четвртак, 17. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Уједињена Србија Војвођанска

Бранимир Марковић   
субота, 21. новембар 2009.

Шта би војвођански револуционари из 1848. учинили данас да су „по други пут међу Србима“? Њихови идеали остварили су се у Кнежевини Србији после српске револуције, коју су већим делом управо они, као најобразованији и најразвијенији Срби устројили.

 
Косово и Метохија

Следи велико цењкање

Тим Џуда   
среда, 24. јануар 2007.

Ахтисари је у Стразбуру рекао да његов документ за циљ има "да обезбеди мултиетничко Косово на којем ће бити заштићена права свих, посебно косовских Срба". Да ли се из тога може закључити нешто о томе шта садржи Ахтисаријев предлог?

 
Куда иде Србија

Српски евроутопизам

Саша Гајић   
четвртак, 19. новембар 2009.

ЕУ нити је социјалистичка Југославија, нити функционише по принципу издржавања „подобне клијентеле“, нити народи у окружењу желе обнављање југоносталгије у европско-западнобалканској варијанти, нити икоме, сем као „корисни извршиоци налога“, овакве евроутопистичке квазиелите – дугорочно требају.

 
Косово и Метохија

Мартијев план

Василије Д. Мишковић   
уторак, 06. фебруар 2007.

Чини се да је Ахтисари своје решење статуса Косова написао и пре него што су отпочели преговори у Бечу. Сами преговори били су „позориште“ намењено међународној јавности, ради лакшег прогуравања наметнутог решења, а козметички уступци косовским Србима треба да послуже као шаргарепа.

 
Косово и Метохија

У-та-та УСС

Александар Б. Ђикић   
среда, 18. август 2010.

Уставни суд Србије је изазвао опште одушевљење грађана, јер ради пуном паром у време када смо сви ми џабалебароши на годишњим одморима. Овиме је УСС показао енорман степен компатибилности са методом Међународног суда правде.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Непријатна поређења

Стефан Каргановић   
недеља, 19. јул 2009.

Једнаки третман за жртве масакра уколико они нису Европљани (па и да су муслимани), за сада личи на немогући сан. Нема свечаних резолуција у знак поштовања и сећања на хиљаде авганистанских ратних заробљеника који су били помлаћени као животиње.

 
Косово и Метохија

Како рећи „исправно је укидање косовског додатка“?

Ана Радмиловић   
среда, 18. август 2010.

Тада сам први пут чула да су те дупле плате заправо једнаке нормалним платама у Београду, али о томе се није много писало. Дупле плате једнаке су нормалним платама због тога што су нормалне плате на Косову отприлике дупло мање од нормалних плата у Србији.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

„Концентрациони логор“ у Бегејцима

Бранислав Костић   
петак, 17. јул 2009.

Било је, сасвим сигурно и у Стајићеву и у Бегејцима и још понегде, ружних ствари, злостављања, мучења, убистава, али треба имати много храбрости и дрскости па таква места у Србији прогласити ''концентрационим логорима''.

 
Косово и Метохија

Бранислав Нушић o приликама на Космету крајем XIX века

Драгиша Спремо   
уторак, 17. август 2010.

У мноштву писама и депеша које је Бранислав Нушић као српски конзул у европској Турској из Косовског вилајета слао влади у Београду, или српским дипломатским представништвима, једна реч била је тако честа и незаобилазна: зулуми.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Неочекивана подршка из Хага

Стефан Каргановић   
среда, 15. јул 2009.

Судија Флиге (као Немац) опомиње да злоупотреба геноцида, као правне категорије, води омаловажавању холокауста који је током Другог светског рата доживео јеврејски народ и који служи као референтна тачка за свако одговорно расуђивање о томе, шта јесте, а шта није, геноцид.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Историјски ревизионизам Друге Србије

Слободан Антонић   
понедељак, 27. јул 2009.

Основни медијско-политички задатак Друге Србије је да покаже: 1. да је у Србији владајућа идеологија заправо фашистичка, и 2. да фашизам није само тренутна појава, већ да је он трајна карактеристика српске историје. 

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Сад нам је ипак лакше - знамо ко је крив

Ненад Кецмановић   
уторак, 24. децембар 2013.

Нико никада ни Бошњаке ни Србе ни Хрвате није питао ни да ли желе да живе у заједничкој држави, а камоли да ли хоће у ЕУ. Истина, то претходно и кључно изјашњавање и у другим случајевима се тактички остављало за крај европског пута, па Иво Јосиповић и Зоран Милановић испод жита смањују законски неопходну референдумску већину. 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

У чије је име деловао Ердемовић у Сребреници?

Александар Павић   
недеља, 19. јул 2009.

Дражен Ердемовић је припадао јединици званој 10. диверзантски одред, сачињеној од Срба, муслимана, Хрвата, Словенаца и неколико странаца. Сам одред није био у ланцу команде Војске Републике Српске. Остале његове припаднике не тражи, нити је икад тражио Хашки трибунал.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Излаз из ре-интеграцијског ћорсокака

Ненад Кецмановић   
понедељак, 02. децембар 2013.

Каже се, такође, да би „већа самосталност РС и ХБ водила у одвајање и завршила у великој Србији и великој Хрватској“. Међутим, нити је такав исход неминован нити је сам по себи споран. Новија истраживања показују да све већи проценат Срба жели баш самосталну РС.

 
Куда иде Србија

Нема ко да заустави растакање Србије

Василије Крестић   
субота, 14. новембар 2009.

Пристајући уз власт САНУ нема самостални став, под изговором да не жели да улази у дневну политику. Треба разликовати шта је дневна политика а шта национални и државни интерес, шта партијска политика а шта интерес за очување територијалног интегритета.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Метафизика празника у БиХ

Ненад Кецмановић   
понедељак, 25. новембар 2013.

Дан Репубике Српске (7.1) у Бањалуци се слави као највећи званични празник, а за сарајевске медије представља посебну инспирацију за „пљување и псовање на сва уста“. С обзиром на то да су црно на бијело признали РС и да се боре за реинтеграцију БиХ, било би за очекивати да ће послати бар куртоазне честитке.

 
Куда иде Србија

Руски штит и евроунијатски мач

Данило Тврдишић   
четвртак, 12. новембар 2009.

ЕУ сада има јаснију економску и реалполитичку алтернативу на спољнополитичком плану. То је Русија на првом месту. Русија која постаје озбиљан гарант безбедности и регионалног мира на овом простору. И једини гарант очувања Косова и Метохије у Србији на светској спољнополитичкој ветрометини.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Орочени „пакт о ненападању“ Додика и Вучића

Слободан Дурмановић   
понедељак, 25. новембар 2013.

И Додик за сада вешто избегава „захлађење“ односа са Вучићем, тиме што је делимично снизио своју националну реторику - што је чинио и раније по Тадићевом „савету“ - као и покушајима да се примакне Вучићу на растојање са кога сматра да ће, ако ништа, оно бар имати више увида у Вучићеве намере и према њему и према Српској.

 
Куда иде Србија

Дебата о спољнополитичкој стратегији Србије

Филип Грбић   
среда, 11. новембар 2009.

Сваком од три тима, који су за потребе наглашавања тежишта њихових предлога спољнополитичког деловања, привремено названи „Евроатлантски“, „Источни“ и „Избалансирани“, додељено је по два сата за представљање  властитих стратегија.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Валентин(о), или лојалност се награђује

Ненад Кецмановић   
уторак, 19. новембар 2013.

Проблем и није Инцко него његов главни послодавац који води неразумну политику БиХ, а в.п. као и сваки дипломата мора стриктно да се придржава инструкција ако жели да сачува радно мјесто.

 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 86 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер