четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Има ли европски пут алтернативу?

Драгољуб Ј Кечкић   
субота, 05. јун 2010.

Од петог октобра наовамо, стекао сам утисак како најватренији заговорници европског пута стварају некакву илузију да је „улазак у ЕУ“ нека врста коначног циља, онако као што будисти описују нирвану, а ми хришћани други силазак Христов.

 
Црква и политика

Још једном о инсинуацијама Велибора Џомића и другим примедбама на моју књигу

Предраг Илић   
петак, 25. април 2008.

Магистар Џомић ми је, наиме, уз остало, замерио и то што нисам одговорио на све његове критичке примедбе и примедбе других аутора из редова СПЦ. Прво што ми је у вези са том примедбом упало у очи јесте оно: «наше критике» и изостанак полемисања «са нама».

 
Косово и Метохија

Трговина органима на Косову: два погледа на Мартијев извештај

Карла Дел Понте, Флоранс Артман   
среда, 22. децембар 2010.

Тела су се појављивала у језерима. Нисмо имали подршку од стране НАТО, јер су они били савезници са ОВК. УНМИК нам није давао документацију коју смо тражили.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Отрежњење

Слободан Кљакић   
среда, 21. октобар 2009.

И напољу и овде исувише често је изостајало чак и елементарно људско и морално уважавање изванредног доприноса српског народа у ратној победи 1945. године. Тривијализоване формуле дневне политике и идеологије, понекад зажарене до усијања, потирале су тај допринос и на неки начин везивале руке Србији.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Обојена револуција“ се обрушава на Босну

Стефан Каргановић   
субота, 08. фебруар 2014.

Основни циљ и даље остаје скидање са власти председника Милорада Додика и пресецање независне политике коју он води у Републици Српској, да би се у Бања Луци на његово место поставио  колаборационистички тим који ће омогућити утапање аутономног српског ентитета у централизовану босанску државу.

 
Куда иде Србија

Слаба Србија – стабилан западни Балкан

Јован Гајић   
субота, 06. март 2010.

Као што је некада требало ослабити Србију како би се „очувала“ стабилност Југославије, тако се и данас „стабилност“ тзв. западног Балкана „чува“ цепањем српског етничког простора и слабљењем Србије.

 
Црква и политика

Митрополија Црногорско-приморска након раздвајања Србије и Црне Горе

Протојереј Велибор Џомић   
понедељак, 21. април 2008.

На почетку политичких дискусија које се дотичу цркава и верских заједница треба поменути да се Православна црква Христова скоро већ две хиљаде година у својој свештеној мисији руководи на основу Светога писма и Светога предања.

 
Косово и Метохија

Заљубљена дама у жутој кући

Александар Б. Ђикић   
среда, 22. децембар 2010.

Ови преговори су јединствена прилика да се неправда исправи. Друге прилике неће бити, а неправда ће се исправити само ако се не посматра као техничко, већ као суштинско питање, колико српско, толико и европско.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто не треба рехабилитовати Дражу Михаиловића

Владислав Б. Сотировић   
недеља, 18. октобар 2009.

Уколико би се покренуо судски процес за формалну рехабилитацију ђенералову индиректно би се признало да је он тада године 1946. имао „велеиздајничку“ кривицу на основу које му се и судило али су се сада стекли услови за покретање новог судског поступка.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Опозиција је дезоријентисана група очајника која кампању гради на увредама

Жељка Цвијановић   
понедељак, 06. октобар 2014.

Што се тиче опозиције, мислила сам да ме мало шта може изненадити, али ниво примитивизма који су показали је најстрашније што сам могла да замислим. Срамота је уопште понављати та скандирања која смо чули.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Српска егзистенцијална дијалектика

Веселин Ђуретић   
субота, 24. октобар 2009.

Не може се тврдити да су четници и партизани „имали своје верзије збивања у Југославији”, како наводи академик Михаило Марковић, јер је однос оба покрета према стварности одређивао окупаторски непријатељски однос према Србима као народу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

РС је имуна на увоз револуције из Федерације БиХ - неко прижељкује нови грађански рат

Ненад Кецмановић   
среда, 12. фебруар 2014.

Највећа грешка је очекивање да се немири прелију у Републику Српску, односно да социјално-класно јединство надвлада етничко-ентитетску подијељеност. Сличних покушаја било је и раније.

 
Куда иде Србија

Аугијеве штале српске политике

Боривој Рашуо   
понедељак, 12. април 2010.

Нипошто није случајно што се у српском политичком животу избрисала јасна граница између власти и опозиције. У Србији данас већи проблем од лоше власти јесте исто тако слаба опозиција. Страначко деловање доноси добит усред пропадања државе.

 
Црква и политика

О «методологији» и «чињеницама» неких критичара књиге П. Илића

Момчило Зечевић   
петак, 25. април 2008.

Невоља је у томе што црквени историчар и магистар В. Џомић никада није чуо за П. Илића као аутора књиге Ватикан и слом Југославије у Другом светском рату (1995), која је, иначе, успешно одбрањена докторска дисертација на Правном факултету у Београду.

 
Косово и Метохија

Десет векова Марковог града

Драгиша Спремо   
уторак, 28. децембар 2010.

Први помен Звечана везан је за име бугарског цара Симеона, с краја IX и почетка X века, за кога се каже да је у многобројним ратовима Византије имао успеха и да је саградио велики број градова и тврђава на балканском полуострву – „све до Звечана на ставама Ибра и Ситнице".

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Срби су нама к’о чаша коњака

Јурица Павичић   
понедељак, 19. октобар 2009.

За Хрвате, Срби су најбољи ескапистички трип – бољи од дроге, бољи од лозе, бољи од мексичких сапуница и Манџукићевог гола. Они су најјача жижа, најбоља буника, перфектно средство да не мислимо на стварност и избјегнемо огледало.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Честитка са лешевима

Ненад Кецмановић   
среда, 29. јануар 2014.

Па шта су онда хтјели оном „честитком“ илустрованом лешевима? Да увриједе Србе? Да продубе бошњачку мржњу? Да онемогуће нормализацију ентитетских и националних односа у БиХ? Понајприје би се рекло да је бошњачка политика напросто изгубила компас и да њени протагонисти не знају шта хоће.

 
Куда иде Србија

Срби, патриотизам и Европска унија

Слободан Дивјак   
петак, 05. март 2010.

Ако Европа хоће да се на дуги рок обезбеди мир и стабилност на просторима бивше Југославије и Балкана као таквог, онда би било преко потребно да омогући Србији релативно брзи улазак у ЕУ

 
Црква и политика

Исламски избори за дестабилизацију Србије

Младен Ђорђевић   
среда, 23. јул 2008.

И поред оштре и јасне поделе на две исламске заједнице, ИЗуС и муфтија Зукорлић су били и остали одлучни у намери да себе прикажу као једине легитимне представнике муслимана у Србији, а избори су требали да буду један од најснажнијих аргумената.

 
Косово и Метохија

Да ли Срби треба да уђу у Тачијеву владу?

Миливоје Михајловић, Слободан Петровић   
понедељак, 20. децембар 2010.

Михајловић: Ко год од Срба уђе у ту косовску власт, имаће озбиљне проблеме. Петровић: Ми нисмо навијачко удружење него озбиљна партија којој је суштински интерес српске заједнице изнад свега.

 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 81 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер