субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Политичка неслога разара Србију

Милош Кнежевић   
среда, 17. септембар 2008.

Национални програм није само буквално парче испсисане хатије, него и досегнуто друштвено стање у коме се, поред политичких нијанси и разлика, спроводи уједначена државна и национална политика, којом се штите сви грађани једне земље.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Болни записи

Перса Вучић   
уторак, 23. септембар 2008.

Убијање невиних људи у источној Босни, дакле и на подручју општине Сребреница, почело је у јулу 1992, када су Срби позвали Хрвате и Бошњаке да предају оружје и гарантовали им безбедност, а после предаје оружја неке убили.

 
Косово и Метохија

Косово и Метохија у двехиљадедеветој

Марио Брудар   
уторак, 12. јануар 2010.

Судбина Блаце и онога што је открио показаће да ли су САД и косовским Албанцима наклоњене водеће земље ЕУ одлучиле да Косово у 2010. години крене ка томе да буде земља толеранције и разумевања, за шта ју је у 2009. години већ прогласио Хашим Тачи.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Република Српска и оптужбе за геноцид

Љубиша Ристић   
среда, 20. август 2008.

Термин „геноцид“ се очигледно користи на различите начине. Један је начин „холокауст“, а други „убијање широких размера које врши непријатељ“. Разлика између ова два начина је као између новца са златном подлогом и инфлаторног новца.

 
Косово и Метохија

Шта се хоће на српском северу Космета или ко ће први

Ана Радмиловић   
понедељак, 11. јануар 2010.

Питање није ко ће први да започне јавни дијалог са Приштином него ко ће први из Београда да реши да је доста реторике која нема упориште у стварности и доста паралелних институција у једном паралелном свету какав је већ заморио и најтврдокорније на Косову.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Није ово Америка

Љиљана Смајловић   
петак, 08. август 2008.

Али ако постоје оправдане сумње да је Хашки суд неправичан (види случајеве Орић и Харадинај), онда је ваљда морално јавно сумњати у моралност изручивања грађана таквом суду? Неће бити да се приврженост европским идејама исказује само послушношћу пред захтевима европских политичара.

 
Косово и Метохија

Косово и моралност права

Костас Дузинас   
петак, 08. јануар 2010.

Никакав правни аргумент за рат није постојао на Косову, случај постмодерног праведног рата заснивао се на контроверзној евиденцији. Наметљива нелегалност тога рата учинила је од расправе међународних правника о Косову интересантну студију о једном случају, студију о статусу те гране права.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Професор и мандале

Јован Ненадов   
петак, 08. август 2008.

Својом тврдњом да је Недићева држава била једна од “најквислиншкијих држава”, проф. Станковић иде наруку онима који настоје да изједначе “Недићеву Србију” са Павелићевом НДХ. Та тврдња није тачна. Само у специјалним јединицама Vafen-SS ратовало око 320.000 “квислиншких” војника, из свих окупираних земаља изузев Пољске и Србије.

 
Косово и Метохија

Срби са Космета „верују“ властима у Београду

Ана Радмиловић   
субота, 02. јануар 2010.

Када власти у Београду кажу Србима са Космета: „немојте да изађете на нелегалне изборе“, Срби са Космета знају да њихова држава заправо жели да каже: „Ми морамо ово да вам причамо, али изађите људи, видите и сами да не знамо шта да радимо са вама“.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Улога санскрита у светској револуцији

Милорад Станојловић   
четвртак, 31. јул 2008.

Есеј о страсти, шефа Катедре за историју Југославије Филозофског факултета у Београду, професора Ђорђа Станковића, не би изазвао иоле значајнију пажњу јавности да нисмо историјски и практично сада у Окружном суду у Београду. Хоћемо ли успети да као и други народи из њега изађемо часно и достојанствено?

 
Косово и Метохија

Српске светиње под албанском заштитом

Слободан Рељић   
четвртак, 21. јануар 2010.

Представници „међународне заједнице” нису се дали збунити тим толико пута понављаним чињеницама. Онда је италијански генерал лепо рекао: колико ви војника пошаљете у Авганистан, толико ћемо ми војника распоредити око ваших манастира.

 
Куда иде Србија

Родомрсци коче националну стратегију

Зоран Аврамовић   
среда, 17. септембар 2008.

Од огромног је значаја очување државе и њеног суверенитета. На другом месту је да се очувају националне вредности, интереси Срба који су ван територије наше земље – каже угледни социолог проф. др Зоран Аврамовић.

 
Куда иде Србија

Шта је српски национални интерес данас?

Дебата   
среда, 24. септембар 2008.

У организацији Српске либералне странке и Удружења Срба из Хрватске у просторијама Месне заједнице Теразије 45 у Београду, 19. септембра 2008. године одржана је расправа на тему „Шта је српски национални интерес данас“. 

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Вашингтон пост о “турској” БиХ

Ненад Кецмановић   
петак, 05. април 2013.

Све већи утицај Турске је узнемирио босанске Србе, који имају паралелну власт у Босни унутар компликованог система који је наметнут мировним уговорима из 1995." Као новинар угледног "Вашингтон поста", Бирбаум мора да зна да се синтагмом "паралелна власт" обично означава нелегална власт.

 
Куда иде Србија

Србија треба да стане на ноге!

Јован Пејин   
среда, 24. септембар 2008.

Право на самоопредељење и после распада Југославије Србима није признато. Због тога још увек лутамо између брозовског југословенства, грађанске државе, државе Срба и свих њених грађана и спољнополитичког притиска глобалиста.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Република Српска и Федерација БиХ пред изазовом ЕУ интеграција

Слободан Дурмановић   
четвртак, 28. март 2013.

Резултат те целе смутне операције данас је трагикомичан: Влада ФБиХ подељена је на две половине које више и не заседају заједно, Уставни суд ФБиХ уопште не заседа, а ОХР и америчка амбасада више не желе да арбитрирају.

 
Куда иде Србија

Очување суверенитета као приоритет

Михајло Марковић   
петак, 12. септембар 2008.

Уколико се у будућности држава озбиљно не позабави демографским порастом, могло би нам се десити да за неколико деценија просто нестанемо са наших простора.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Белгијски модел и паралеле са БиХ

Ненад Кецмановић   
уторак, 26. март 2013.

Јан Пеуманс није говорио о традиционалном босанском мулти-култи комшилуку, о ратним злочинима и жртвама, етничким чишћењима, о слову и духу Дејтонског споразума, попису становништва и о новом ултимативном року који су нам задале бриселске еврократе.

 
Куда иде Србија

Србија нема озбиљне политичаре

Мирослав Јовановић   
субота, 06. септембар 2008.

Србија је једно од „најстаријих” друштава у Европи, демографски посматрано, са просечном старошћу од преко 40 година. То је врло озбиљан проблем

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Кирбијева аналогија и "завера против Републике Српске"

Ненад Кецмановић   
среда, 13. март 2013.

Навикли "да нас мање воле" и да нам "не желе бити непријатељи", званичници не само ентитета под протекторатом (Српске), него и суверене државе (Србије) нису поводом изјава Кенина и Кирбија ни затражили службено објашњење од амбасада САД у Сарајеву и Београду.

 
<< Прва < Претходна 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следећа > Последња >>

Страна 95 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер