недеља, 29. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Парламентарни избори у Русији – Путинова победа, али не и тријумф
Савремени свет

Парламентарни избори у Русији – Путинова победа, али не и тријумф

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Милошевић   
понедељак, 05. децембар 2011.

Фаворизована ,,Јединствена Русија’’ са Дмитријем Медведевим и Владимиром Путином као лидерима није освојила 50 одсто гласова на недељним парламентарним изборима. То је најважнија вест са ових избора која за многе представља велико, чак огромно изненађење.

Према још непотпуним подацима, Јединствена Русија освојила је 49,54 одсто гласова, што је за око петнаест одсто мање него на изборима 2007. године. Следи Комунистичка партија Генадија Зјуганова са 19,16 одсто, затим Праведна Русија Сергеја Миронова са 13,22 и Либерално-демократска партија Владимира Жириновског са 11,66 одсто гласова. Као што се и предвиђало, остале три партије које су учествовале на изборима нису прешле цензус од 7 одсто. Јаблоко је добила око 3,30 одсто гласова, Патриоти Русије 0,97 одсто и Правое дело 0,59 одсто. Одзив бирача био је као и на изборима 2007. године, око 60 одсто. Посматрачи кажу да нису забележени већи ексцеси који би утицали на резултате и да су избори одржани по високим демократским стандардима.

То су још непотпуни и незванични резултати које објављује Централна изборна комисија на основу 96 одсто прегледаних листића. Експерти кажу да Јединствена Русија и у коначном билансу неће успети да допре до 50 одсто иако је веома близу.

У свим претходним прогнозама предвиђало се да ће партија власти изгубити двотрећинску (уставну) већину коју је имала у садашњем, петом сазиву, али да ће добити апсолутну. Левада центар је само пре неколико дана прогнозирао да ће Јединствена Русија добити 53 одсто гласова. На изборима 2007. Јединствена Русија освојила је 64,3 одсто гласова и имала у Доњем дому парламента 315 посланика.

Председник Централне изборне комисије Чуров изјавио је на конференцији за штампу да Јединствена Русија може претендовати на 238 депутата, Комунистичка партија на 92 (имала је 57), Праведна Русија на 64 и Либерално-демократска партија на 56 депутата. Доњи дом руског парламента, односно Државна дума, има 450 посланичких места.

Највећи успех остварила је Комунистичка партија Генадија Зјуганова која је освојила неколико процената више гласова него на претходним изборима. У неким регионима и градовима она је однела уверљиву победу, пре свега у Сибиру и у традиционалном ,,црвеном појасу’’ у централним деловима земље. У Московској области ова партија слабија је од Јединствене Русије само за 5 одсто. Комунисти су победили, на пример, и на Московском државном универзитету где већину бирача чине млади људи, што је веома индикативно. Јединствена Русија није добила апсолутну већину ни у граду Москви где је освојила око 45 одсто гласова, што је чак мање од просека за целу земљу. Овај податак изненађује јер су у престоници сконцентрисане државне и друге званичне институције.

Аналитичари скрећу пажњу да ни у Санкт Петербургу, где су рођена оба национална лидера, Јединствена Русија није однела убедљиву победу. У том другом по величини руском граду упориште има Праведна Русија Сергеја Миронова који је такође из тог града. Он сматра да је његова партија, иако је трећа по броју добијених гласова, ,,покрадена’’ и запретио је да ће извести грађане на улицу.

Интересантно је да је Јединствена Русија однела изузетно убедљиву победу на Северном Кавказу. За партију власти тамо је гласало преко 90 одсто бирача. У овом региону је и одзив био највећи, преко 95 одсто.

Одмах после 20 часова по локалном времену, када су се биралишта затворила, Дмитриј Медведев и Владимир Путин дошли су у изборни штаб своје партије у Москви. Тада су већ били познати први резулати који су наговештавали коначне. Медведев је изјавио да ће Јединствена Русија по свему судећи ступити у коалицију са другим партијама не наводећи које би то партије могле бити. То је нормално, то и јесте парламентаризам и демократија, рекао је Медведев. Додао је да је Јединствена Русија на основу резултата избора добила морално право да настави садашњи политички курс. Резултате избора оценио је као логичну последицу распореда политичких снага. Он се састао са лидерима партија које су ушле у парламент, честитао им на успеху и разговарао о будућној сарадњи. Саговорници су изразили спремност за такву сарадњу – саопштили су званичници.

Владимир Путин је био мање говорљив. Деловао је уморно и, за разлику од свих његових јавних наступа, мање енергично и мање уверљиво. Рекао је да је упркос свим тешкоћама партија очувала поверење код бирача. Ослањајући се на то, можемо обезбедити даљи стабилан развој, рекао ме Путин.

Лидер комуниста Генадиј Зјуганов деловао је пред камерама задовољно и уверљиво. Имао је за то разлога. Набројао је неколико градова и области где је његова партија однела победу. Рекао је да Комунистичка партија има изванредан тим и програм који ће пондити парламенту и извршној власти.

Најнезадовољнији је био Владимир Жириновски чија је партија сада четврта, а не трећа по величини у парламенту. Посебну критику изрекао је на рачун Праведне Русије рекавши да су на њено популарисање ,,бачене огромне паре’’ и да ће у парламенат сада ,,ући бандити’’.

Председник Врховног савета Јединствене Русије Борис Гризлов каже да је веома важно да је партија победила на изборима и да је партија задржала власт док су у Великој Британији, Шпанији, Португалији и неким другим земљама владајуће гарнитуре промењене.

Стални представник Русије у НАТО пакту Дмитриј Рогозин није разочаран релативним неуспехом Јединствене Русије. Он сматра да овакав распоред снага у парламенту може да користи земљи.

У првим анализама експерата каже се да изборни резултат Јединствене Русије, иако слабији од прогнозираног, није лош. У другим земљама показатељ од око 50 одсто гласова био би прави тријумф. Зашто би код нас то био пораз – кажу експерти.

Па ипак, у штабу Јединствене Русије осећа се благо разочарање, што је присутно и у неким другим владајућим структурама. У њима се тражи узрок релативног неуспеха, а као разлози се наводе економска и финансијска криза у свету која није мимоишла ни Русију, затим још увек велики ниво корупције и друге тешкоће с којима се градани свакодневно сукобљавају.

Многе је изненадио успех комуниста. И двадесет година после пада комунистичких режима у Совјетском Савезу, Русији и свим источноевропским земљама, комунисти у Русији нису посустали већ, напротив, јачају. Један од разлога је, кажу аналитичари, разочараност љиди у капитализам, због неиспуњених надања и очекивања; апатија, бесперспективност и неверовање у боље сутра постали су пропратна појава код једне категорије становништва и у Русији. Новине пишу да се људи средњих година и старије генерације присећају времена социјализма у коме ипак није све било тако црно како неко жели да представи. Наводе се констатације појединих аналитичара да су комунизам и социјализам претрпели пораз у последњих пар деценија, али да идеја социјалне правде постоји и да ће увек постојати. Уосталом, Комунистичка партија Руске Федерације значајно је реформисана и умногоме променила имиџ. Па и њен лидер, Генадиј Зјуганов, није исто што су били ранији комунистички вођи. Сасвим недавно, Зјуганов је као хришћанин и православни човек посетио цркву Христа Спаситеља у Москви и поклонио се појасу Пресвете Богородице који је био изложен у тој цркви. Лењин се са тим сигурно не би сложио – писали су тим поводом неки московски медији.

С друге стране, резултати избора су показали да прозападне партије – Јаблоко и Правое дело, не уживају популарност међу бирачима.

Даћу себи слободу да изнесем и своје лично мишљење. Генадија Андрејевича Зјуганова знам лично, више пута сам са њим разговарао; познати су ми његови ставови, његови напори за просперитет Русије, његово мишљење о рату у бившој Југославији, његова подршка Србији и српском народу. Дубоко сам убеђен да је истински руски патриота. Приликом једног сусрета, поклонио ми је пенкало са угравираним именом које чувам као успомену.

Међу политичарима из власти и пре избора било је мишљења да све неће проћи баш сасвим глатко, да избори неће бити обична рутинска шетња и да руководећи тандем не ужива стопроцентну подршку грађана.

Навешћу овде један коментар који је, само два дана после партијског конгреса Јединствене Русије објавила агенција ,,Газета’’. По оштрини критике актуелне власти он се издвајао од свега што се могло чути последњих месеци.

У коментару се каже да ће трећи мандат Владимира Путина у Кремљу уместо обећане стабилности довести земљу до потреса. Снижавање рејтинга власти сведочи о растућем умору грађана од незамењивих управљача. Неколико стотина делегата који су гласали на конгресу постали су учесници у суштини апсолутно совјетске праксе. Говорници на конгресу изговорили су празне речи на адресу руководилаца земље. То су по духу била излагања из епохе Брежњева. Путин је, каже се у коментару, у описивању свог новог царствовања изабрао формулу веома сличну Стаљиновој: ,,Живети је постало лепше и веселије’’.

Непотписани аутор коментара каже да у земљи не постоји никакво јединство у вези са новом кандидатуром Путина, осим јединства специјално одабраних учесника из Јединствене Русије. И снижавање рејтинга ове партије после објављивања рокаде на конгресу 24. септембра, повећање одлива капитала и звиждуци Путину на спортској приредби у Москви, сведоче о заморености грађана од нове старе власти.

Иако су лидери региона и послушни политичари из редова власти оценили говор Путина на конгресу као програмски, он у њему није изнео ниједну нову идеју. То су били празни пропагандистички клишеи и традиционална оптужба неких страних држава да желе да утичу на резултате избора. Владајућа гарнитура већ десет година даје апстрактна обећања уз практично уништавање сваке опозиције. А читавих десет година, уз два председничка мандата, прошла су у крајње повољним условима сталног раста цена енергената.

Поступак Путина да се сагласи са новом кандидатуром, Медведев јер на конгресу назвао храбрим. Путин заиста рескира – каже коментатор: смањење рејтинга власти сведочи о растућој заморености од незамењивих управљача. Сваком човеку па и оном у ,,глубинки’’, и поред оркестриране пропаганде, пре или после досадиће да живи при једној те истој власти и у одсуству перспективе.

Чак и најмањи потреси у светској привреди или појаве заморености људи од неспособности власти да им промени живот набоље, могу да доведу до најтежих последица и такве нестабилности која се не једанпут догодила у руској историји. Управо због тога што јаз између реалног живота и онога како га доживљава власт постаје сувише велики.

И за време Брежњева, такође је изгледало да ће Совјетски Савез постојати заувек – закључује аутор текста.

Крајње неповољан коментар наишао је и на званично реаговање. Званичан државни орган за контролу законитости саопштио је да је портал ,,Газета’’ прекршио норме објективности и добронамерности и сврстао његов коментар у незаконито манипулисање чињеницама.

Званичници и коментатори у Москви оценили су још пре парламентарних избога да ће они бити значајан индикатор и за председничке изборе марта идуће године. У првим коментарима се оцењује да резултати парламентарних избора неће битније утицати на председничке и да Владимир Путин и даље остаје неспорни фаворит. То су у изборном штабу Јединствене Русије изјавили и данас, изражавајући уверење да ће Путин победити. Бар у овом тренутку, тешко је чак и претпоставити да би неко могао да га угрози. Парламентарни избори су ипак показали да резултати председничких неће бити тако убедљиви у корист Путина као што се до сада мислило.

Путин је ових дана поновио да ће, како је то више пута истицано, предложити Дмитрија Медведева за премијера. До тада, до председничких избора, већих промена у садашњем кабинету може, али не мора бити и влада може бити замољена да настави рад у истом саставу. О томе ових дана у политичким круговима није било речи.

Остаје, дакле, да се среде утисци о парламентарним и почне активна кампања за председничке изборе. У сваком случају, Русију очекује период значајне политичке активности. Нико не предвиђа промену ни унутрашњег нити спољнополитичког курса. Можда ће резултати парламентарних избора ипак утицати ако не ни на шта друго, онда бар на сазнање да ништа није зацементирано, гарантовано и унапред осигурано. Поверење грађана у Јединствену Русију и даље остаје, уз напомену да постоје и друге снаге и да су конкретни резултати, а не празна обећања, мерило за стицање поверења и популарности. Сачувано је поверење грађана и у неспорне лидере Руске Федерације – Дмитрија Медведева и Владимира Путина. Они обећавају да ће ,,руски брод’’ и даље пловити сигурним и мирним водама, без таласања, без нових револуција и контрареволуција. Путин је ових дана изјавио да ни он ни Медведев не обећавају рајски живот и рајску храну, јер је то немогуће и нереално. Они истичу да су ипак показали и доказали да знају и могу боље и више од других и да ће оправдати поверење које им грађани указују.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер