субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Медведев и Путин: рапорт нацији
Савремени свет

Медведев и Путин: рапорт нацији

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Милошевић   
недеља, 26. децембар 2010.

У размаку од само неколико дана руски председник Дмитриј Медведев и премијер Владимир Путин обратили су се домаћој и иностраној јавности веома опширним изјавама о унутрашњем животу и међународним питањима. Био је то, по традицији, на крају календарске године њихов ,,рапорт'' о стању нације: шта је током минуле године урађено, какви проблеми још предстоје пред друштвом, какве су перспецтиве за наредни период, чему се грађани могу надати а шта ће остати само пусте жеље. Једном речи- полагање рачуна за једногодишњи рад уз оцену коју грађани треба да дају: лоше, задовољавајуће или добро. Од тога, дабоме, ниће зависити опстанак владе или оставка председника, али ц

То је нова пракса у постсовјетској Русији. У време социјализма, тако нешто било је незамисливо. Тада је било све у најбољем реду и руководство није имало о чему да полаже рачун грађанима.

За поједине аналитичаре, пре свега на западу, ово је могла да буде могућност да процене да ли у ставовима председника и премијера постоје разлике, а ако постоје где су и да ли су ,,непремостиве''.

Да одмах кажемо: чак и за оне који траже длаку у јајету, очекивања су изневерена. Нема никаквих наговештаја да нешто шкрипи у односима два лидера. Њихови погледи и на унутрашње и на међународне прилике су истоветни. Можда их износе и образлажу на различите начине, али то је већ питање стила и темперамента сваког од њих. Аналитичари су могли да се увере да су председник и премијер ,,сачињени од истог теста'' како се то једном изразио Владимир Путин. Уосталом, заједно су креирали и унутрашњу и спољну политику. Али о томе нешто касније.

Нема никаквих наговештаја да нешто шкрипи у односима два лидера. Њихови погледи и на унутрашње и на међународне прилике су истоветни. Можда их износе и образлажу на различите начине, али то је већ питање стила и темперамента сваког од њих.

Шта је у готово двочасовном разговору са руководиоцима главних канала руске телевизије изјавио председник Медведев?

Он је набројао пет догађаја који су по његовој оцени били најважнији у години која је на измаку. То су – почетак изласка из економске кризе, нови приступ бризи о младој генерацији и демографски проблеми, пожари који су прошлог лета харали Русијом и причинили гигантску штету, безбедност, односно уговор са САД о смањењу офанзивног нуклеарног наоружања и обележавање 65-годишњице победе над фашизмом.

Сваки од ових догађаја Медведев је подробно образложио, а ја ћу се задржати на неколико констстација.

Године 2010. брутонационални производ већи је за 4 одсто, што говори да земља излази из дубоке економске кризе. Америчког председника Обаму назвао је ,,молодцем'' што би могло да се преведе као ,,лафчина''. Рекао је да је то човек који хоће да саслуша саговорника, који не подлеже стереотипима и који извршава дата обећања. Очигледно, Медведев тада још није знао о пропратном документу америчког сената приликом ратификације уговора.

Млада генерација је наша велике брига, рекао је Медведев. Ту има много оштрих проблема. Криминал, алкохолизам и наркоманија су међу најважнијим. Да подсетим, управо ових дана је саопштено да у Русији има око 5 милиона наркомана, углавном младих људи, и да једна трећина њих употребљава хероин из Авганистана.

Медведев није прећутао ни озбиљне нереде у Москви почетком децембра. Поновио је да свако има право на протесте и исказивање сопственог мишљења, али да је насилничко понашање недопустиво. Онај ко разбија град, врши погром и угрожава животе других људи биће кажњен са свом строгошћу закона. Хаос на улицама се неће толерисати.

Парламенту је упућен предлог закона о унутрашњој безбедности који предвиђа преименовање милиције у полицију. То изазива извесно подозрење у јавности, али оно је неосновано, каже Медведев. Није проблем у називу. У највећем броју земаља света то је уобичајен и устаљен назив за чуваре јавног реда и мира.

Проблем је у томе како ће чувари реда да се опходе према грађанима. Став мора бити коректан и у складу са законом. Код нас постоји дубока тоталитарна традиција – каже Медведев. Она се мора превазићи. Слична ситуација је и са корупцијом. Али, само доношење закона неће спречити ово зло. Непоштовање закона је код нас вишевековна пракса. Кроз сву историју, у свести грађана су само господ бог и цар – баћушка били у праву и морали су се поштовати.

Било како било, грађани Русије ће се ускоро чуварима реда уместо ,,друже милиционер'' обраћати са ,,господине полицајац''.  

Медведеву је постављено питање и о Викиликсу, о томе да ли се сматра угроженим и како ће се информације овог сајта одразити на руско-америчке односе. Медведев се насмешио и одговорио да га нимало не брине оно што ,,Викиликс'' објављује о њему. Сматра тако ђе да информације овог сајта неће угрозити руско-америчке односе.

Медведев није прећутао ни озбиљне нереде у Москви почетком децембра. Поновио је да свако има право на протесте и исказивање сопственог мишљења, али да је насилничко понашање недопустиво.

,,Случај Лушков'' тако ђе је био тема разговора и Меведев је први пут јавно образложио зашто је сменио човека који је 16 година упорављао Москвом и оставио у њој дубок траг. Званично је било речено да је Лушков смењен ,,јер је изгубио поверење председника''. Медведев је сада разјаснио ту формулацију оценом да је ,,корупција у Москви узела невиђене размере''. Треба радити, а не бавити се самопропагандом и политичким шпекулацијама – додао је Медведев. Рекао је да Лушков није поклањао довољно пажње проблемима Москве као што су огромне саобаћајне гужве, могућности конкуренције и други.

И када су милиони гледалаца очекивали да ће саговорници да поставе Медведеву питање о председничким изборима 2012. године, уследио је помало неочекивани дијалог. ,,Сада политичком сценом доминирате ви и премијер Путин – приметили су саговорници. Да ли на нашем политичком небу постоје личности које ће вас данас-сутра заменити''?

Нимало изненађен оваквим питањем Медведев је категорички одговорио да – постоје. Не наводећи ниједно име, он је рекао да таквих људи има у парламенту и другим политичким структурама.

На крају разговора, који је трајао безмало два сата, Медведев је открио малу приватну тајну. Рекао је да ће Нову годину дочекати у кругу породице. За свог малолетног сина рекао је да не зна који ће позив да одабере и да ће о томе сам одлучити када дође време.

Само неколико дана раније, грађанима се посредством телевизије обратио премијер Путин. Он је у директној ТВ емисији одговарао на питања грађана пуна четири и по сата и то је по свему судећи не само његов лично и руски рекорд, него и светски рекорд за Гиниса'', констовали су поједини коментатори.

Питања су се углавном односила на унутрашњи живот; грађани су се жалили на разне проблеме са којим се у свакодневном животу сусрећу, тражили одоворе и сугестије. И ни у једној ситуацији, ни у једном одговору, није било другачије интонације и другачијег објашњења од оног што је неколико дана касније изнео Медведев.

Договор или претходне консултације актера? Ни говора. Ни практично ни теоретски то није било могуће. Председник и премијер говорили су оно што мисле, раде и процењују. А то је, очигледно, истоветно или сасвим слично.

Владимир Путин је, међутим, оштрији на језику што му неки замерају а други убрајају у квалитет. Један руски лист недавно је пренео анализу америчког аналитичара Ендрјуа Томаса који је Путина описао као крајње енергичног човека. ,,Руског премијера добрим дечком не можеш назвати“, написао је аналитичар. Он је агресиван, има строг изглед, хладан је и не бира речи. Говори оно што мисли што жели да каже и не боји се какав ће то одјек имати у страним средствима информисања или негде другде. Уверен сам да америчко руководство гаји према њему одбојност. Аналитичар поткрепљује своју оцену изјавом Путина на прес конференцији приликом  састанка на врху још 2008. године када је одговарао на питања о дејствима против чеченских исламских терориста. Његив одговор био је директан и хладан као лед. Слободан превод његове изјаве је гласио: Ако се ви нађете у Русији "то ми вам одрежем јајца" (на српском се каже врло слично па превод није потребан). "Када гледаш снимак овог интервјуа, искрсава неко (следи непристојна реч) осећање. Његова позиција не изазива никакву сумњу и њега савршено не узбуђује шта о томе мисле људи у сали. Он је лидер. Ви можете да га не волите, али морате да га уважавате - каже амерички аналитичар.

Владимир Путин је, међутим, оштрији на језику што му неки замерају а други убрајају у квалитет. Он је агресиван, има строг изглед, хладан је и не бира речи. Говори оно што мисли што жели да каже и не боји се какав ће то одјек имати у страним средствима информисања или негде другде.

У свом четвороипочасовном разговору са грађанима Путин није имао овакве оштре квалификације, али су му неке опаске ипак биле бритке. Тако је, на пример, на питање о познатом олигарху Ходорковском који је већ дуже време у затвору рекао да је ствар суда како ће му одмерити кривицу, али је додао да за оно за шта се Ходорковски сумњичи у Америци би добио бар 50 година робије.

Опозиционе лидере – Бориса Њемцова, Владимира Рижкова, Владимира Милова и Михаила Касјанова је просто нагрдио. Рекао је да ако они до ђу на власт, напуниће своје џепове и распродати целу Русију. У своје време они су жарили и палили, заједно са Березовским напљачкали су милијарде. Пошто су немилице трошили, сада хоће да попуне своје џепове. Лидери опоизиције рекли су да ће тужити Путина за увреду.

Током разговора грађана са Путином, искрсла је једна епизода која се данима повлачи по медијима и изазива различите коментаре. Незнано на који начин, један млади лекар-кардиолог из града Иванова недалеко од Москве, добио је директну телефонску везу са Путином и саопштио му нешто што је запањило и самог премијера и вишемилионски аудиторијум. Двадесетчетворогодишњи лекар-кардиолог Иван Хренов рекао је Путину да су га приликом његове недавне посете болници у Иванову тешко обманули. Била је то ,,сплошнаја показуха'' (што би се могло превести као „чиста намештаљка''). Млади лекар каже да су уочи доласка Путина у болницу брже-боље донели опрему из других здравстнених установа, да су у болничке крвете посадили медицинско особље које је говорило све најпохвалније о нези, да су лекари лагали о висини својих плата (које су преувеличавали) итд. Млади лекар се нашао у опасности што је обелоданио превару. Путин га је лично позвао телефоном и обећао му заштиту.

Миту, корупцији, лоповлуку и сличним појавама мора доћи крај, рекао је Путин. А тога и у градовима и у ,,глубинки'' (провинцији) има доста. Једна учитељица из забитог засеока на Алтају саопштила му је да је сеоска школа некако набавила компјутере и неку другу савремену опрему али се не усуђују да је поставе јер страхују да ће је украсти. Путин се на ову опаску горко насмешио.

И тако, ни Медведев ни Путину својим традиционалном годишњем ,,рапорту'' нацији нису нашли за потребно да говоре о питању које толико ,,сврби'' многе, пре свега на западу – ко ће се од њих двојице кандидовати на председничким изборима 2012. године. Њихове позиције су јасне и саопштили су их неколико пута: када дође време, сешће за сто и договорити се у складу са ситуацијом и жељом грађана.

Неке изјаве ипак допиру у јавност. Недавно је помоћник председника Медведева Аркадиј Дворкович наговестио да ће се Медведев вероватно кандидовати. ,,Судећи по ономе што сам слушао од председника, он не искључује могућност да учествује на изборима. ,,Председник који кроз једну годину жели да оде са функције, понаша се другачије. Ја мислим да свакоме ко пажљиво прати шта ради Медведев, биће јасно да он хоће да остане у другом мандате и настави на реализацији оних задатака које је назначио 2008. године када је дошао на ту функцију, каже Дворкович. С обзиром на конструктивне и пријатељске односе Путина и Медведева, мислим да ће се они око свега договорити.

Први заменик кремаљске администрације Владимир Сурков позвао је омладински покрет да активно учествује на предстојећим парламентарним изворима идућег пролећа и председничким 2012. године. ,,Ми имамо дугорочне циљеве и не намеравамо да их мењамо. Имамо исте савезнике и исте противнике. Ми у етапама извршавамо план ,,стратегија 2020''. И да бисмо завршили тај посао, потребна нам је победа на изборима. На изборима треба да победе Медведев, Путин и ,,Јединствена Русија''. Ви треба најактивније да учествујете у реализацији задатака који стоје пред државом.

Већина аналитичара и политичара у Москви сматра да ствари око избора не треба ,,надувавати'' и да је садашња гарнитура довољно одговорна да поступи у складу са интересима друштва и вољом грађана. У свом годишњем ,,рапорту'' нацији оба лидера су такво расположење индиректно и демонстрирала.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер