четвртак, 17. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Република се брани јединством

Емил Влајки   
среда, 11. јануар 2017.

Али се ови зликовци варају у нечему. Додик није једини патриота, иако је у овом часу најистуренији у погледу борбе Српске против колонијалног протектората БиХ и, посебно, у обрану српства инсистирањем на изворном Дејтону.

 
Црква и политика

Јеврејски народ је двадесет векова чекао повратак у земљу отаца, a Срби пет векова ослобођење Старе Србије

Патријарх Иринеј   
недеља, 06. јануар 2013.

Божић је Дан којим почиње и Васкрсење, а Васкрсења не бива без страдања, страдална децо наша на Косову и Метохији! Знајте, да је изгнани јеврејски народ скоро двадесет векова чекао дан повратка земљи отаца.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Из архиве НСПМ - Ко је и када разбио БиХ или зашто је 9. јануар темељ државности Републике Српске

Игор Вукадиновић   
среда, 09. јануар 2019.

 Проглашење Републике Српске 9. јануара 1992. било је законски и демократски одговор Срба на разбијање СР БиХ од стране муслиманских и хрватских представника 15. октобра 1991.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Хрватска „правашка“ хисториографија и Срби

Владислав Б. Сотировић   
субота, 31. март 2012.

Срби јесу од повесних догађаја правили митове и легенде, а најпознатији случај је са Косовским бојем и косовским јунацима. Међутим, за разлику од Срба, хрватска „правашка“ хисториографија је од жеља направила читаву теорију о „хрватском тисућљетном државном праву“, што је визуелно озваничено и на грбу Туђманове Републике Хрватске.

 
Србија и Црна Гора

Српски одговор и црногорско питање

Бранимир Марковић   
четвртак, 15. мај 2008.

Трибуни тзв. Срба у Црној Гори очигледно су присталице оних идентитетско статусних решења која значе коначни разлаз и радикално одељивање од браће и рођака опредељених „само“ као Црногорци – традицији, историји и чињеницама упркос.

 
Косово и Метохија

Положај Срба са Косова и из Метохије, или градација придева – очајан

Александар Б. Ђикић   
недеља, 24. август 2014.

Таман се успостави каква-таква хармонија на релацијама: власт-власт, власт-ЕУ, власт-НАТО, власт-опозиција (које нема), и договоре се хармонично да мењају Устав и гумицом избришу и Косово и Метохију и да треба озваничити „фактичко стање“, а оно се појави  неки „герилац“да поремети хармонију.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

„Газиместански говори“ са супротне стране

Александар Дикић   
уторак, 31. јануар 2012.

„У Другом свјетском рату Хрвати су два пута победили. Ми немамо разлога се никоме испричавати. Ово што траже од Хрвата - ајде идите клекнути у Јасеновац. Ми немамо пред ким шта клечати“, рекао је Стипе Месић.

 
Србија и Црна Гора

Српски одговор

Желидраг Никчевић   
среда, 30. април 2008.

Овом побједом Мило Ђукановић и његово друштво купили су још двадесетак мјесеци за довршавање започетих послова. Иако је разлика између Вујановића и тројице његових противкандидата релативно мала, око 11 000 гласова, за владајућу коалицију овакав исход има огроман значај.

 
Косово и Метохија

Ко се још сећа Видовдана 2014. године?

Татјана Лазаревић   
уторак, 08. јул 2014.

Није вест ни да су се из цркве укључили да обавесте јавност о томе како је читав догађај на Газиместану био организован, као и то ко су младићи који су узвикивали увредљиве пароле. Црква се и даље слуша и највише јој се верује.

 
Куда иде Србија

"Реалност" некад и сад

Миљан Дамјановић   
понедељак, 04. март 2013.

Ситуација је врло јасна, за оне који желе да је виде, а она говори да садашњи режим на све начине жели да нас убеди да успешно решавају историјско питање најјужније српске покрајине. Њихов план, који путем медија са националном фреквенцијом спроводе говори о томе да се боре за, како они кажу, север Косова и општине које су најближе Србији.

 
Косово и Метохија

Трећи новембар - дан националног понижења и срамоте у режији Владе и Александра Вучића

Покрајински одбор ДСС   
понедељак, 03. новембар 2014.

Додуше, и сама јавност Србије у задње две године је приметила да је из вокабулара председника Владе ишчезла синтагма да је Косово део Србије. Ово је нарочито уочљиво после потписивања Бриселског споразума

 
Србија и Црна Гора

Има ли граница српском мазохизму?

Миша Ђурковић   
четвртак, 15. мај 2008.

Волео бих да ми неко објасни зашто институције државе Србије и установе које се финасирају од претплате грађана Србије промовишу антисрпску творевину Мила Ђукановића и његове главне перјанице које су управо о тим грађанима и о тој држави рекли све најгоре?

 
Куда иде Србија

Априлски рат 1941. године

Бранко М. Јевтић   
петак, 05. април 2013.

Напад немачких копнених снага са севера извршила је Друга армија из два правца, из Аустрије и Мађарске. Како Друга армија на дан напада још није била у пуном саставу инвазију је покренуо 46. оклопни корпус северозападно од Београда. Одбрану на овом сектору држале су јединице са војницима хрватске националности.

 
Црква и политика

О титулама наших архијереја

Вељко Ђурић Мишина   
недеља, 06. март 2011.

Појам „архиепископ“ асоцира на Светог Саву, на првог поглавара аутокефалне Цркве, и Пећку патријаршију. Зато патријарх српски носи у својој титули и „архиепископ пећки“.После уздизања на виши ниво , нестало је за свагда титула архиепископа у српској Цркви осим као успомена у титули поглавара Српске православне цркве

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Погрешна адреса - Одговор Емилу Влајкију

Слободан Дурмановић   
уторак, 27. децембар 2016.

 Стога закључујем да нити су постојале, нити постоје "реалне могућности" да се путем вета у Председништву БиХ и одбацивањем у НС РС, учини оно што ЕВ мени спочитава да сам "превидео": нико од водећих српских политичара на то није био ни раније спреман, нити је сада спреман.

 
Куда иде Србија

"Био је то дуг и тежак пут..."

Маја Радонић   
уторак, 23. април 2013.

Заиста, био је то тежак и дуг пут, за све, и за Србе и за Албанце, и када је деловало да су све завршили, кад им је НАТО притекао у помоћ, добили су само резолуцију 1244. Кажем само, јер требало је још 14 година тражити ко ће од Срба ставити параф, јер знали су и они, а и њихови савезници, док ми не признамо да је отето легално.

 
Црква и политика

Освештана клин чорба

Александар Б. Ђикић   
четвртак, 17. фебруар 2011.
Веома је занимљиво да се листом, грађанска Србија у овом случају слаже са решавањем проблема неким чудним вансудским путем, иако се иначе, громогласно залаже: за правну државу, транспарентност друштвеног живота и претпоставку невиности.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Закон о Уставном суду БиХ - немогућа мисија Додика и Човића?

Слободан Дурмановић   
понедељак, 19. децембар 2016.

 

Није вредело ни што су српски политичари истицали да је Дејтонским споразумом предвиђено да мандат страних судија у Уставном суду БиХ траје пет година, а да се након тога донесе закон који ће одредити нови начин избора судија. С друге стране, иако и сами повезују постојање Уставног суда БиХ са Дејтонским споразумом, бошњачки политичари никако "не виде" да се тај споразум крши останком страних судија у суду и више од двадесет година касније

 
Црква и политика

Свака аутономија КиМ је прихватљива, али не и признавање независности

Патријарх Иринеј   
недеља, 05. мај 2013.

Свака аутономија Косова и Метохије је прихватљива, и она најшира могућа, али де факто признавање самопроглашене државности и самосталности покрајине - није. Дугорочно гледано, за стабилност, па и опстанак државе, од било чијег става, па и Српске православне цркве

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто се љути сребренички лоби

Стефан Каргановић   
среда, 11. јануар 2012.

Није тешко схватити зашто ми изазивамо негодовање са обе стране сребреничких барикада: и једну и другу страну покрећу мотиви политичке природе и они се осећају угрожени када се неко Сребреницом бави на нестандардан начин – објективно и неострашћено.

 
<< Прва < Претходна 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Следећа > Последња >>

Страна 51 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер