четвртак, 02. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коментар дана

"На добром путу"

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Костић   
уторак, 20. септембар 2011.

Божидар Ђелић, потпредседник Владе Србије за европске интеграције поново има добре вести – по њему, Србија је на добром путу, и све ближа свом миленијумском циљу – уласку у Европску унију. На Ђелићев оптимизам смо већ навикли последњих једанаест година, а нови повод за оптимизам овог пута је сусрет у Бриселу са Штефаном Филеом, европским комесаром за проширење. Сусрет европског званичника и српског министра за евроинтеграције протекао је у већ уобичајеној срдачној атмосфери, како и приличи старим знанцима који деле исту визију заједничке европске куће. После састанка, Ђелић је саопштио да Србија има веома снажну кандидатуру и да стога очекује да ће 12. октобра Европска комисија препоручити да Србија добије статус кандидата за чланство, док је Штефан Филе похвалио напоре које Србија чини у процесу европских интеграција и истакао да је ЕУ јасно ставила до знања Србији да признање Косова није формалан услов за европске интеграције, али да су важни постепено нормализовање односа и „нови резултати у дијалогу са Косовом“.

Медији су ипак известили да је састанак трајао неуобичајено дуго – чак сат и по времена, али да су саговорници „рашчистили многе ствари“ што сугерише да је на сусрет ипак пала сенка – јер, док су Филе и Ђелић по стоти пут објавили да је Србија све ближа Европи, захваљујући ЕУ, Кфору и Еулексу, Срби са севера Косова и Метохије су све даље од Србије и све ближи независном Косову са Хашимом Тачијем на челу.

Упркос томе, многи српски функционери – попут Божидара Ђелића – и даље се праве као да се на северу КиМ ништа не дешава, и као да је и даље могућа бесплодна политика чувања Косова уласком у Европску унију. И док се из Београда шаљу немуште поруке које одају немоћ, из Брисела се поручује да је Србији боље да уђе у ЕУ без Косова него да остане и без чланства и Косова. Званичан став Уније је у суштини већ разјашњен, пошто је из канцеларије високе представнице за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон саопштено да су „Еулекс и Кфор почели имплементацију новог царинског договора на прелазима, што је неопходно за пуну примену царинског система на Косову“. У исто време, Немачка је послала на Косово два оклопна возила за уклањање барикада, а очекује се да почетком октобра пристигне још тешких возила намењених за уклањање препрека и растурање демонстрација. Како пише „Данас“,  безбедносни извори у Бриселу су најавили да ће Србији бити понуђено да   прихвати „реалност на терену“, то јест да су Еулекс и службеници „Владе Косова“ бесповратно преузели контролу на Јарињу и Брњаку, и још је наложено да Србија утиче на косовске Србе да одустану од блокирања прелаза. Ако званични Београд настави да инсистира на повлачењу косовских цариника и полицајаца, и тражи да приходи од царине не иду у косовски буџет, према изворима листа „Данас“, Брисел ће дати зелено светло за уклањање барикада и склањање људи с прелаза, док је чак могуће да ће Србија у случају отпора, добити и „неку врсту санкција“ и то баш уочи одлуке о додељивању статуса кандидата за чланство.

Поруке из Брисела и активност Кфора и Еулекса јасно стављају до знања да ЕУ не размишља ни о каквом компромису нити уступцима, већ да очекује да се Београд и овог пута повинује наредбама, које су од посете Ангеле Меркел изгубиле уобичајену дипломатску ноту. Брисел отворено тражи да се Србија одрекне севера КиМ и де факто призна косовску творевину, а Београду великодушно оставља право да и даље, ако жели, попут Калимера, узвикује „неправда“ – док испуњава један по један услов. Како је Ђелић најавио, ЕУ очекује да након царина, Београд настави дијалог са Приштином и пристане на слободан проток робе и људи и на учешће Косова на међународним конференцијама. С обзиром да Србија чини све да добије статус кандидата уа ЕУ и датум почетка преговора, тешко је очекивати да пристанак неће бити дат, и поред ситуације на северу. Јер, судећи по Ђелићу – који је у Бриселу управо отворио манифестацију Дани Србије у Европском парламенту – најважније је да смо на добром путу.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер