субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Далеко више од игре, много више

Александар Б. Ђикић   
четвртак, 13. март 2014.

Као што није могла (хтела) да спречи ФИФА да одобри Косову међународне утакмице, Србија исто тако неће моћи ни да помогне и заштити српски народ од те интеграције, јер би се то сматрало ометањем Косова, а то по бриселском споразуму не сме да ради. 

 
Црква и политика

Божићна посланица: Само је Христос нов под сунцем

Патријарх Иринеј   
четвртак, 06. јануар 2011.

Многи су и дивни дарови којима је Бог обдарио човека. Човек је призван да те дарове употребљава на прави начин, не да их злоупотребљава. Заиста, људска слобода и човекова права су неограничени.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Референдум и прикљученија

Ненад Кецмановић   
субота, 24. септембар 2016.
Да је Додик и овог пута одложио референдум, више нико из свијета га не би озбиљно схватао и не би окретао позивни број 051, него искључиво 011. Узрок неизбјежних разлика лежи у томе што Србију, макар и као смањену, нико не оспорава као државу а кренула је пут ЕУ без алтернативе, док Српску оспоравају и као ентитет па се бори за голи опстанак, такође без алтернативе.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Логор “Виктор Бубањ” - истрага некажњених злочина

Слободан Дурмановић   
уторак, 29. новембар 2011.

Он описује да у већини ћелија није било кревета ни душека и да су логораши држани у нехигијенским условима и без воде за умивање. “Храњени смо корицом хлеба дневно, а посебна “посластица” кувара Јулијана Вентиле била је да логорашима даје воду са детерџентом за суђе.

 
Србија и Црна Гора

Митрополија Црногорско-приморска након раздвајања Србије и Црне Горе

Протојереј Велибор Џомић   
понедељак, 21. април 2008.

На почетку политичких дискусија које се дотичу цркава и верских заједница треба поменути да се Православна црква Христова скоро већ две хиљаде година у својој свештеној мисији руководи на основу Светога писма и Светога предања.

 
Косово и Метохија

Криво огледало, или како Стејт департмент види стање људских права на Косову

Богдан Живковић   
понедељак, 17. март 2014.

Крајем прошле недеље косовски медији су известили о недавно објављеном годишњем извештају Стејт департмента о стању људских права на Косову у 2013. години. Према овом извештају, криминал, екстремизам и насиље на северу Косова су означени као најистакнутији проблем у области људских права.

 
Црква и политика

О нападима на цркве

Петар Анђелковић   
недеља, 02. јануар 2011.

Упркос суштинским и битним разликама које постоје између обе цркве, треба приметити занимљиву подударност у аргументима који се користе против обе. Наравно, не желим да овде стављам знак једнакости, него да покажем да аргументи који се користе против обе долазе са исте позиције.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Вучић брани Сарајево или нож у леђа РС

НСПМ   
понедељак, 05. септембар 2016.

Своју прљаву мисију забадања ножа у леђа Републици Српској Вучић је обављао све време представљајући се као њен главни заштитник и душебрижник

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Српске жртве Сребренице

Стефан Карагановић   
субота, 12. новембар 2011.
Нама, међутим, уопште не треба нека одређена цифра српских жртава. И у односу на српске и на бошњачке жртве, једино нам је потребна – истина. Чак и када би прави број бошњачких жртава био већи од правог броја српских, нико тиме не би ништа добио, нити изгубио.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Вучићева "медијација" у РС – уједињени на европском путу и вери у Немачку

Слободан Дурмановић   
субота, 16. јул 2016.

Под Вучићевим менторством, српским политичарима у РС је, изгледа, постало најважније да надгласавају једни друге на "проевропском путу", далеко важније него да и грађанима у детаље објасне какве их то благодети, а какве муке чекају на том путу.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Жал за цензуром или писмо једне "очајне" установе

Стефан Каргановић   
среда, 30. новембар 2011.

Колико су овај приказ тока и анализа догађаја уклопиви у тезу госпођице Јелачић да је политичко и војно руководство на српској страни поступало са намером истребљења заједнице босанских Муслимана у Сребреници, као такве?

 
Србија и Црна Гора

Прва грађанска мултикултурална мањина

Бранимир Марковић   
четвртак, 10. јануар 2008.

Удружење Црногораца у Србији "Крсташ" позвало је 8. јануара српског председника Бориса Тадића и премијера Војислава Коштуницу да помогну да се промени претходни дан обелодањена одлука министра вера Радомира Наумова о забрани регистрације Црногорске православне цркве у Србији.

 
Куда иде Србија

"Шта ће свет рећи"

Бранислав Ристивојевић   
уторак, 12. фебруар 2013.

Подсећам на једину трагикомедију коју је написао Нушић: "Свет". Главни лик у делу је опчињен "светом" и брине га шта ће "свет" реци о његовим поступцима, иако живи иза затворених врата своје куће и нема никакво чулно искуство о "свету".

 
Црква и политика

Наставак полемике између Синода СПЦ и следбеника Владике Артемија

СПЦ vs. Артемије   
четвртак, 23. децембар 2010.

Наместо да затражи од Сабора опроштај за своје преступе, за гажење канонског поретка Цркве, како би био ослобођен забране свештенодејства, епископ Артемије је насилно, са групом својих следбеника.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Референдум је у складу са Дејтоном и светском демократском праксом

Милорад Додик   
недеља, 18. септембар 2016.

 Бакирови саучесници су и судије Уставног суда БиХ који су прихватили његов захтјев, али и сви они који годинама подржавају кршење Дејтонског споразума на штету РС. Сви они ће добити одговор на референдуму у недјељу, 25. септембра ове године.

 
Куда иде Србија

Србе на Србе

Мироје Јовановић   
недеља, 03. фебруар 2013.

Градити некакав нови идентитет на штету сопственог народа, представљати се као културнији и цивилизованији од остатка своје нације, присвајати туђе писмо а своје пљувати и ниподаштавати, прећуткивати сопствена страдања. То је аутономаштво, а суштински антисрпство данас.

 
Србија и Црна Гора

Да је Чавић Црногорац

Бранимир Марковић   
четвртак, 21. август 2008.
Да је Чавић којим случајем пореклом из Црне Горе, не би могао за њу да наступа, јер не би имао „законски основ“. Држављанство по пореклу није предвиђено генијалним и иновативним решењима црногорског Устава као што је „свуда у свету“.
 
Косово и Метохија

Апсолутна ништавост Бриселског споразума према међународном праву

Дејан Мировић   
понедељак, 24. фебруар 2014.

Дакле, неко је по свему судећи, претио силом (или употребом силе) ако се не потпише Бриселски споразум. Да ли су то биле такозване власти из Приштине или неке западне силе (или заједно?) и на који начин је то изведено (дипломатским каналима или неформалним путем?) мање је битно са аспекта Бечке конвенције.

 
Црква и политика

Патријарх Павле - Јасеновац на путу до Ниша

Вељко Ђурић Мишина   
петак, 10. децембар 2010.

Патријарх Павле је добро знао шта може један папа да учини у тешким временима. Како је добро упамтио Други светски рат и злочине, али и схватао да се злочини могу поновити, писао је папи Јовану Павлу II са ванредног сабора 17. јануара 1992.

 
Косово и Метохија

Нова брука српске власти - селотејпом до “историјског компромиса“ на Косову

Милан Динић   
четвртак, 16. јануар 2014.

Да овај нови скарадни чин српске трагедије има свог трагичног антијунака, побринуо се нико други него изгласани али не и устоличени градоначелник Северне Митровице – Крстомир Пантић. 

 
<< Прва < Претходна 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Следећа > Последња >>

Страна 53 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер