четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Истина и помирење на ex-YU просторима

Закључци међународне научне конференције о Хашком трибуналу

Јелена Гускова   
среда, 13. мај 2009.

На конференцији су били предочени нови подаци који приказују необјективност и једностраност Хашког трибунала: у примени правних норми, у нарушавању начела процесног права, у испитивању сведока и вештака. 

 
Косово и Метохија

Избори на северу Косова су избори за посредника између три стране

Ана Радмиловић   
четвртак, 27. мај 2010.

То је прича о подели Косова. Мантру о „отетих 15% територије“ заменила је мантра о томе да „не може једна страна да изгуби све а друга да добије све“.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Крунски сведок у Хагу

понедељак, 11. мај 2009.

Подразумева се да је Западу „био потребан“ велики злочин у Сребреници, и заиста одмах након пада тог града, НАТО је интервенисао и довео до краја рат у Босни. Док су бомбардовали мете босанских Срба, Американци су помогли Хрватима да покрену „Операцију Олуја“.

 
Косово и Метохија

Укидање српске телефоније на Косову или прича о „дестабилизацији региона“

Ана Радмиловић   
среда, 05. мај 2010.

На почетку приче о телефонији у којој је тек свака пета вест о раду сигнала на Косову тачна, требало би да покушамо да направимо једну реконструкцију догађаја који су претходили овом потезу.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Греси пуковника Шљиванчанина

четвртак, 07. мај 2009.

Читаоци морају знати шта је тај официр ЈНА радио у Вуковару, односно на шта је имао утицај а на шта не. Као неко ко је учесник у догађајима, мислим да имам право да изнесем своје мишљење о свему што се тамо дешавало.

 
Косово и Метохија

„Позориште и његов разлог“ или једна лепа вест

Aна Радмиловић   
субота, 01. мај 2010.

Ово је прича о глумцима који играју представе пред малобројном публиком у енклавама. И прича о онима који се не баве политиком, али су у стању да, како рече Тодоровић, иду од села до села, да играју представе за по неколико људи.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Историчар на ветрометини

Јован Ненадов   
среда, 29. април 2009.

Чланак Ђорђа Станковића заправо је наставак полемике, започете јула прошле године, поводом поднетог захтева за рехабилитацију генерала Милана Недића, уз обрушавање на све оне који другачије мисле од аутора, на првом месту „ревизионисте у институтима и појединце у Одељењу за историју“.

 
Косово и Метохија

Цвикцангле револуција

Александар Б. Ђикић   
субота, 01. мај 2010.

Можда по некима Косово и није најважније државно питање, али је свакако наша најжешће нападнута вредност. Да ли смо могли пружити после рата јачи отпор тим нападима? Да ли је овај последњи терористички чин демолирања имовине наших фирми, и укидања слободе комуницирања имао некакву генезу?

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Четником по квислингу

Татјана Тагиров   
петак, 24. април 2009.
У чему је проблем? У судском ставу који каже да "приликом одлучивања о поднетом захтеву суд не преиспитује судске одлуке, јер поступак не иде за тим да се утврди да ли је неко лице учинило кривично дело за које му је суђено", па су исти и Хебранг и Жанка Стокић, Слободан Јовановић и чича Дража.
 
Косово и Метохија

Неопходан контакт између Београда и Приштине

Рада Трајковић   
среда, 28. април 2010.

Треба да знамо да нико од нас није спреман да се одрекне ни Газиместана ни наших манастира, ни нашег идентитета, језика, писма, историје. Интеграција не може да оде у асимилацију.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шарлатан са опасним намерама

Саша Бижић   
понедељак, 19. август 2013.

Уколико сматра да би тронационалне Оружане снаге БиХ у хипотетичкој "ванредној ситуацији" без поговора биле у функцији његових умоболних замисли, довољно је да се присети судбине ЈНА, да сазна шта би се десило са лакрдијом од "војске" на коју можда рачуна у будућности.

 
Куда иде Србија

Панонске читлук сахибијe

Славољуб Лекић   
уторак, 28. јул 2009.

Предлог војвођанског статута открива двоструки сукоб: Београда и мондијалистичких центара, те локалних паша и субаша из Новог Сада са владајућом елитом у Београду. Војвођански случај истовремено је и локални и међународни.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Евроинтеграције као изазов или претња за РС

Слободан Дурмановић   
уторак, 03. септембар 2013.

Последњих година Срби су јединствено устајали у Сарајеву против сваког предлога закона који је противречио Уставу БиХ: није било суштинских разлика међу посланицима СНСД-а, СДС-а, ПДП-а и ДНС-а. Тих разлика не би требало да буде ни убудуће.

 
Куда иде Србија

Политичка неслога разара национални корпус

Јован Ћирић   
четвртак, 23. јул 2009.

Замислимо Србију за двадесет до тридесет година – 99 одсто матураната неће знати шта је то Горски вијенац и ко га је написао, али ће зато знати ко је прва жена неке холивудске звезде, односно неће знати ко је био цар Лазар, али ће зато знати да препозна најновији Мадонин хит.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Додик и опозиција, годину дана уочи окршаја

Слободан Дурмановић   
петак, 16. август 2013.

Оно што Цвијановићева назива “комуникацијским мостом”, Златко Лагумџија исмева твдњом да се таквим схватањем механизма координације БиХ представља као “поштанско сандуче”, што он, је ли, неће дозволити. 

 
Куда иде Србија

Циљеви и реализам српске политике

Ђуро Ковачевић   
уторак, 30. јун 2009.

Аутономију треба ослободити политичког капиталисања и манипулације. Војвођанству треба прићи као унутрашњем потенцијалу Србије који у комбинацији српског идентитета и вековног средње-европског искуства може користити развоју Србије.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Утакмица није завршена

Саша Бижић   
субота, 10. август 2013.

Разлика је само у приоритетима, а не у вредносним судовима. Јер, оно што је Златку Лагумџији или Сулејману Тихићу увек на првом месту, у 2013. не налази се у врху топ-листе Барака Обаме и Ангеле Меркел, стицајем разних околности, од сукоба у Сирији до уздрманог евра.

 
Куда иде Србија

Руски рулет на српски начин

Љубиша Спасојевић   
четвртак, 11. јун 2009.

Уједињени у разједињавању српске територије, почев од коалиције на власти до председника Србије, играју руски рулет на српски начин, у коме је смрт Србије загарантована, јер ће пиштољ бити напуњен са свих седам метака. Неће бити ниједног празног места, ни ћорка, нити шансе да Србија преживи.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Одговор СДС-у - Да ли је угрожен опстанак Републике Српске

Емил Влајки   
среда, 07. август 2013.

Најјача опозициона странка наново истиче своју небулозну тезу о непостојању вањске угрожености за Републику Српску. Тврди се како је угроженост извана политичка фатаморгана, фиктивни, непостојећи непријатељ и слично.

 
Куда иде Србија

Балканско буре гаса

Драган Милосављевић   
четвртак, 21. мај 2009.

Нико не истражује какве су праве, засад скривене намере САД у односу на српске просторе, а оне лако могу бити везане баш за енергетске токове. Рецимо, да се преузимањем целог Косова и утапањем Републике Српске у унитарну муслиманску Босну отвори пут исламским земљама.

 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 88 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер