понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Јегор Тимурович Гајдар – политичар и реформатор

Рајко Буквић   
петак, 18. децембар 2009.

Гајдар је био убеђени присталица деснолибералног економског модела, повезаног с именима Милтона Фридмана и Фридриха Хајека. У једном од последњих интервјуа Руској служби Би-би-Си-ја он је убеђено изјавио да ће "капитализам преживети још једну сахрану".

 
Савремени свет

Индија се мора припремити за рат на два фронта – са Пакистаном и Кином

Пракаш Каточ   
четвртак, 15. март 2018.

Индија се мора припремити за рат на два и по фронта. Њене јединице морају да покрију области у којима су традиционално биле слабо присутне. Ургентно је потребно да се развије погранична инфраструктура, ангажовањем цивилних ентитета.

 
Преносимо

Америци одговара свако ко остварује њене циљеве - у овом тренутку, циљ је независно Косово

Обрад Кесић   
субота, 23. фебруар 2013.

Србија би пре ушла у ЕУ да није у позицији испуњавања услова, а, пре свих, да се одрекне своје територије. Под притиском приштинских власти, ЕУ је стално мењала услове за Србију.

 
Економска политика

Грчка грца под теретом дугова

Ендрју Џек и Керин Хоуп   
петак, 18. децембар 2009.

Водеће европске компаније здравствене бранше су се жалиле Бриселу због тога што им грчки систем јавне здравствене заштите не плаћа дуговања од скоро 7 милијарди евра за лекове и друге производе, док се Грчка мучи да нађе средства на међународном тржишту како би финансирала свој нарасли дефицит буџета.

 
Савремени свет

Како се армија Израела припрема за рат на више фронтова

Јаков Лапин   
среда, 14. март 2018.

Током говора у Интердисциплинарном центру у Херцлији, почетком јануара, начелник главног штаба ИОС-а Гади Ајзенкот, идентификовао је пет фронтова који представљају претњу по Израел

 
Преносимо

Једна епоха је отишла у неповрат

Весна Пешић   
субота, 13. октобар 2012.

Баш та особина – да непомирљиву критику српског национализма зачини смислом за хумор, ерудицијом, перфектним језиком и личном надареношћу учинила га је Моцартом грађанске Србије, који најтеже сонате пише са лакоћом, духовито и читљиво.

 
Економска политика

НИС је за „Газпромњефт“ велико искуство

Драган Бисенић   
субота, 05. децембар 2009.

Из иступа водећих људи „Газпрома“ и „Газпромњефта“ јасно се закључује да куповина НИС-а има важно место у стратегијама обе компаније. Та стратегија је јасна: стварање компанија које ће бити конкурентне са водећим компанијама на међународном тржишту.

 
Савремени свет

"Савез кинеских социјалистичких република"

Александар Храмчихин   
понедељак, 26. фебруар 2018.

У поређењу са Блиским истоком, Украјином, Африком и Корејским полуострвом, регион југоисточне Азије и њему суседни део Океаније изгледају као врло спокојна места.

 
Преносимо

Пети октобар 12 година после, или како нам се историја смеје у брк

Милан Динић   
петак, 05. октобар 2012.

За разлику од оних који су тај дан искористили да „обнове“ гардеробу, технику и намештај , просечан Џо није узео ништа. Не познајући довољно Београд, збуњено је стајао, док су се на балкону смењивали Коштуница, Ђинђић, Човић, Протић...

 
Економска политика

„Град на води“ уместо Луке Београд

Младен Ђорђевић   
четвртак, 03. децембар 2009.

Питање Луке је и раније изазивало велику прашину, због честих оптужби да су власници Луке добили привилегију да Луку јефтино купе, и да добију земљиште на коме се каснијим измештањем Луке на другу локацију и градњом „Града на води“ може остварити огроман профит.

 
Политички живот

Процес интеграција Србије у ЕУ враћен на почетак?

Душан Ковачев   
среда, 12. фебруар 2020.

  Једини преостали смисао евроинатеграција Србије у ЕУ је да се кроз ИПАП и ИПАРД програме и даље награђује режим за верност бесмисленим, а штетним евроинтеграцијама. У српском језику реч којом се назива ова поајва назива. Знате ли која је то реч?

 
Коментар дана

Избеглички камп Србија

Данило Тврдишић   
уторак, 11. август 2015.

Треба ли подсећати да се план за поменуту државу – гето прави у земљи у којој годишње 35000 више људи умре, него што се роди, у земљи у којој је већина људи на рубу егзистенције, у земљи и народу који је доживео троструки геноцид у двадесетом веку?

 
Културна политика

Удар(е)ни термин

Александар Б. Ђикић   
петак, 18. март 2011.

Момчина шћућурен у шуми, данима, нити једе, нити пије, нити дише, нит му расте брада. О физиолошким потребама и не размишља. Наоружани Срби пролазе на метар од њега, и наравно не виде га. Драма се развија, гледаоцима адреналин скаче, сви навијају за момка.

 
Политички живот

Опет се у једном дану задужујемо за скоро 450 милиона евра, а министри и владајућа већина то славе као „велики успех"

Ђорђе Вукадиновић   
четвртак, 30. јануар 2020.

Дуг је увек зао друг, господине министре, а ако су нам перспективе тако сјајне и светле, зашто се бар део овога не финансира из прихода? Зашто се предлажу ставке попут чувеног националног стадиона и групе других стадиона у висини од неколико стотина милиона евра и издваја новац у буџету за те потребе?

 
Коментар дана

Ноле – једна (не)спортска прича

Александар Б. Ђикић   
понедељак, 20. јул 2015.

У таквој атмосфери Новак излази на травнати терен Вимблдона, на терен на коме је свака травка висока 8мм. Кад је трава у питању запад зна да буде врло прецизан и пажљив. Када су у питању људи и народи, тада је мање пажљив.

 
Културна политика

Предатор у Народној библиотеци Србије

Маринко М. Вучинић   
уторак, 08. март 2011.

Ради се о добро организованој и институционално етаблираној политичко-пропагандистичкој групацији која настоји да у нашу културу унесе свој пседоуниверзални политичко-литерарни канон о прекорачењу хоризонта порекла као доминантни и свеважећи културни образац.

 
Политички живот

Догађаји у Црној Гори су вратили достојанство и јединство српском народу, али Србија Подгорици још увек није упутила ни протестну ноту

Немања Вучковић   
петак, 24. јануар 2020.

Ми ћемо наредних дана поднети народну иницијативу и кренути у кампању сакупљања потписа за усвајање „Резолуције о угрожености Срба у Црној Гори“, тиме ћемо јасно ставити Народне посланике Републике Србије пред избор подршке или ускраћивања подршке народу и Цркви у Црној Гори.

 
Коментар дана

Смртоноснa опомeна, или шта зна један лондонски студент о Сребреници, а не зна о Братунцу

Војислав М. Станојчић   
четвртак, 23. јул 2015.

У знак саосећања са њиховим породицама, требало би да их се сваког 11. јула сећамо, исто онако као што се сећамо жртава из Другог светског рата. Истина, Европски парламент усвојио је 2009. године резолуцију о Сребреници, али је Уједињено краљевство једина држава која ју је досад званично прихватила.

 
Културна политика

Морални пад и/или како на светло дана

Боривој Рашуо   
среда, 09. март 2011.

Промена у српском друшву могућа је само под условом да дође до смене генерација. Више од пола века влада једна формација, једна идеологија у више генерација, ваљда је дошло време да Србијом управља нова генерација.

 
Политички живот

Балкан и Европска унија - између обећаног раја и демографске катастрофе?!

Александар Радовић   
субота, 18. јануар 2020.

Посебно је изражено разочарање на Истоку. Након пада Берлинског зида људи су очекивали да ће брзо достићи животни стандард Француске или Немачке. Постали су грађани друге класе који су на маргини, немају иста права и не уживају поштовање као грађани на Западу

 
<< Прва < Претходна 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Следећа > Последња >>

Страна 147 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер