четвртак, 17. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Дуго путовање ка кући

Предраг Марковић   
петак, 08. јануар 2010.

Историјска иронија је у томе да после неколико деценија колективног кажњавања свих Срба, ускраћивања статуса равноправних Европљана већини становника западног Балкана, чланство у том привилегованом клубу неће у XXI веку имати такав значај као у другој половини XX века.

 
Црква и политика

Из излагања на скупу о књизи П. Илића "СПЦ и тајна Дахауа"

Ђорђе Борозан   
уторак, 08. април 2008.

Сазнања о заточеништву патријарха Гаврила Дожића и епископа Николаја Велимировића, због недовољних интересовања свјетовних и црквених историчара, остављала су утисак недоречености, нагађања, конфузних и непровјерљивих тврдњи.

 
Косово и Метохија

Да ли имамо разлога да се радујемо извештају Дика Мартија?

Ана Радмиловић   
петак, 17. децембар 2010.

Некој евентуалној новој Србији можда би једног дана помогао податак да је председник те ствари коју зову Косова Репубљик један Тачи, криминалац, трговац стварима које нису баш легалне, а ни хумане.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Милан Недић, маћеха свих српских победа

Горан Ђорђевић   
петак, 18. септембар 2009.

Милан Недић није споменик већ постамент срушеног споменика, симбол завршетка једне епохе у беспомоћном нереду и доказ како заблуде могу од нације да начине мртву позорницу, а не живе актере на позорници.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

ЕУ и БиХ – две “школе” под једним кровом

Слободан Дурмановић   
петак, 07. фебруар 2014.

Цела та заврзлама, заправо, највише говори о томе ко је на европској “левици” и “десници” заинтересован више за бошњачке, а ко за хрватске политичке циљеве, а реторичко упирање ка што бржој “трансформацији” дејтонске БиХ у “европску” представља само једно (не)згодно помагало.

 
Куда иде Србија

Анализа српског идентитета и национални пораз

Милан Дамјанац   
петак, 01. јануар 2010.

Европска унија као опредељење, стога, не сме бити још једна шанса за пут у самонегацију, већ шанса за афирмацију сопствене културе и националног идентитета. Можда ћемо тада израз Србин користити често и са поносом, а не са осећањем кривице и понижености.

 
Црква и политика

Божићна посланица 2007. године

Патријарх Павле   
недеља, 06. јануар 2008.

Упућујемо Вам поруку небеског МИРА који нека се усели у срца ваша, у душе ваше, у животе ваше, као што оне благословене ноћи рођења Емануилова уђе у срца и душе витлејемских пастира.

 
Куда иде Србија

Хрвати сви и свуда

Бранимир Марковић   
уторак, 29. децембар 2009.

Сада када су Срби преузели од хрватске браће „неучинковити“ идеолошки концепт, Срби су само они православне вере или чак само верници, добро теолошки потковани, „српске крви“. Али сада Хрват може да буде и православац влашког „етничког“ подријетла, као што је по неким хрватским теоретичарима Тесла.

 
Црква и политика

Феноменологија празника (Политика)

Радован Биговић   
субота, 05. јануар 2008.

Човек је по својој природи homo adorans, биће које слави и радује се. У свим епохама и културама човек вапије за бесмртношћу и вечним временом. Зато су празници (религијски и световни) својеврсно порицање света и историје

 
Косово и Метохија

Преко Рачка до Велике Албаније

Владислав Б. Сотировић   
четвртак, 25. новембар 2010.

Приликом погреба у Рачку припадници ОВК су одржали говоре у славу убијених као заслужних бораца ове формације, али и као следбенике идеологије стварања Велике Албаније и тако потврдили политику руководства РС.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Тито, Дража и ми

Мирослав Лазански   
субота, 19. септембар 2009.

Како то да се војска Краљевине Југославије третира данас у Србији службено на два начина: потрага за гробом генерала Драже Михаиловића праћена невиђеном медијском пажњом, али и потпуни мук и игнорисање припадника Краљевске војске који су погинули у априлском рату 1941. године?

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Каталонија, Република Српска и "Авазово" спиновање

Стефан Каргановић   
субота, 01. фебруар 2014.

Поставља се логично питање: какви су то политички чистунци који се „ограђују“ од председника Додика зато што је, по њима, његова политика недовољно „инклузивна“, док се са одобравањем позивају на сецесионистички чин ин виво хирурга Хашима Тачија и његове дружине?

 
Куда иде Србија

„Деструктивни“ српски национализам

Владимир Јевтић   
недеља, 03. јануар 2010.

Американце, који држе заставу своје земље у сопственом дворишту, никоме и не пада на памет да назове националистима. Французи који се диче својом развијеном културом нису проказани као погубни и деструктивни националисти.

 
Црква и политика

О књизи Предрага Илића „Српска православна црква и тајна Дахауа“

Момчило Зечевић   
уторак, 15. јануар 2008.

У читавој досадашњој јавној полемици пада у очи чињеница да нико није помињао рецензенте који су оценили вредност овог Илићевог рада и препоручили га за објављивање.

 
Косово и Метохија

Један патетичан сан – или зашто Косово не може да постане „Косова Репубљик“

Ана Радмиловић   
среда, 01. децембар 2010.

Највећи проблем, међутим, не представљају државе на чије делове свеалбански сан претендује, већ сам тај сан, односно оно место где се сан највише запатио. То је, наравно, Косово.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Истина о четницима: Зашто је спаљена варошица Страгаре 1943?

Владислав Б. Сотировић   
недеља, 06. септембар 2009.

До које је мере фалсификовање повеснице ишло у овој земљи феномена приказаћемо документовано на једном конкретном примеру: паљењу варошице Страгара августа 1943. г.

 
Косово и Метохија

И опет Косово и опет "квазикосовски квазиизбори", и опет, дакле, Тамни вилајет

Ана Радмиловић   
понедељак, 22. новембар 2010.

На Косову дакле треба створити живот тамо где је већ постојао, па је убијен, срављен са земљом, срушен као гробља што су срушена и већ је толико времена прошло да је остао само пепео.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Хрватско питање

Никола Танасић   
понедељак, 31. август 2009.

У питању је унутрашњи страх једног дела српске (патриотске, националне) јавности да ће, са сплашњавањем фашистичког набоја у Хрватској и одјекивањем пријатељских нота с оне стране Дунава и Саве, са нестанком непријатеља-који-нас-конституише, доћи до тога да – изгубимо себе.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шта и ко ће све утицати на изборе у Српској

Ненад Кецмановић   
петак, 17. јануар 2014.

Подршка „матјушке“ Русије је по значају готово равна оној из матице, или чак и важнија у тренуцима када Србија, компромисима на безалтернативном путу у ЕУ, разочара не само Бањалуку, него и Москву. Можда је и то објашњење што је Додик имао рекордан број сусрета са Лавровим, Шојгуом, Милером, па и Путином.

 
Куда иде Србија

Време непослушних самоуправљача

Драгољуб Даниловић   
среда, 16. децембар 2009.

Нико мене не може толико мало да плати колико ја могу мал да радим. Овакве наопаке мисли су најизразитији продукт филозофије прохујалог времена. Онај који „мало плаћа“ створио је „идеалан“ друштвени систем у којем је себи дао централно место.

 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 84 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер