четвртак, 17. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Трговина органима на Косову: два погледа на Мартијев извештај

Карла Дел Понте, Флоранс Артман   
среда, 22. децембар 2010.

Тела су се појављивала у језерима. Нисмо имали подршку од стране НАТО, јер су они били савезници са ОВК. УНМИК нам није давао документацију коју смо тражили.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Јасеновачка воштаница

Рикард Барић   
уторак, 29. септембар 2009.
Кад је ријеч о српско-хрватском пољу односа који дефинирају Балкан, онда је стратиште Јасеновца централно хашко упориште политичког разарања славенства са коначним циљем уништења Русије. Ово не само да се не може, него управо не смије – казати другим ријечима.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

РС је имуна на увоз револуције из Федерације БиХ - неко прижељкује нови грађански рат

Ненад Кецмановић   
среда, 12. фебруар 2014.

Највећа грешка је очекивање да се немири прелију у Републику Српску, односно да социјално-класно јединство надвлада етничко-ентитетску подијељеност. Сличних покушаја било је и раније.

 
Куда иде Србија

Евроносталгија уместо евроентузијазма и евроскептицизма

Боривој Рашуо   
четвртак, 18. фебруар 2010.

Једно од питања које заокупља пажњу свакога ко је бар мало заинтересован за судбину народа чији је припадник и судбину државе чији је поданик тиче се односа који би Срби и Србија требало да заузму према ЕУ данас.

 
Црква и политика

Митрополија Црногорско-приморска након раздвајања Србије и Црне Горе

Протојереј Велибор Џомић   
понедељак, 21. април 2008.

На почетку политичких дискусија које се дотичу цркава и верских заједница треба поменути да се Православна црква Христова скоро већ две хиљаде година у својој свештеној мисији руководи на основу Светога писма и Светога предања.

 
Косово и Метохија

Заљубљена дама у жутој кући

Александар Б. Ђикић   
среда, 22. децембар 2010.

Ови преговори су јединствена прилика да се неправда исправи. Друге прилике неће бити, а неправда ће се исправити само ако се не посматра као техничко, већ као суштинско питање, колико српско, толико и европско.

 
Црква и политика

Исламски избори за дестабилизацију Србије

Младен Ђорђевић   
среда, 23. јул 2008.

И поред оштре и јасне поделе на две исламске заједнице, ИЗуС и муфтија Зукорлић су били и остали одлучни у намери да себе прикажу као једине легитимне представнике муслимана у Србији, а избори су требали да буду један од најснажнијих аргумената.

 
Косово и Метохија

Да ли Срби треба да уђу у Тачијеву владу?

Миливоје Михајловић, Слободан Петровић   
понедељак, 20. децембар 2010.

Михајловић: Ко год од Срба уђе у ту косовску власт, имаће озбиљне проблеме. Петровић: Ми нисмо навијачко удружење него озбиљна партија којој је суштински интерес српске заједнице изнад свега.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Лажни споразуми Немаца са четницима

Владислав Б. Сотировић   
недеља, 20. септембар 2009.

Оно што одмах боде очи након летимичног погледа на ова немачка документа јесте неоспорна чињеница да ниједан од њих није потписан нити од једног јединог равногорског официра који је наводно „углавио“ билатерални уговор са немачким окупатором.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Опозиција је дезоријентисана група очајника која кампању гради на увредама

Жељка Цвијановић   
понедељак, 06. октобар 2014.

Што се тиче опозиције, мислила сам да ме мало шта може изненадити, али ниво примитивизма који су показали је најстрашније што сам могла да замислим. Срамота је уопште понављати та скандирања која смо чули.

 
Куда иде Србија

Неодговорна политика

Милан Дамјанац   
четвртак, 25. фебруар 2010.

У континуитету се вређају осећања привржености и љубави према сопственој земљи и народу и намеће осећање стида. Национална понижења не престају делом услед спољних притисака, а већим делом услед кратковиде политике домаћих „државника“.

 
Црква и политика

О «методологији» и «чињеницама» неких критичара књиге П. Илића

Момчило Зечевић   
петак, 25. април 2008.

Невоља је у томе што црквени историчар и магистар В. Џомић никада није чуо за П. Илића као аутора књиге Ватикан и слом Југославије у Другом светском рату (1995), која је, иначе, успешно одбрањена докторска дисертација на Правном факултету у Београду.

 
Косово и Метохија

Десет векова Марковог града

Драгиша Спремо   
уторак, 28. децембар 2010.

Први помен Звечана везан је за име бугарског цара Симеона, с краја IX и почетка X века, за кога се каже да је у многобројним ратовима Византије имао успеха и да је саградио велики број градова и тврђава на балканском полуострву – „све до Звечана на ставама Ибра и Ситнице".

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Дачићево „никад робом“

Цвијетин Миливојевић   
уторак, 29. септембар 2009.
Цветковић (Драгиша) није могао да буде ратни злочинац, све и да је хтео, јер у рату није ни учествовао; није хтео да потпише ни априлску капитулацију, иако је тим поводом привођен у Бели двор; одбио је да буде председник квислиншке владе...
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Обојена револуција“ се обрушава на Босну

Стефан Каргановић   
субота, 08. фебруар 2014.

Основни циљ и даље остаје скидање са власти председника Милорада Додика и пресецање независне политике коју он води у Републици Српској, да би се у Бања Луци на његово место поставио  колаборационистички тим који ће омогућити утапање аутономног српског ентитета у централизовану босанску државу.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Убиство краља Александра I Карађорђевића

Радован Калабић   
понедељак, 21. септембар 2009.

Краљ Александар је до последњег часа водио антикомунистичку спољну политику, сматрајући да од бољшевичког центра из Москве стиже и шири се највећа претња не само по његову земљу, већ и по будућност целог европског континента, па и човечанства. 

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Честитка са лешевима

Ненад Кецмановић   
среда, 29. јануар 2014.

Па шта су онда хтјели оном „честитком“ илустрованом лешевима? Да увриједе Србе? Да продубе бошњачку мржњу? Да онемогуће нормализацију ентитетских и националних односа у БиХ? Понајприје би се рекло да је бошњачка политика напросто изгубила компас и да њени протагонисти не знају шта хоће.

 
Куда иде Србија

Будућност гледамо кроз таму

Милорад Екмечић   
субота, 16. јануар 2010.

Србофобија је само рукавац русофобије у западним друштвима и без ње не би постојала. Србофобија је цветала у условима сукоба интереса западних држава са Русијом на Балкану. На Србе се подиже глас због страха да су они главни коњоводац руских козака на топле воде Медитерана.

 
Црква и политика

О књизи Предрага Илића

Слободан Г. Марковић   
уторак, 08. април 2008.

У закључку аутор оптужује за погрешно изношење чињеница о боравку патријарха Гаврила Дожића и епископа Николаја Велимировића, политичку емиграцију, самог патријарха и епископа Николаја, српске световне историчаре и комунистички режим у Југославији.

 
Косово и Метохија

Душанова царска лавра

Драгиша Спремо   
петак, 07. јануар 2011.

Сачувани фрагменти фресака у храму Светих Арханђела сведоче о монументалности, снази и лепоти живописа. Фреске овог манастира представљале су несумњиво капитална дела српске средњовековне уметности и са жаљењем се мора рећи да она нису могла да одоле ,,зубу времена".

 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 83 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер