понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Коментар дана

„Алаху екбер“ и културна деконтаминација

Раденко Тошић   
петак, 04. децембар 2015.

Ријалити „Фарма“ природно је станиште острашђених, исфрустрираних и очајних особа, који, уз пристојан хонорар, пристају да понижавају и буду понижени. Станари су везани уговором, доведени с намјером да праве урнебес како би се подигла гледаност.

 
Културна политика

"Психопата, воловског врата", или "Данас“ у вртлогу медијске тривијализације

Маринко М. Вучинић   
понедељак, 06. јун 2011.

Очигледна је намера да се Србија оптужи за одговорност за почињени масакр у Сребреници и да се поново оснажи и активира процес оптуживања Србије као искључивог кривца за разбијање федералне Југославије и агресора на БиХ.

 
Политички живот

Kоронавирус као замка коју је капитализам поставио човечанству

Мирослав Самарџић   
понедељак, 06. април 2020.

Вучићева власт почивала је до сада на подршци коју је добијао са запада. Он сада покушава да се реоријентише нарочито према Кини. Крлежа би рекао да тражи новог господара како би наставио да ротира око туђе осовине на све четири стране компаса.

 
Коментар дана

Ратови прелазе у руке приватника

Војислав М. Станојчић   
понедељак, 30. новембар 2015.

У Ираку 2003. било је 140.000 америчких војника и 21.000 најамника. Број ових других постепено је растао да би 2010. године достигао 173.000 и надмашио број редовних америчких војника, којих је било 146.000. То је очигледан доказ да је рат све више прелазио у приватне руке.

 
Културна политика

О књижевним наградама и награђивању у Србији

Драгиша Калезић   
среда, 11. мај 2011.

У Србији се годишње подели преко 300 књижевних награда, а о њима одлучују исти људи. Њих петнаестак, отприлике. Они се, по ко зна ком кључу, смењују на „контролним пунктовима“.

 
Политички живот

Зашто влада Црне Горе са СПЦ не потписује темељни уговор какав има са свим другим верским заједницама

Фонд за развој демократије   
субота, 23. мај 2020.

За закључивање и ратификацију темељног уговора - за СПЦ су ПОТПУНО НЕВАЖНИ постојећи или будући црногорски прописи, као што то потврђује ратификовани Темељни уговор ЦГ и Свете Столице потписан у Ватикану и у коме стоји „Црна Гора признаје јавно правни субјективитет Католичке цркве, у складу са начелима УСТАВА и КАНОНСКИМ ПРАВОМ Католичке цркве“

 
Коментар дана

Ердоганова провокација високог ризика

Иван Т. Лукић   
четвртак, 26. новембар 2015.

Објашњење које је турска страна означила као мотивацију за свој поступак нема потребну веродостојност. Чак и да је руски СУ-24 заиста на тренутак нарушио ваздушни простор Турске изводећи акцију против ИСИЛ-а, што је мало вероватно, суверенитет и безбедност Турске нису били доведени у питање.

 
Културна политика

Троја без Хектора

Божидар Маслаћ   
четвртак, 12. мај 2011.

Потребно је због биолошке функције рађања сачувати што већи број жена. У случају катастрофе, врста ће се лакше репродуковати из малог броја преживелих мушкараца и већег броја жена, него из малог броја преживелих жена и пропорционално већег броја преживелих мушкараца.

 
Савремени свет

Ослобађање Европе, или немоћ и безидејност „дубоке државе“

Бранко Павловић   
четвртак, 31. мај 2018.

Навијам за Палестинце и Италијане. У овом тексту се бавим Италијанима.

 
Преносимо

Марш на Дрину и/или Лили Марлен?!

Владимир Кецмановић   
недеља, 27. јануар 2013.

И наравно да ће величанствени Марш на Дрину опстати упркос бошњачким удружењима у САД, а и “шире”, и упркос конформизму генералних и осталих секретара (седморицу секретара СКОЈ-а препоручљиво је изузети, како због оправдане одсутности, тако и због основане претпоставке да конформизму нису били склони).

 
Преносимо

Стаљинградска битка - седамдесет година од највеће битке у историји

Милан Милошевић   
субота, 02. фебруар 2013.

Стаљинградска битка је вођена од јула 1942. до фебруара 1943 на површини од 100.000 квадратних километара, однела је животе милион војника и вероватно још толико цивила.

 
Економска политика

Поклон за ЕУ

Бранко Павловић   
петак, 05. фебруар 2010.

Најгоре што ЕУ може да се догоди је да не дође до испоруке оружја Тајвану, зато што у могућем сукобу Кине и САД ЕУ може много да профитира. Ако се сукоб избегне, ЕУ остаје са својим нагомиланим проблемима.

 
Савремени свет

Москва учвршћује позиције на Блиском истоку - потискујући Иран?

Авигдор Ескин   
уторак, 12. јун 2018.

 Данас је иранско присуство у Срији постало не само сувишно, већ и штетно, полазећи од руских интереса. Асадова армија уз подршку руских ваздушних снага излази на крај са текућим војним задацима. Наредних година не предвиђа се никакав мир у Сирији, али жаришта отпора већ не представљају непосредну претњу за режим. Тако се Иран претвара у опасног конкурента на сиријској територији

 

 
Преносимо

"Новинари у цивилу"

Владан Динић   
понедељак, 04. фебруар 2013.

Зашто су и како сви заборавили да је тај "угледни уредник" онај исти човек који је хвалио геноцид у Сребреници, обожавао Младића, имао само речи хвале за радикале? Како је неко ко је писао о оправданости корупције постао цењени уредник објективне србијанске елите?

 
Економска политика

Пуко главни носач

Јован Б. Душанић   
субота, 06. фебруар 2010.

Само по основу прихода од приватизације и задужења у иностранству Србија је од 2000. године забележила прилив од преко 30 милијарди долара и скоро све је отишло у потрошњу како би се створио привид успешности економских реформи и „бољег живота“.

 
Савремени свет

САД и Израел сложно против Ирана

Владимир Јевтић   
понедељак, 04. јун 2018.

Мало је вероватно да ће се европске земље, на челу с Русијом, повући из споразума с Ираном. Он ће вероватно и остати на снази, само у нешто промењеној форми. Тешко да ће Вашингтон испунити претњу Мајка Помпеа, јер би се онда и сам САД изоловао. Што се Израела тиче, тешко да он има снаге за рат против Ирана, иако ће највероватније и даље наставити да бомбардује сиријску територију.

 
Преносимо

Платформа и приштински божићни шамар Томиславу Николићу

Милан Динић   
среда, 09. јануар 2013.

Докле ће више и сам председник Владе да нам се обраћа као да је Кнез Лазар, Тито и Карађорђе - заједно, па да нам са висине, громогласно објашњава како је “Косово изгубљено” и како јавност мора то себи да “утуви у главу”?

 
Економска политика

Јефтини станови - још једна обмана

Mладен Ђорђевић   
уторак, 02. фебруар 2010.

"Јадним" инвеститорима у помоћ је притекла држава. Од Мркоњићевих петсто евра није остало ни трага, а градња „јефтиних станова“ се очигледно свела на још један маркетиншки трик иза кога се крије помоћ ортацима у послу, које чека лепа зарада.

 
Коментар дана

Турска забила нож у леђа Русији

Владимир Јевтић   
среда, 25. новембар 2015.

У будућности Русија ће морати да одговори Турској на идентичан начин, јер не видимо да ће Турска променити своје понашање према терористима не нарочито уколико иза ње стоје САД.

 
Културна политика

Да ли је ћирилица запостављена

Миле Медић, Љубиша Рајић   
субота, 18. јун 2011.

Миле Медић: Први пут чујем да је ћирилица несавршено писмо, да су сва друга, дакле, савршенија. Не бих рекао да је то тако; Љубиша Рајић: Ниједна култура није пропала због промене писма.

 
<< Прва < Претходна 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Следећа > Последња >>

Страна 142 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер