субота, 04. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Да ли ће Сноуден посвађати Русију и САД?
Савремени свет

Да ли ће Сноуден посвађати Русију и САД?

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Милошевић   
понедељак, 15. јул 2013.

Историја са бившим сарадником америчке обавештајне службе Едвардом Сноуденом се наставља. Он и даље борави у транзитној зони московског аеродрома Шереметјево, чекајући одговор на захтев да му се одобри привремени боравак у Русији до одласка у неку земљу Латинске Америке која је спремна да му да азил, вероватно у Венецуелу.

Телефонски разговор руског и америчког председника Путина и Обаме није разрешио дилему. О садржини тог разговора се заправо мало зна. Прес секретар Путина Дмитриј Песков само је кратко изјавио да су председници разговарали на иницијативу Обаме, да је било речи о Сноудену и сарадњи око питања безбедности.

Нешто више детаља и јасноћа унео је сусрет Сноудена са руским личностима, члановима Думе, најпознатијим руским адвокатима и представницима организације за заштиту људских права.

Пажњу руских и страних новинара, међу којима је владало огромно интересовање за овај сусрет као и за боравак Сноудена у Москви, привукле су две фразе које је Американац изговорио на самом почетку сусрета. Обраћајући се присутнима, рекао је отприлике следеће: још пре месец дана могао сам да читам вашу преписку и решавам вашу судбину. Тиме је у отвореној форми обелоданио да је као сарадник америчких специјалних служби имао увид у садржину преписке руских грађана, пре свега званичника на основу којих Американци ,,решавају њихову судбину’’. Друга фраза била је много безазленија; када се из звучника зачуо позив путницима да уђу у авион рекао је: колико сам пута слушао ове речи током последње недеље. Дабоме, боравећи у транзитној зони веома фрекветног московског аеродрома овакве позиве Сноуден слуша стотинама пута свакога дана.

Шта је навело Снуодена да слети на московски аеродром и потражи привремени боравак у овој земљи која у очима Американаца не ужива неки већи углед?

Сноуден је Американац и амерички патриота, кажу аналитичари. Огорчило га је то чиме се баве америчке специјалне службе и разобличио је њихову делатност. Побегао је из Америке јер је схватио да ће га убити или стрпати у затвор са крајње неизвесном будућношћу. Јер у појединим америчким државама још постоји смртна казна. Али, ослонити се на Русију било му је крајње тешко. Још од рођења била му је усађена мржња према Русији. То је земља ГУЛАГ-а, КГБ-а. Додуше ни једног ни другог више нема, али се, како примећују поједини аналитичари у Москви, у очима многих Американаца однос ка Русији није изменио. Сноуден је морао да скупи доста храбрости и премости ту огромну баријеру.

Москва је остала јединствена алтернатива ,,светском шерифу’’, написао је један московски лист. Само њене авионе неће присилити да негде слете, само у Русији не дејствују амерички писмени налози за хапшење, само овде неће хеликоптерима слетати амерички специјалци уз пратњу читавог јата беспилотних летелица. После сусрета са латиноамеричким представницима, схватио је да на свету нема сигурнијег места од Москве. И приликом сусрета са руским званичницима обновио је своју молбу да затражи привремени азил који ће му, како претпостављају аналитичари, бити одобрен.

Како се могло чути, Русија се двоумила да ли да се умеша у овај случај и рескира свађу са Вашингтоном. Русија никада никога и никоме неће испоручити, рекао је својевремено Путин, окончавши тако гласине о тајном трговању са Америком. Али, Москва није желела ни да наговара Сноудена да остане у Русији. Зато му до скора и нису дозвољавали сусрет са руским функционерима. Да при томе подсетим да је Путин дозволио могућност да Сноуден добије азил у Русији, али под условом да ништа не ради на штету Америке, што је Сноуден и прихватио.

Уосталом, зашто би Русија била обавезна да изручи Сноудена када се друга страна понаша управо супротно? Довољно је подсетити да је Британија, на пример, годинама одбијала да изручи сада већ покојног Бориса Березовског. А да и не говоримо о Ахмаду Закајеву кога Русија терети за злочине и који је један од руководилаца чеченског сепаратистичког покрета? Он ужива гостопримство Британије и других западних земаља, као и неке друге личности из света криминала и тероризма.

Око читавог овог случаја руски званичници свакако имају у виду и неке чињенице које су у значајној мери утицале на став Москве. У последње време, наиме, Америка је, према руским оценама, предузела неколико не баш пријатељских корака. Осим притисака у вези са Сиријом, Вашингтон је значајно проширио ,,списак Магнитског’’, односно списак непријатеља САД чија ће имовина бити заплењена. Да ствар буде гора, то је тајни списак тако да се одлуке не могу оспоравати. Истовремено, у САД, али и неким другим западним земљама појачана је кампања против Русије и њеног председника па се могу чути и претње. У Немачкој је на двадесет година осуђена жена која је наводно сарађивала са руском обавештајном службом. Акт ваздушног пиратства, односно задржавање и претрес авиона председника Боливије који је полетео из Москве, долили су уље на ватру. Све је то свакако изменило однос Русије према ,,проблему Сноуден’’.

Како се извештава, Вашингтон се понео готово хистерично што је Москва дозволила сусрет Сноудена са јавношћу. Неки извори су јавили да је амерички амбасадор Макфол лично телефонирао заштитници за људска права Људмили Алексејевој, па чак и претио, што је амбасадор демантовао. Коментатори у Москви кажу да је Алексејева стала на страну Америке. Она је америчка држављанка, као и Сноуден, али је бивши сарадник обавештајне службе стао на страну интереса човечанства, а Алексејева на страну америчких специјалних служби.

У међувремену, поједини западни извори јавили су да Сноуден располаже веома бројним сведочанствима о шпијунској делатности САД што може да нанесе огромну штету Вашингтону. Сноуден наводно располаже информацијама о функционисању програма који омогућава америчким специјалним службама доступ електронским информацијама грађана. Он је те податке сачувао на сигурним местима по читавом свету. ,,Америчка влада треба да се свакодневно моли да се са Сноуденом ништа не деси. Иначе, све ће бити обелодањено што ће за САД да буде горе од ноћног кошмара’’, каже телеканал АБЦ позивајући се на британски лист Гардијан.

Руски политиколог Сергеј Михејев каже да је Москва дала на знање Вашингтону да не може да јој се наређује. Она може да Сноудену да азил. Михејев сматра да Путин неће да повуче реч да никада никога и никоме Русија неће изручивати грађане. Шта могу САД тим поводом да нам нашкоде, пита Михејев и одмах одговара: ништа.

По мишљењу појединих експерата, читава епизода може да има негативне последице по руско-америчке односе. Неки новинарски извори у Москви, блиски америчким званичницима, сматрају да Барак Обама може да одустане од планираног пута у Москву почетком септембра ако се Сноуден још увек буде налазио у руској престоници. Исти извори кажу да им је у Кремљу речено да Вашингтон није поставио такав ултиматум и да припреме за самит теку на уобичајен начин.

Иако је случај веома деликатан, а за Вашингтон крајње непријатан, па чак и опасан, чини се да ни једна ни друга страна не желе драстично заоштравање односа.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер