недеља, 06. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шемсо и муџахедини

Ненад Кецмановић   
уторак, 06. август 2013.

Тако браћа из Туниса, Јемена, Алжира и сл. наравно нису схватила да домаћи закони не предвиђају да се заробљеницама откидају главе. И једино су, изгледа, схватили када им је Шемсо рекао: „Ко хоће да брани БиХ – линија фронта је тамо, па изволите“, зато што је ишаретом показао правац и додао њима разумљиво – бујрум. 

 
Куда иде Србија

Србија и такозвана међународна заједница

Милан Пурић   
четвртак, 09. април 2009.

Уколико би нас та међународна заједница изоловала (на пример због Косова и Метохије), алтернатива постоји широм праве међународне заједнице. Чак и у време највећих притисака и санкција, наша роба је налазила пут до тих тржишта.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Рамазанске занимљивости у БиХ

Ненад Кецмановић   
уторак, 30. јул 2013.

Но, како се харизматични Таип, под притиском демократије у парку Гези, сада окренуо исламу не само код куће него, подршком свргнутом “муслиманском брату” Мурсију, и у спољној политици, могло се очекивати да његова продужена рука у БиХ више неће бити СДП, СДА и СББ, него Ријасет ИВЗ.

 
Куда иде Србија

Да ли је требало "капитулирати"?

Слободан Антонић   
четвртак, 02. април 2009.

Пропаст атинске независности није почео са поразом код Херонеје, већ са заборавом хероја палих у тој бици. Тако ни Србија није изгубила Косово 1999, ни 2008, али ће га изгубити када заборави своје хероје са Паштрика, своје погинуле пилоте и своју пострадалу децу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Три послератна друга

Саша Бижић   
четвртак, 25. јул 2013.

Сада смо дошли до тачке да први човек РС, као важне ствари које треба решавати на нивоу БиХ, осим тракавице "Сејдић - Финци" и излизаних "европских интеграција", из нафталина вади већ заборављену "причу о МАП-у".

 
Куда иде Србија

Смисао антиевропских сила у Србији

Лорна Штрбац   
уторак, 31. март 2009.
Смисао антиевропских сила, мада не једини, је индиректна легитимација европских сила чије постојање је ствар историјске нужности, прагматизма, геополитичких околности. Оне константно омогућују несмењивост владајућег слоја и непокретљивост унутар социјалне структуре.
 
Куда иде Србија

Из архиве НСПМ - О венцу

Никола Танасић   
уторак, 24. март 2015.

Демостен се позива на то колико је ондашњој Атини било немогуће да поступи другачије, колико јој је било неприхватљиво да пристане на сопствено свођење на ранг другоразредне државе и другоразредног народа, да својевољно преда оно што јој је касније отето, да се покори без пркоса и отпора.

 
Косово и Метохија

Косово – две године касније

Питер Фејт   
петак, 16. април 2010.

Редовна годишња процена Европске комисије утврдила је области у којима су потребне реформе. Треба се надати да ће током неколико следећих месеци доћи до ближе регионалне сарадње између Косова и Србије, што би осигурало стабилан напредак у правцу њихових европских перспектива.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Без сагласности три народа, БиХ представља само топоним

Ненад Кецмановић   
понедељак, 22. јул 2013.

Као и увијек и свугдје, власт и опозиција се узајамно оптужују за криминал. И у РС-у је нешто као ово код вас у Сарајеву што се по Авазу и Слободној Босни прогањају Фахро Радончић и Бакир Изетбеговић. Те паушалне медијске оптужбе међу високим функционерима нису добре јер руше повјерење у правосудни систем.

 
Куда иде Србија

Границе слободне Србије

Славољуб Лекић   
среда, 11. март 2009.

Пре или касније Срби, Арбанаси и Хрвати ће се разграничити. Као и многе друге балканске послове, ни овај неће моћи да обаве сами. Отуда се неизбежно намеће питање: који је реалполитички домет хрватског и албанског геноцида? Да ли ови народи имају аутентичну државну идеју? 

 
Косово и Метохија

Мобилни претплатник није (више) доступан

Aна Радмиловић   
недеља, 25. април 2010.

Уплашили су се заправо сви они који би, упркос свему, још увек да верују да је Србија негде ту, да је присутна макар кроз те телефоне, макар кроз канале српске телевизије.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Расизам без расе

Владимир Милутиновић   
субота, 14. фебруар 2009.

Када би овај специфичан балкански симболички расизам, који превасходно еманира Хрватска, био препознат као расизам, изгубио би много на својој привлачности. Наш проблем је у томе што тај расизам у добром делу јавности функционише као истина о рату.

 
Косово и Метохија

Приштина Србима не нуди ништа сем илузија

Горан Богдановић   
среда, 21. април 2010.

Свима нам је циљ очување Космета у границама Србије, разликујемо се једино којим путем и на који начин стићи до њега. O свему осталом можемо дискутовати на цивилизован начин, не нарушавајући народно јединство, а бирачи ће дати суд о свачијем програму.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто се Србија стиди антититоистичке опозиције

Добрица Ћосић   
субота, 07. фебруар 2009.

Најзначајнији интелектуалци западњачке цивилизације историчари, политиколози, филозофи, економисти, уметници, изрекли су поразне оцене о неолибералном, корпоративном капитализму и његовој демократији. 

 
Косово и Метохија

Четири грешке владике Артемија у заштити споменика на Косову

Бранислав Крстић   
недеља, 18. април 2010.

Учињена је двострука грешка; за дуго времена доведена је у питање сарадња с Унеском, а очекивања су усмерена према Савету Европе иако је било познато да Савет признаје само албанске власти.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Словенија и Хрватска: Европски дијалог топузом

Светлана Васовић-Мекина   
субота, 07. фебруар 2009.

Ако Словенија, због граничних проблема, спречава Хрватску да уђе у ЕУ, шта тек чека Србију, због истих проблема са Хрватском, онда са Косовом... Историја ЕУ је пуна примера таквих условљавања.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Грађанска БиХ“, Кецмановић, Српска и критичари

Милош Милојевић   
петак, 26. јул 2013.

После клишеа о рату у БиХ следи чуђење како Кецмановић може а да не критикује Републику Српску, њено аморално руководство и геноцидну генеалогију.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Децентрирање мартирологије и српски народ

Маринко М. Вучинић   
петак, 06. фебруар 2009.
Суочавање са прошлошћу и ратним злочинима у грађанском рату у тумачењима наших заступника колективне српске кривице одвијало се у неколико фаза. Најпре су се појавили захтеви за темељну денацификацију и дефашизацију српског друштва.
 
Косово и Метохија

„Дођох, видјех, пропадох“

Ана Радмиловић   
среда, 07. април 2010.

Све се, рекло би се, променило од овог смешног а заправо смртно озбиљног прилога паметног и интуитивног Бранимира Штулића – све, сем начина на који говоре и млади и (нажалост) много старији и искуснији политичари од омладинаца са почетка приче.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Словеначко-хрватско заоштравање и Србија

Дејан Јовић   
понедељак, 12. јануар 2009.

Уђе ли у Унију прије Србије, Хрватска ће -  готово сигурно - увјетовати било какву ратификацију евентуалних споразума између Уније и Србије српским одустајањем од „протутужбе" за Олују, а вјеројатно и признавањем ексклузивне кривице Србије и Срба.

 
<< Прва < Претходна 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следећа > Последња >>

Страна 91 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер