субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Руски поглед на блискоисточну кризу: Тражили сте - добићете
Савремени свет

Руски поглед на блискоисточну кризу: Тражили сте - добићете

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Милошевић   
уторак, 22. фебруар 2011.
Актуелна дешавања у арапском свету могу имати веће и теже последице по међународну заједницу него што то на први погред може изгледати. Она могу представљати наговештај новог политичко- економско- социјалног преуређивања света. И, што је свакако упозоравајуће- до екстремизма који може угрозити мир и безбедност.

То је један од закључака не само појединих аналитичара, него и високих званичника у Москви који на крваве догађаје у више земаља арапског света гледају са ширег аспекта и у оквиру глобалних светских збивања. ,,Фитиљ је запаљен, Треба сачекати да се разгори да бисмо видели куда ће нас одвести пламен који се шири попут пустињске олује’’.

Најкомпетентнију оцену Москве дао је нико други него шеф државе- Дмитриј Медведев који је ситуацију у вези са крвавим догађајима у низу апарских земаља оценио као ,,крајње тешку’’. Медведев је у уторак на заседању националног антитерористичког комитета у Москви изјавио да ти догађаји могу довести до дезинтеграције, распарчавања више арапских држава и до доласка у њима фанатика. ,,Сличан сценарио био је припреман и за Русију али није прошао нити ће проћи’’- рекао је Медведев не наводећи ко је био аутор таквог сценарија иако се он он може назрети. Медведев сматра да ће догађаји у арапском свету директно утицати и на Русију. ,,Дајте да будемо отворени и искрени пред самим собом. Нећемо се самообмањивати и доводити наше грађане у заблуду. То је (догађаји у арапским земљама) велики и сложен проблем који ће захтевати много озбиљних напора током наредних деценија. Ако фанатици дођу на власт то ће значити даље разбуктавање пожара током цитавих наредних деценија и до јачања екстремизма. ,,Треба гледати истини у очи’’- закључује Медведев.

,,Сличан сценарио био је припреман и за Русију али није прошао нити ће проћи’’- рекао је Медведев не наводећи ко је био аутор таквог сценарија иако се он он може назрети. Медведев сматра да ће догађаји у арапском свету директно утицати и на Русију.

Овакву, ни мало охрабрујућу оцену, допуњују аналитичари и коментатори у Москви чији тонови такође не одишу оптимизмом.

Позната новинарка, публицисткиња и економисткиња Јулија Латињина сматра да револуција у арапском свету која је почела у Тунису и Египту, може представљати опасност за свет а посебно за Запад и Сједињене Америчке државе. ,,Пошто се епидемија револуције драматично шири и на друге блискоисточне земље, очигледно је да имамо посла са ревизијом, са новом ,,гвозедном завесом’’ а можда и са новим светским поретком- каже Латињина.

У складу са законима радикализације, револуција у Египту ће бити фундаменталистичка- сматра Латињина. Могуће је да ће она довести до читавог низа фундаменталистичких револуција које ће ,,почистити’’ традиционалне блискоисточне диктатуре које представљају окамењени остатак оне реалности која је створена шездесетих година прошлог века, у време жестоког сучељавања Совјетског Савеза и САД. Могуће је такође да ће доћи до новог сучељавања, не мање жестоког од оног које је било између Совјетског Савеза и ,,отвореног друштва’’ двадесетог века.

У таквој геополитичкој реалности ,,борба против тероризма’’ изгубиће смисао јер ће бити поптребно борити се не са тероризмом него са новим савезом тоталитарих држава, фанатичних не мање него што је био Совјетски Савез двадесетих година прошлог века. За тај нови савез тероризам ће бити просто форма спољне политике. У том рату победник ће очигледно бити- Кина, која у њему неће учествовати.

Латињина оцењује да су САД учиниле многе грешке у својој политици. Веома је вероватно да ће то, што ће произаћи на Блиском Истоку, представљати- како се фундаменталисти надају- ,,сумрак, залазак Америке’’.Чак и ако Америка добије тај рат, економска цена ће бити сувише велика тако д аће то бити Пирова победа. Сада не постоји начин да се избегне тај рат зато што о томе- не одлучују САД. Управо сада, после неколико година, видимо колика је била велика грешка Буша поведе рат у Ираку и Авганистану и колико велику цену треба да плати не само Америка него и ,,отворено друштво’’ у читавом свету.

Латињина оцењује да су САД учиниле многе грешке у својој политици. Веома је вероватно да ће то, што ће произаћи на Блиском Истоку, представљати- како се фундаменталисти надају- ,,сумрак, залазак Америке’’.Чак и ако Америка добије тај рат, економска цена ће бити сувише велика тако д аће то бити Пирова победа.

И било како чудно звучало, такав тог догађаја (стварање новог тоталитарног Блиског Истока) у изверсној мери се може и поздравити, оцењује руска аналитичарка. Зато што свака идеологија, да би нестала, мора најпре да постане ралност. Почетком двадесетог века неки људи хтели су да изаграде комунизам. И почели су да га граде али су при томе изгубили земљу- Русију. Данас више нема оних који желе да изграде комунизам.

Исламски фундаменталисти, каже Латињина, желе да на земљи створе ,,Царство Алаха’’. Нека га стварају, али али ће за 20 или 30 година све постати јасно зато што се идеологија не уништава речју или логиком, још мање оружјем. Идеологија умире сама, када се испостави да не одговра реалности.

,,Муслиманско братство’’ не представља просто фундаменталистичку организацију из које се рађају и све остале. Њено оснивање 1928. године може се по утицају упоредити са Марксовим ,,Капиталом’’. Довољно је рећи да је једна од ћерки ,,Муслиманског братства’’ ХАМАС, а Бин Ладен се својевремено одушевљавао управо идејама ,,Братства’’. У школама, у којима је учио Бин Ладен, предавали су исламски учитељи из ,,Муслиманског братства’’.

Поимање слободе код већине арапских револуционара- (светских или религиозних, све једно) значи пре свега слободу од западног империјализма, а не индивуалну слободу човека. И сваки арапски режим, своју легитимност дуго време је црпео из сучељавања са западом. Да би неко био легитимни руководилац на Блиском Истоку, није било потребно да побеђује на демократским изборима. Било је потребно да испољава ,,очинску бригу’’ о поданицима у духу калифа, да стреми панарапском јединству и да се супротставља западу.

Латињина оцењује да су током последњих педесет година диктатуре на Блиском Истоку требало да одговарају својим народима на питање- зашто се арапи нису ујединили и зашто Блиски Исток заостаје од Запада. И, нажалост, једини доследан одговор на то питање давали су исламски фундаменталисти. Зато што су се садашњи управљачи заглибили у џамахирије; они су лоши муслимани и лоши арапи.

До стварања ,,Муслиманског братства’’ Запад се није сучељавао са исламским фундаментализмом. Он се сукобљавао само са исламским патриотизмом, са исламским бесом или- ако хоћете- фанатизмом.

Шта се дешавало после појављивања ,,Муслиманске браће’’? Пошто се свет нашао у расцепу међу другим двема снагама- отвореним друштвом и социјализмом, исламски фундаментализам био је мало промећиван и сви су с њим кокетирали. А када се Совјетски Савез распао, у земљама ,,трећег света’’ у којима је муслиманство било распрострањено, изменила се политичка ситуација. Зато су практично у свим земљама у којима су на власти биле социјалистичке диктатуре, ођедном почели да се рађају фундаменталистички режими.

Руска аналитичарка поставља питање- када је дошло до нове тачке екстремизма и одмах одговара: када је Бин Ладен објавио ,,џихад’’ Америци. То је била принципијелна разлика од свих ранијих исламских фундаменталиста пошто су они објављивали ,,џихад’’ само својим управљачима. И одједном, Бин Ладен је уместо тих малих, поставио велики циљ. То, међутим, није било политичко откриће самог Бин Ладена. Том открићу претходило је слабљење западног света.

После распада Совјетског Савеза, ,,отворено друштво’’ (западне земље) су, постигавши над тоталитаризмом победу, почело је нагло да се претвара у своју противуречност. У одсуству природног непријатеља, бирократија ,,отвореног друштва’’ почела је неконтролисано да се увећава и готово да није било глупости којом се није бавила: финансијским махинацијама под паролом борбе са прањем новца, борбом са глобалним отопљавањем, регулисањем облика краставаца и тежином земички.

После распада Совјетског Савеза, ,,отворено друштво’’ (западне земље)  су, постигавши над тоталитаризмом победу, почело је нагло да се претвара у своју противуречност. У одсуству природног непријатеља, бирократија ,,отвореног друштва’’ почела је неконтролисано да се увећава и готово да није било глупости којом се није бавила: финансијским махинацијама под паролом борбе са прањем новца, борбом са глобалним отопљавањем, регулисањем облика краставаца и тежином земички.

Кад поп нема другог посла, он и јариће крсти- што би се рекло у народу.

И, наравно, на основама таквог бирократског безумља, посебно се издвајала брига о терористима. Међународне хуманитарне организације типа ,,амнести интернешенел’’ и ,,Хјуман рајтс воч’’, лишивши се тоталитарних режима са којим се сучељавала, почела је да тражи нове жртве.

Ако Запад нема духа да заштити сопствене вредности- каже Латињина- глупо је мислити да ће их штитити на Блиском Истоку.

Руска аналитичарка доноси ни мало охрабрујући закључак: то ће бити тешко сучељавање, ни мало блаже него што је било између Совјетског Савеза и ,, отвореног друштва’’.

Латињина, наравно не претендује на апсолутну исправност својих размиљања нити износи званичне ставове Москве, што не значи да се ситуација у арапским земљама детаљно не анализира у Кремљу. Власти тренутно имају бригу да из Либије извуку руске грађане којих има око 560. Украјинске власти су у још већој невоиљи. У Либији се налази неколико хиљада грађана Украјијне, међу којима је много лекара и другог медицинског особља.

Московски медији бележе једну епизоду која одудара од садашње сурове стварности. И од раније је, наиме, било познато, а сада се и потврђује, да се либијски вођа Моамер ел Гадафи не раздваја од једне украјинске медицинске сестре. То је 38- годишња лепотица Галине Колотницкаја. Она му је, наводно, спасла живот приликом покушаја атентата пре више година.Тада га је неговала и до дана данашњег остала уз либијског вођу- читавих осамнаест година. Московски медији пишу да Гадафи има личне телохранитеље које чини двадесетак девојака из Украјине.

На основу извештаја које стижу у Москву, ситуација у Либији је крајње сложена. Украјински лекари који раде у болницама у Бенгазију, Триполију и другим градовима јављају да ,,крви има до колена’’. ,,Овде је прави пакао. Већ трећи дан допремају нам стотине рањених и убијених’’-каже украјински лекар Михаил Фиртељ који је у Африку дошао из Житомира. Радимо даноноћно, без смена’’.

Јавља се такође да се Гадафи појавио на улицама Триполија како би демантовао да је побегао у Венецуелу, како је то било јављено. Пљусак га је спречио да се дуже задржи на отвореном. Довукнуо је маси да ,,не верује лажљивим ТВ каналима. То су пси’’ злобно је добацио либијски лидер.

Званична Москва је дакле, веома забрунута. Апелује да се страсти смире и нађе компромис, свесна да је то готово немогуће постићи. Иако сценарио за Русију ,,није прошао нити ће проћи’’- како то каже Медведев, у Кремљу су свесни да верског екстрепмизма па и фанатизма има и у самој Русији, посебно на Северном Кавказу али и другде.

,,Фитиљ је упаљен, шири се као бура у пустињи. У шта ће се изродити- остаје да се види. За сада, ток догађаја не слути на добро. Закључак председника Медвдева да ,,не треба затварати очи, самообмањивати се и доводити грађане у заблуду’’ свакако остаје актуелан за Москву али и многе друге земље. И то- за наредне деценије.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер