среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Преглед реакција на обустављање изградње гасовода ''Јужни ток''

НСПМ   
четвртак, 04. децембар 2014.

Изјава Владимира Путина да се изградња Јужног тока обуставља, изазвала је бројне реакције у земљама кроз чије територије је овај гасовод требало да пролази, али и шире.

 
Економска политика

О црвима и мртвој крави, или, фијаско српске економије за почетнике

Никола Малбашки   
субота, 25. октобар 2014.

Економија Србије више не личи ни на „једну краву коју музе цело село“, већ пре на леш краве на коме се црви отимају за последње залогаје цркотине.

 
Економска политика

Кинеске платне картице - крај доминације "Визе" и "Мастер карда" у Русији

Бранко Жујовић   
четвртак, 04. септембар 2014.

Овај кинески систем у септембру би у Русији требало да изда око сто хиљада платних картица, а током наредне три године два милиона. Русија уводи контратежу системима Виза и Мастер кард, док у потпуности не успостави сопствени НСПК (National Card Payment) систем.

 
Економска политика

Шта је ЕУ донелa Црној Гори

Дејан Мировић   
уторак, 19. август 2014.

Овај тренд раста спољнотрговинског дефицита показују да Црна Гора није упела да се ''пробије'' на тржиште ЕУ са својим производима и поред закључивања ССП-а . На такав закључак наводи и чињеница да је највећи спољнотрговински партнер Црне Горе и даље држава која није чланица ЕУ (Србија).

 
Економска политика

О незапослености

Лорна Штрбац   
уторак, 05. август 2014.

Друштво које има стопу незапослености изнад 15%, и посебно изнад 20% већ је озбиљно раслојено друштво, антагонизовано и социјално подељено, у којем преовладава осећај социјалне неправде, а велик број људи већ нема скоро никакве шансе да оствари своје право на рад,  другим речима да обезбеди услове сопственог опстанка.

 
Економска политика

Српска фискална алхемија

Драгован Милићевић   
четвртак, 31. јул 2014.

Шта нам то говори. Расход по становнику у Србији је код прве групе земаља већи само од расхода по становнику Албаније, Доминиканске републике и Ирана. Србију по овом параметру поредећи са другом групом земаља аналитички и стручно је више него неозбиљно.

 
Економска политика

Четири јахача српске економске апокалипсе

Горан Радосављевић   
петак, 18. јул 2014.

Цела та ствар не би ни била тако лоша да су са преусмеравањем буџетских средстава преусмерене и обавезе. Тај део је изостао из простог разлога јер се већ почетком 2012. године ишло на изборе и систем је остављен недоречен.

 
Економска политика

ЕБРД се намерачила на српске државне компаније - Телеком, Аеродром и Дунав осигурање

Милош Обрадовић   
среда, 02. јул 2014.

Данас је ЕБРД један од највећих поверилаца Србије, која јој дугује близу 1,2 милијарде евра. Држава дугује 374 милиона, локалне самоуправе 134 милиона, банке 357 милиона и предузећа 326 милиона евра.

 
Економска политика

Свињарије са свињетином као слика српско-руских односа

Никола Малбашки   
субота, 14. јун 2014.

Наравно, српске власти могу да не учине ништа, и пусте „слободном тржишту“ да (поново) убије још једну грану српске економије, или могу да поклекну, па да се и они придруже санкцијама против Русије, и тако укину сваку могућност да Србија профитира.

 
Економска политика

Хрватска, ИНА и МОЛ као пример лошег "стратешког партнерства" у енергетици

Невенко Шкрбић   
четвртак, 29. мај 2014.

Ови „стратешки партнери“ понашају се у „Ини“ као цимери који један другог више не подносе, па настоје на максимално упропасте заједнички стан у нади да ће онај други да попусти и на крају оде.

 
Економска политика

Ребаланс буџета – потребне развојне, а не рецесивне мере

Ненад Поповић   
четвртак, 30. октобар 2014.

Поређења ради, у 2008. пре једностране примене ССП-а, од царина је наплаћено око 800 милиона евра. У првој години примене ССП-а ти приходи су пали на 500 милиона евра, у 2010. на 430 милиона евра, 2011. на 380 милиона, 2012. на 315 милиона, лане на 285 милиона и ове ће, чак и ако буде наплаћено све што је планирано ребалансом, приходи од царине пасти на 260 милиона евра.

 
Економска политика

(Не)морална страна капитализма

Иван Мартаћ   
петак, 24. октобар 2014.

На тај начин је, обичан радник, стављен у апсолутно подређен положај према послодавцу, без могућности да било шта промени. Он постаје ресурс, шрафић у ,,машини”, који ,,власнику машине“ треба да буде захвалан што му пружа могућност да преживи, ма какав тај живот био.

 
Економска политика

Терет тржишне трансформације

Јован Павловић   
уторак, 02. септембар 2014.

Након Другог светског рата па до светске економске кризе у САД-у је на пример евидентан запањујући пораст рада за тржиште. Истовремено, по правилу, рад је све мање плаћен услед чињенице да је рад роба и да му цена пада док понуда расте.

 
Економска политика

Јавни сектор у Србији – између мита и стварности

Вук Вуковић   
уторак, 12. август 2014.

Oдбрана јавног сектора је битна не само зато што ће радници у њему имати мање плате, радити у лошијим условима или бити пребачени у приватни сектор где ће бити изложени већ надалеко чувеном третману, већ и зато што то значи поскупљење услуга јавног сектора за све остале, одлив нашег новца у приватни сектор и општи пад привредне активности.

 
Економска политика

Бахатост и лицемерје - Вучићева робовласничка концепција рада

Марко Копривица   
петак, 01. август 2014.

Налик гоничу робова, Вучић својим изјавама, интервјуима и текстовима, бичује раднике, терајући их да још више раде, без очекивања зараде довољне за пристојан, достојанствен живот.

 
Економска политика

Нестали магнетизам економске глобализације

Лорна Штрбац   
недеља, 27. јул 2014.

Почетком 90-тих владала је опседнутост неолибералним догмама и глобализацијом. Две деценије касније, магнетизам неолибералних догми, али и саме економске глобализације је скоро нестао. Економска глобализација, између осталог, била је перципирана као ширење капитализма и благостања које капитализам с собом носи.

 
Економска политика

„Јадне банке“, Кафка, Кочић и Годо - отворено писмо Јоргованки Табаковић, Дугалићу, Селаковићу и Крстићу

Ивица Стојановић   
среда, 09. јул 2014.

“Удварајући” се банкама, до недавно сте клијенте убедјивали да не туже “јадне” банке. А сада Вас клијенти, посебно становништво, много и не интересују.

 
Економска политика

Ко опструира идеју о Београду као центру за кинеске инфраструктурне инвестиције?

Бранко Жујовић   
понедељак, 30. јун 2014.

Слични центри били би у другим градовима земаља централне и источне Европе, у зависности од области сарадње коју те земље понаособ развијају у сарадњи са Кином. Бивши министар Милан Бачевић, дакле, није измислио или сам предложио кинеској страни могућност да Београд буде центар за кинеске инфраструктурне инвестиције.

 
Економска политика

Којим путем до обнове и развоја земље

Слободан Аћимовић, Зоран Стокић   
четвртак, 05. јун 2014.

Причињена штета од поплава је фактор који ће доминантно одредити стање привреде и друштва у Србији у дужем периоду, а начин на који се као друштво будемо суочили са последицама ове кризе умногоме ће утицати на будућност земље.

 
Економска политика

Шта је ЕУ донелa Чешкој

Дејан Мировић   
уторак, 27. мај 2014.

Тај економски показатељ Чешке Републике је у 2013. години био негативан (око 3, 2 милијарде долара). Када се овај економски показатељ има у виду, јасно је да новац не ''тече'' од ЕУ ка Чешкој, већ у обрнутом смеру.

 
<< Прва < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа > Последња >>

Страна 7 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер