понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Да ли је батина из тржишног раја изашла

Драган Митровић   
петак, 12. фебруар 2010.

Мит о неконтролисаном тржишту централна је догма неолибералне идеологије. Иза ове интриге крије се сурова борба за контролу тржишта коју слободно можемо назвати политиком, и то оном најбитнијом за судбину сваког слободног човека.

 
Савремени свет

Турска, САД и С-400

Станислав Тарасов   
петак, 22. јун 2018.

 Амерички Сенат је прихватио нацрт закона о буџету Пентагона за 2019. годину, у којем се налази допуна о забрани испоруке Турској ловца Ф-35. Како саопштава Reuters, ловци пете генерације неће бити продати Анкари, у случају да председник Доналд Трамп не убеди конгресмене да турска куповина руског противваздушног система С-400 не прети НАТО-у

 

 
Културна политика

Инцидент Ђоковић

Слободан Владушић   
понедељак, 23. мај 2011.

Ђоковић нам тако показује да се традиционалне вредности као што су вера, патриотизам и породица могу преобразити у генератор неслућене енергије, а показује нам и начин на који то могу постати: потребно је, наиме, да се уоквире осећањем мере и чојства.

 
Политички живот

Корона и диктатура

Слободан Самарџић   
понедељак, 13. април 2020.

Чак и са становишта политичких циљева власти – да остане вечно у тој позицији – овакво понашање у ванредном стању није потребно. Када се оно заврши, наставиће се тамо где се стало. Неће им побећи ни власт, ни моћ, а најмање демагогија. 

 
Коментар дана

Случај Гашић или осрамоћени парламентаризам

Дарко Симовић   
уторак, 22. децембар 2015.

Министар Гашић је заказао конференцију за новинаре, на којој је покушао да спере своју савест извињењем због своје непримерене изјаве. Будући да више не ужива премијерово поверење, била је то прилика да министар Бата поднесе оставку, али су новинари још једном доживели понижење.

 
Културна политика

Борис Малагурски међу нама, или где се дену 184 милијарде ју-еура

Јасна Загорац Симоновић   
четвртак, 12. мај 2011.

Где се потроши 184 милијарде еура колико су дужне бивше СФРЈ, а које је приказао графиконима Борис Малагурски, тако да сликовито приказују „наивне споменике“ генерација које долазе да отплаћују дугове?

 
Политички живот

Анализа увођења и трајања ванредног стања у Републици Србији - правна држава у „карантину”

Огњен Јоргић и Немања Вучковић   
недеља, 12. април 2020.

 Држава у ванредном стању је као воз препун људи који је искочио из шина и који се неконтролисано креће. Замислите да машиновођа чији је воз због непрописане брзине искочио из шина улази у вагоне и говори да ће гробља бити пуна, а истовремено прети избацивањем из тог неконтролисаног воза ако неко буде ширио панику

 
Коментар дана

Робно-тржишни фундаментализам или ''боље роб него гроб''

Дејан Ристивојевић   
петак, 18. децембар 2015.

Модерно робовласничко друштво је засновано на дугу, односно дуг је ништа друго него средство контроле и управљања. Однос кредитора и дужника је такав да дужник мора стално да има на уму да дугује.  

 
Културна политика

Националне пензије и алеја заслужних грађана

Драгиша Калезић   
понедељак, 16. мај 2011.

Ако смо хтели да националну пензију вреднујемо као чисто признање, ослобођено од импликација социјалне помоћи, онда смо критеријум за избор морали максимално заоштрити, те тако број добитника ограничити на оне појединце од чијег је добра свима нама боље.

 
Политички живот

Како је Европска унија уништила наш здравствени систем

Катарина Антонић   
субота, 11. април 2020.

Донације ЕУ које добијамо годинама уназад за инфраструктуру и слично, нам долазе са каматом у виду наметања економског модела који морамо слепо да следимо. Стране директне инвестиције су очигледан пример, најубедљивији и најбитнији.

 
Политички живот

Класни аспекти пандемије и Вучићев "фарсични бонапартизам"

Мирослав Самарџић   
субота, 18. април 2020.

 Приватни интерес не сме бити компас помоћу кога плови човечанство, за шта се залажу неолиберали. Друштвене реформе су неопходне како би била развијена инфраструктура која је неопходна за борбу против заразних и других болести

 

 
Преносимо

Било једном у Вестфалији

Џефри Вичкрофт   
петак, 03. мај 2013.

Ни Сидни Смит није мислио да смо свемоћни, како је то назначио овим речима које данас делују чудновато прикладне. Можемо сажаљевати Грке или осуђивати чињеницу да је Багдад био угњетаван. Или, како би Брајд можда сада рекао, саосећамо с народом Босне, Авганистана, или где год био следећи на либерално-интервенционистичком атласу.

 
Економска политика

Странцима одговара Србија као „банана економија“

Данијел Цвјетићанин   
петак, 12. фебруар 2010.

Морамо имати у виду да бројне невоље које су задесиле привреду Србије нису последице светске економске кризе, него домаће политике задуживања, продаје ресурса странцима и прекомерне потрошње. Светска криза је само приказала ове проблеме у јаснијем светлу.

 
Савремени свет

Поуке грчко-македонског споразума - грчка упорност и македонско понижење

Никола Танасић   
среда, 20. јун 2018.

Како тренутно ствари стоје, шта год да се деси у Македонији — Запад ће добити своје. Ако народ „легне на руду“ и прихвати понижавајући споразум, биће интегрисани у НАТО и избачени у строј глобалне колонијалне жандармерије, а ако споразум одбаци, Западу ће омогућити да преко својих непосредних експонената Албанаца — још једном добије све што им од Македонаца треба.

 
Преносимо

У Србији данас не постоји политичар који се није сусретао с криминалцима

Драган Тодоровић   
среда, 06. фебруар 2013.

Мислим да постоји више нивоа у томе ко шпијунира државу! Највиши ниво је врх ове државе и он диригује. Али, тренутни актери последње афере само су пиони, и ту су само да би помогли онима којима је то важно, а у овом часу Дачић је интересантан.

 
Економска политика

Шта еврозона мора да уради да би преживела

Волфганг Минхау   
понедељак, 08. фебруар 2010.

ЕУ – а не еврозона – мора изнова да изгради своје унутрашње тржиште, пољуљано током кризе. То Европској унији пружа највећу шансу да покрене производни раст неопходан за даљи развој.

 
Савремени свет

Будућност Северне Кореје зависи од Трампа и Си Ђинпинга

Клаудија Астарита   
среда, 20. јун 2018.

Сада, када смо оставили иза себе самит на врху у Сингапуру, потребно је да се запитамо, шта ће се десити у непосредној будућности на Корејском полуострву.

 
Преносимо

Србија као последњи турски адут на Балкану?

Милош Б. Марковић   
понедељак, 04. фебруар 2013.

Ако је судити по изјавама првог потпредседника српске владе Александра Вучића датих непосредно након доласка на власт, и наговештајима о садржају поруке коју ће председник Николић пренети током предстојеће посете Турској у фебруару, промена у односу на Анкару ипак неће бити.

 
Економска политика

Држава и привреда – идеологија интервенције

РТС   
недеља, 07. фебруар 2010.

Све гласнији су захтеви радника неких приватизованих предузећа да се пониште уговори и да држава поново преузме управљање тим предузећима.

 
Савремени свет

Може ли евро бити спасен - и зашто је кључ у рукама Немачке?

Џозеф Штиглиц   
уторак, 19. јун 2018.

Немачка и друге земље у северној Европи могу да спасу евро тако што ће показати већу хуманост и флексибилност. Али, пошто сам толико пута гледао прве чинове ове драме, не уздам се у то да ће променити фабулу.

 
<< Прва < Претходна 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Следећа > Последња >>

Страна 141 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер