недеља, 06. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Доживели смо државну и националну катастрофу

Јовица Тркуља   
субота, 06. септембар 2008.
Раздељени, посвађани, арогантни и искључиви, представници власти су створили код грађана убеђење да је све остало по старом, да нема политичке алтернативе за бољу будућност.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шта све чека нову владу Републике Српске

Драган Јеринић   
петак, 08. март 2013.

И опет утопистички став, ако држава не зна или не може да заведе ред преко својих страначких директора, нека то уз добру накнаду препусти неком ко може направити позитивну финансијску рачуницу у "Жељезницама". 

 
Куда иде Србија

Политичке конфронтације – зла коб за нацију

Василије Крестић   
петак, 29. август 2008.

Све су прилике да Србија деценијама ни изблиза нема адекватан стратегијски национални програм, или бар не у оној мери, који би јој обезбедио оно што има једна стабилна држава у свету -национално јединство

 
Косово и Метохија

Како ће изгледати победа пред Међународним судом правде

Стивен Мајер   
среда, 09. децембар 2009.

Када се све узме у обзир, одлука владе у Београду да покрене овај случај пред Међународним судом правде била је грешка, осим наравно, ако је све време имала циљ да „изгуби” и тако побегне од одговорности, сваљујући је на адвокате.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Слепе мрље

Владимир Милутиновић   
понедељак, 02. јун 2008.

Ако је циљ Друге Србије демократизација друштва онда су ове симпатије за хрватске историјске слепе мрље сасвим неразумљиве. Хрватска је данас држава настала на рату у коме је заиста победила али јој је та победа донела ауторитарну власт која почива на ратној логици.

 
Куда иде Србија

Искушења нових интеграција

Александар Димитријевић   
уторак, 05. август 2008.

Такав је случај ових дана са питањем Косова и Метохије. То питање је за светску заједницу затворено са стањем какво је данас. Какав је однос домаћих политичара према том питању сасвим је друга ствар. Одлука која је данас наметнута Србији није праведна.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Козметика или дубоки резови у РС

Драган Јеринић   
среда, 20. фебруар 2013.

Тачно је - да се нешто кува, кува се.  Да ли је Влада Александра Џомбића могла у претходном периоду више радити и брже нудити поједина рјешења? Да, и морала је. Јесу ли сви министри оправдали повјерење? Нису. Јавност већ одаво зна гдје шкрипи, од здравства до пољопривреде.

 
Куда иде Србија

Српска геополитичка транзиција

Славољуб Лекић   
петак, 30. мај 2008.

Међународна политика сведена је, неретко, на приступање Европској унији и учлањење у НАТО пакт. Привредна питања тумаче се кроз призму неолибералне економије и идеализоване компрадорске приватизације именоване безазленом речју – транзиција. Културна димензија често је затурена.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Попис без пописа и морбидни пут БиХ у НАТО

Саша Бижић   
уторак, 19. фебруар 2013.

Ако се на пољу ангажовања у правцу самосталности РС може говорити о томе да је ријеч о дугорочном циљу, недокучиво је због чега већ сада са обје стране политичке медаље не стигну сигнали да функционери НАТО-а немају због чега да долазе у српску половину БиХ.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Радили смо под притиском

Џефри Најс   
субота, 17. мај 2008.

Морам да у неку руку браним Карлу дел Понте јер је она наследила политику подизања оптужница од претходника, политику која је била хаотична. Трибунал вероватно није ни успостављен да би успео, већ да би пропао, барем тако неки кажу.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Срби у Хрватској никада нису били у горем положају

Светозар Ливада   
субота, 28. јун 2008.

Срби су практично сад изван закона јер у Хрватској су све националне мањине сведене на једну трећину. То је класична ксенофобија - наставак расизма из Другог свјетског рата.

 
Косово и Метохија

"Косовски процес" - од великог значаја за међународно право

Лен Ферфеке   
субота, 12. децембар 2009.

Ма колико да је тешко пророковати каква ће бити пресуда МСП, изгледа да Србија ипак има боље аргументе. Ако Србија добије за право – шта ће се онда догодити? Да ли ће Косово потпасти под власт Србије?

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Земљаци

Душан Бабић   
среда, 04. јун 2008.

Трагични ратови и крвави кермес на Балкану створили су силне анимозитете међу блиским и сродним народима. Нашим западним сусједима, кад се спомене припадност Балкану, као да им се здрав зуб вади, мада Хрватска и географски, по Цвијићевој дефиницији, великим дијелом припада Балкану.

 
Куда иде Србија

Судбина Србије је у туђим рукама

Чедомир Попов   
петак, 29. август 2008.

Србија се националног програма, историјски гледано, одрекла још далеке 1914. године. Према мом мишљењу, она је тада имала свој прави стратегијски план – окупљање свих српских области, из свих српских земаља, у једну јединствену српску државу

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Дискриминација српских жртава у Тужилаштву и Суду БиХ

Слободан Дурмановић   
уторак, 26. фебруар 2013.

Више информација из тог тужилаштва стигло је недавно о злочинима почињеним у логорима “Силос” у Тарчину, ОШ “9. Мај”, “Крупа”, “Игман” и “Храсница”, у којима су злостављани и убијани заточени Срби у периоду од маја 1992. до 27. јануара 1996. године.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Ко је и шта заборавио

Мирослав Лазански   
субота, 31. мај 2008.

„Хрватска је 1991. свесно изабрала ризик сукоба са тада војнички јачом страном”, одговорио је на питање у вези са ратом на дубровачком подручју Мило Ђукановић пре неколико година у једној емисији ХРТ-а.

 
Косово и Метохија

Не треба писати о интеграцији Срба у косовско друштво – Срби то воле да раде тајно

Ана Радмиловић   
уторак, 01. децембар 2009.

Да ли „интеграција“ подразумева губитак националног идентитета, потпуно нестајање једног народа у асимилацији – питања су која превазилазе тренутак у коме се налазимо.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Да ли су Срби мајстори смрти

Маринко М. Вучинић   
уторак, 27. мај 2008.

Очигледно је да ће комеморација у Јасеновцу и даље бити један од највећих и најзначајнијих политичких и историјских изазова за Хрватску и њено суочавање са прошлошћу. Ова реаговања у хрватској јавности само показују до које мере је геноцид осетљиво и комплексно друштвено и историјско питање.

 
Косово и Метохија

Тачи лидер организованог криминала и тероризма

Слађан Николић   
уторак, 01. децембар 2009.

За своје западне менторе, пре свега оне у Европи, а из разлога њихове унутрашње безбедности, Тачи постаје опасан 2000. године после удруживања са криминалним кланом Османи, који из Загреба руководи криминалним операцијама широм Европе.

 
Куда иде Србија

Србија и ЕУ: „Нисте нас добро разумели“

Петар Петковић   
уторак, 13. мај 2008.

Зашто се управо ово друго догодило Србији у њеном односу са Европском Унијом (ЕУ)? Због чега ЕУ није преговарала са Србијом на темељу тог равноправног односа, због чега је била додатно условљавана и прећутно маргинализована?

 
<< Прва < Претходна 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Следећа > Последња >>

Страна 97 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер