четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Неодговорна политика

Милан Дамјанац   
четвртак, 25. фебруар 2010.

У континуитету се вређају осећања привржености и љубави према сопственој земљи и народу и намеће осећање стида. Национална понижења не престају делом услед спољних притисака, а већим делом услед кратковиде политике домаћих „државника“.

 
Црква и политика

О књизи Предрага Илића

Слободан Г. Марковић   
уторак, 08. април 2008.

У закључку аутор оптужује за погрешно изношење чињеница о боравку патријарха Гаврила Дожића и епископа Николаја Велимировића, политичку емиграцију, самог патријарха и епископа Николаја, српске световне историчаре и комунистички режим у Југославији.

 
Косово и Метохија

Душанова царска лавра

Драгиша Спремо   
петак, 07. јануар 2011.

Сачувани фрагменти фресака у храму Светих Арханђела сведоче о монументалности, снази и лепоти живописа. Фреске овог манастира представљале су несумњиво капитална дела српске средњовековне уметности и са жаљењем се мора рећи да она нису могла да одоле ,,зубу времена".

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Некрополитике

Зоран Ћирјаковић   
среда, 14. октобар 2009.

Лешеви обећавају. "Ћераћемо се још", каже клетва љутитог песника. Али, на нашу жалост о "ћерању" машта и превише оних који о Матији и његов поезији мисле све најгоре. Леш је, да парафразирам "нацификованог" песника, најскупља балканска реч. Овде и лешеви убијају. Зато се бојим наших некрополитика.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

ЕУ и БиХ – две “школе” под једним кровом

Слободан Дурмановић   
петак, 07. фебруар 2014.

Цела та заврзлама, заправо, највише говори о томе ко је на европској “левици” и “десници” заинтересован више за бошњачке, а ко за хрватске политичке циљеве, а реторичко упирање ка што бржој “трансформацији” дејтонске БиХ у “европску” представља само једно (не)згодно помагало.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Босански атлас злочина Мирсада Токаче

Стефан Каргановић   
среда, 14. октобар 2009.

Да ли Мирсад Токачa располаже тачним именима за сваку жртву Сребренице у јулу 1995? Ако је одговор „да“, онда ће промоција Атласа бити идеална прилика за г. Токачу да јавности представи списак од 8.000 сребреничких жртава.

 
Косово и Метохија

Један патетичан сан – или зашто Косово не може да постане „Косова Репубљик“

Ана Радмиловић   
среда, 01. децембар 2010.

Највећи проблем, међутим, не представљају државе на чије делове свеалбански сан претендује, већ сам тај сан, односно оно место где се сан највише запатио. То је, наравно, Косово.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Тројни пакт у Француској и у Србији

Мила Алечковић-Николић   
уторак, 06. октобар 2009.

Угледан војник и победник у Верденској бици, Петен је дуговао остатак животa овој чињеници због које је генерал Де Гол одбио да изврши смртну пресуду над њим. Али, Де Гол никада није рехабилитовао његов чин потписа примирја са Немачком.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шта и ко ће све утицати на изборе у Српској

Ненад Кецмановић   
петак, 17. јануар 2014.

Подршка „матјушке“ Русије је по значају готово равна оној из матице, или чак и важнија у тренуцима када Србија, компромисима на безалтернативном путу у ЕУ, разочара не само Бањалуку, него и Москву. Можда је и то објашњење што је Додик имао рекордан број сусрета са Лавровим, Шојгуом, Милером, па и Путином.

 
Куда иде Србија

Дуго путовање ка кући

Предраг Марковић   
петак, 08. јануар 2010.

Историјска иронија је у томе да после неколико деценија колективног кажњавања свих Срба, ускраћивања статуса равноправних Европљана већини становника западног Балкана, чланство у том привилегованом клубу неће у XXI веку имати такав значај као у другој половини XX века.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Истина о сабирним центрима у Стајићеву и Торку

Јованка Павловић   
петак, 16. октобар 2009.

Oни омогућују једном хрватском приватном удружењу да подигне спомен обележје на територији наше општине, на којој упорно опструишу подизање спомен обележја сопствених суграђана, који су погинули у борби за одбрану сопствене отаџбине.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Каталонија, Република Српска и "Авазово" спиновање

Стефан Каргановић   
субота, 01. фебруар 2014.

Поставља се логично питање: какви су то политички чистунци који се „ограђују“ од председника Додика зато што је, по њима, његова политика недовољно „инклузивна“, док се са одобравањем позивају на сецесионистички чин ин виво хирурга Хашима Тачија и његове дружине?

 
Куда иде Србија

Евроносталгија уместо евроентузијазма и евроскептицизма

Боривој Рашуо   
четвртак, 18. фебруар 2010.

Једно од питања које заокупља пажњу свакога ко је бар мало заинтересован за судбину народа чији је припадник и судбину државе чији је поданик тиче се односа који би Срби и Србија требало да заузму према ЕУ данас.

 
Црква и политика

Из излагања на скупу о књизи П. Илића "СПЦ и тајна Дахауа"

Ђорђе Борозан   
уторак, 08. април 2008.

Сазнања о заточеништву патријарха Гаврила Дожића и епископа Николаја Велимировића, због недовољних интересовања свјетовних и црквених историчара, остављала су утисак недоречености, нагађања, конфузних и непровјерљивих тврдњи.

 
Косово и Метохија

Да ли имамо разлога да се радујемо извештају Дика Мартија?

Ана Радмиловић   
петак, 17. децембар 2010.

Некој евентуалној новој Србији можда би једног дана помогао податак да је председник те ствари коју зову Косова Репубљик један Тачи, криминалац, трговац стварима које нису баш легалне, а ни хумане.

 
Црква и политика

О књизи Предрага Илића „Српска православна црква и тајна Дахауа“

Момчило Зечевић   
уторак, 15. јануар 2008.

У читавој досадашњој јавној полемици пада у очи чињеница да нико није помињао рецензенте који су оценили вредност овог Илићевог рада и препоручили га за објављивање.

 
Куда иде Србија

Будућност гледамо кроз таму

Милорад Екмечић   
субота, 16. јануар 2010.

Србофобија је само рукавац русофобије у западним друштвима и без ње не би постојала. Србофобија је цветала у условима сукоба интереса западних држава са Русијом на Балкану. На Србе се подиже глас због страха да су они главни коњоводац руских козака на топле воде Медитерана.

 
Црква и политика

Божићна посланица 2007. године

Патријарх Павле   
недеља, 06. јануар 2008.

Упућујемо Вам поруку небеског МИРА који нека се усели у срца ваша, у душе ваше, у животе ваше, као што оне благословене ноћи рођења Емануилова уђе у срца и душе витлејемских пастира.

 
Косово и Метохија

И опет Косово и опет "квазикосовски квазиизбори", и опет, дакле, Тамни вилајет

Ана Радмиловић   
понедељак, 22. новембар 2010.

На Косову дакле треба створити живот тамо где је већ постојао, па је убијен, срављен са земљом, срушен као гробља што су срушена и већ је толико времена прошло да је остао само пепео.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Јасеновачка воштаница

Рикард Барић   
уторак, 29. септембар 2009.
Кад је ријеч о српско-хрватском пољу односа који дефинирају Балкан, онда је стратиште Јасеновца централно хашко упориште политичког разарања славенства са коначним циљем уништења Русије. Ово не само да се не може, него управо не смије – казати другим ријечима.
 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 82 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер