субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Какви ће бити односи са Русијом ако Србија уђе у НАТО и ЕУ?

Бошко Обрадовић   
петак, 17. април 2009.

Зрело је за један отворен и поштен разговор између два братска народа, руског и српског, и наших елита. Да се питамо за јуначко здравље и превазиђемо ако треба шта превазилазити из прошлости.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шемсо и муџахедини

Ненад Кецмановић   
уторак, 06. август 2013.

Тако браћа из Туниса, Јемена, Алжира и сл. наравно нису схватила да домаћи закони не предвиђају да се заробљеницама откидају главе. И једино су, изгледа, схватили када им је Шемсо рекао: „Ко хоће да брани БиХ – линија фронта је тамо, па изволите“, зато што је ишаретом показао правац и додао њима разумљиво – бујрум. 

 
Куда иде Србија

Будимо нереални – тражимо могуће!

Српски сабор Двери   
субота, 11. април 2009.

Без организованог деловања против монополиста нашег медијског, економског и политичког живота, било каква друштвена промена у Србији није могућа. Зато је развој алтернативних асоцијација, ненаслоњених на стране амбасаде, једини могући одговор.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Рамазанске занимљивости у БиХ

Ненад Кецмановић   
уторак, 30. јул 2013.

Но, како се харизматични Таип, под притиском демократије у парку Гези, сада окренуо исламу не само код куће него, подршком свргнутом “муслиманском брату” Мурсију, и у спољној политици, могло се очекивати да његова продужена рука у БиХ више неће бити СДП, СДА и СББ, него Ријасет ИВЗ.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Захтев за рехабилитацију Драже Михаиловића

Српска либерална странка   
четвртак, 05. март 2009.

О "кредибилитету" осуде генерала Михаиловића говори то да је председник САД Труман 1948, на предлог генерала Ајзенхауера, главнокомандујућег Савезничких снага, доделио Михаиловићу највише одликовање.

 
Косово и Метохија

Мобилни претплатник није (више) доступан

Aна Радмиловић   
недеља, 25. април 2010.

Уплашили су се заправо сви они који би, упркос свему, још увек да верују да је Србија негде ту, да је присутна макар кроз те телефоне, макар кроз канале српске телевизије.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Хаг: да ли је било "заједничког злочиначког подухвата"?

Слободан Антонић   
четвртак, 05. март 2009.

Читајући хашку пресуду човек не може да се отме утиску да је њен политички контекст једноставно прогутао правни садржај. Злочини на Косову једном спекулативном конструкцијом директно су приписани осуђеним генералима и политичарима, а посредно и држави Србији.

 
Косово и Метохија

Приштина Србима не нуди ништа сем илузија

Горан Богдановић   
среда, 21. април 2010.

Свима нам је циљ очување Космета у границама Србије, разликујемо се једино којим путем и на који начин стићи до њега. O свему осталом можемо дискутовати на цивилизован начин, не нарушавајући народно јединство, а бирачи ће дати суд о свачијем програму.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Фијаско суђења српском национализму

Љиљана Смајловић и Ивана Јанковић   
петак, 20. фебруар 2009.

Има ли веће ироније од тога да карикатурални српски националиста укуца последњи ексер у ковчег Хашког трибунала? Kако је уопште дошло до тога да се правни експерти у Хагу препиру ко сноси већу кривицу што ће се оптуженик из Србије ускоро, можда, наћи на слободи?

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Без сагласности три народа, БиХ представља само топоним

Ненад Кецмановић   
понедељак, 22. јул 2013.

Као и увијек и свугдје, власт и опозиција се узајамно оптужују за криминал. И у РС-у је нешто као ово код вас у Сарајеву што се по Авазу и Слободној Босни прогањају Фахро Радончић и Бакир Изетбеговић. Те паушалне медијске оптужбе међу високим функционерима нису добре јер руше повјерење у правосудни систем.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто се нисам вратила у Београд

Славенка Дракулић   
недеља, 15. март 2009.

Млада генерација у данашњој Србији је изолована само зато што не ради нешто што би требало да ради – да поставља питања. Због овога нисам тако дуго била у Београду. Нисам могла да поднесем њихово ћутање и порицање, као што то нисам могла ни у својој земљи.

 
Косово и Метохија

Неопходан контакт између Београда и Приштине

Рада Трајковић   
среда, 28. април 2010.

Треба да знамо да нико од нас није спреман да се одрекне ни Газиместана ни наших манастира, ни нашег идентитета, језика, писма, историје. Интеграција не може да оде у асимилацију.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Народи екс-Ју и национални покрет код Срба

Јован Ненадов   
уторак, 10. март 2009.

Сергеј Флере наводи тезу "да су други народи реаговали на национални покрет у Срба", која је била подлога за писање "историје распада Југославије и ратова који су следили". Теза угодна за "друге народе", будући да су као једини кривац одређени – Срби!

 
Куда иде Србија

Србија и такозвана међународна заједница

Милан Пурић   
четвртак, 09. април 2009.

Уколико би нас та међународна заједница изоловала (на пример због Косова и Метохије), алтернатива постоји широм праве међународне заједнице. Чак и у време највећих притисака и санкција, наша роба је налазила пут до тих тржишта.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Три послератна друга

Саша Бижић   
четвртак, 25. јул 2013.

Сада смо дошли до тачке да први човек РС, као важне ствари које треба решавати на нивоу БиХ, осим тракавице "Сејдић - Финци" и излизаних "европских интеграција", из нафталина вади већ заборављену "причу о МАП-у".

 
Куда иде Србија

Да ли је требало "капитулирати"?

Слободан Антонић   
четвртак, 02. април 2009.

Пропаст атинске независности није почео са поразом код Херонеје, већ са заборавом хероја палих у тој бици. Тако ни Србија није изгубила Косово 1999, ни 2008, али ће га изгубити када заборави своје хероје са Паштрика, своје погинуле пилоте и своју пострадалу децу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Грађанска БиХ“, Кецмановић, Српска и критичари

Милош Милојевић   
петак, 26. јул 2013.

После клишеа о рату у БиХ следи чуђење како Кецмановић може а да не критикује Републику Српску, њено аморално руководство и геноцидну генеалогију.

 
Куда иде Србија

Смисао антиевропских сила у Србији

Лорна Штрбац   
уторак, 31. март 2009.
Смисао антиевропских сила, мада не једини, је индиректна легитимација европских сила чије постојање је ствар историјске нужности, прагматизма, геополитичких околности. Оне константно омогућују несмењивост владајућег слоја и непокретљивост унутар социјалне структуре.
 
Куда иде Србија

Из архиве НСПМ - О венцу

Никола Танасић   
уторак, 24. март 2015.

Демостен се позива на то колико је ондашњој Атини било немогуће да поступи другачије, колико јој је било неприхватљиво да пристане на сопствено свођење на ранг другоразредне државе и другоразредног народа, да својевољно преда оно што јој је касније отето, да се покори без пркоса и отпора.

 
Косово и Метохија

Четири грешке владике Артемија у заштити споменика на Косову

Бранислав Крстић   
недеља, 18. април 2010.

Учињена је двострука грешка; за дуго времена доведена је у питање сарадња с Унеском, а очекивања су усмерена према Савету Европе иако је било познато да Савет признаје само албанске власти.

 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 90 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер