Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Italija - veliki povratak Berluskonija, pobeda Bepe Grila
Komentar dana

Italija - veliki povratak Berluskonija, pobeda Bepe Grila

PDF Štampa El. pošta
Aleksandar Kostić   
utorak, 26. februar 2013.

Oko 50 miliona Italijana odlučivalo je o izboru poslanika i senatora u oba doma parlamenta, na izborima koji je trebalo da daju odgovor kojim će pravcem zemlja krenuti posle neuspešne tehnokratske vlade Marija Montija. Parlamentarni izbori u Italiji su završeni pat pozicijom glavnih političkih aktera sa velikom mogućnošću blokade rada parlamenta, a neočekivani rezultati glasanja pokazali su da je Italija umesto stabilizacije ušla u razdoblje velike neizvesnosti i krize političkog sistema, a da su se građani u skoro jednakom broju opredelili za tri velika politička bloka.

Koalicija levog centra, na čelu sa Pjerom Luiđijem Bersanijem, kojoj je prognoziran uspeh, osvojila je najviše glasova u donjem domu parlamenta, u kome će dobiti i bonus od više od 50 odsto mesta kao najjača partija, dok je na glasanju za Senat osvojila 31,69 odsto glasova. Druga u Senatu je desničarska koalicija trostrukog premijera Silvija Berluskonija, koja ima 30,65 odsto glasova, a  izvanredan i neočekivan rezultat ostvario je komičar Bepe Grilo i njegov Pokret pet zvezda (M5S), koji je u glasanju za Senat dobio 23,77 odsto glasova. 

Kontrola oba doma parlamenta je neophodna da bi se vladalo, a u ovom odnosu snaga opozicija će imati mogućnost da blokira rad vlade. Analitičari procenjuju da nikada u Italiji nije bilo neizvesnijih izbora, a veliko iznenađenje je svakako neuništivi Silvio Berluskoni, koji je uspeo da se vrati iz političke kliničke smrti posle seksualnih skandala i optužbi za korupciju. Bivši premijer je veštim i radikalnim medijskim istupima i kritikama Montija za kratko vreme uspeo da svoju koaliciju podigne sa početnih 12 posto na više od 30 posto, čime je u kratkom roku prepolovio prednost koju je imala lista Bersanija. Vođa koalicije levog centra je mnogima uprkos levičarskom bekgraundu isuviše ličio na Marija Montija, dok je Brisel priželjkivao njihovu koaliciju posle izbora. Deo njihovih glasača se zato okrenuo drugim partijama, na čemu je delom profitirao Berluskoni, ali najviše bivši komičar Bepe Grilo, koga mnogi proglašavaju za pravog pobednika izbora.

Pokretu pet zvezda prognoze su davale oko 16 odsto glasova, ali je Grilov uspeh na izborima iznenada pomrsio postizborne kombinatorike, pošto je izjavio da Pokret neće praviti dogovore sa drugim političkim partijama. Njegov uspeh se procenjuje kao reakcija nezadovoljne javnosti na rekordnu nezaposlenost među mladima, povećanje poreza i korupciju, a Grilove psovke i uvrede na račun diskreditovane političke klase privukle su glasove velikog broja besnih i frustranih.

Pojedini komentatori smatraju da je njegov uspeh došao kao posledica nesposobnosti tradicionalnih partija da pruže bilo kakav novi kurs, i da predstavlja najvidljiviji znak krize celog političkog sistema. Pokret pet zvezdica se karakteriše kao slobodarski i ekološki pokret, ali se zalaže i za izlazak iz evrozone i za napuštanje NATO pakta, što je uz uspeh Berluskonija, velikog oponenta Angeli Merkel i svemu što ona danas personifikuje, razlog za veliku glavobolju u Berlinu i Briselu. 

Evropski lideri su više puta stavljali do znanja da bi za kormilom države najradije videli duet Bersani-Monti, koji su već pre izbora pokazali nagoveštaje da su spremni na saradnju. Sada međutim problem predstavlja Montijev skroman rezultat, od samo 10 procenata, dok se savezu sa bivšim premijerom oštro protivi i jedna od stranaka Bersanijevog saveza. Analitičari takođe upozoravaju da takva vlada, i ako bi bila formirala, u slučaju da Monti dobije dovoljno glasova, ne bi imala dovoljno snage da preduzme dalje radikalne poteze koje od nje očekuje finansijska oligarhija, tako da su već u igri i novi izbori.

Neočekivani uspeh otpisanog Berluskonija i „populiste“ Grila je svakako doprineo da evropski lideri sa velikom zebnjom posmatraju rezultate izbora u Italiji, trećoj najvećoj ekonomiji evrozone, koji prete da ponovo izazovu nestabilnost evra, nakon samo nekoliko meseci relativnog mira. Pobeda Grila i Berluskonija je svakako zadala snažan udarac evropskim antikriznim merama, dok bi sadašnja politička konfuzija mogla čak da izazove i nove izbore, koji bi još pogubnije delovali na evrozonu. Iako pobednik proteklih izbora u Italiji još nije definitivno poznat, sigurno je da su pored Marija Montija, najveći gubitnici i Brisel i Berlin. 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner