ унео је одређену пометњу у руско-америчке односе. Тиме је ,,ресетовање’’ претрпело још један ударац. Аналитичари кажу да је доношењем ,,Закона Магнитског’’ Вашингтон још једном демонстрирао надобудност и супериорност, док је Русија ,,Законом Диме Јаковљева’’ наговестила да пред таквим изазовима неће устукнути нити ће ћутке трпети шамаре.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер