уторак, 08. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Како опозиција у РС постаје "већи Додик од Додика"

Емил Влајки   
понедељак, 17. јул 2017.

Али, ништа им не вриједи. Код старих Римљана има једна пословица која гласи: „Si duo faciunt idem, non est idem“ („Ако двоје чине исто, није исто“). Народ је ову такозвану опозицију свјеже обучену у антизападно националистичко рухо прокужио за сва времена и, како би рекао Матеј, ти вуци у овчјем крзну бит ће, као и до сада, једино статистичке грешке у даљњим политичким збивањима Републике Српске.

 
Куда иде Србија

Чему "Парада поноса"?

Марко Ђурђевић   
субота, 07. септембар 2013.

Ако се хомосексуалци не осећају другачијима, не видимо потребу за амбицијом да их држава штити као беле медведе у односу на друге људе. А ако се пак сматрају посебнима, онда немају права да се буне када их и други сматрају посебним људима са посебним правима и посебним потребама. У том случају, најмање што могу да очекују је револт и незадовољство других људи.

 
Црква и политика

Икона која је "спасила Москву"

Радојка Тмушић Степанов   
понедељак, 21. новембар 2011.

Постоји и легенда о томе као је октобра 1941. године Јосиф Висерионович Стаљин наредио да се ова икона, причврсти за крило авиона и три пута облети Москву. Да ли је легенда истинита, није званично потврђено, али након тога је из Јапана стигла вест да је јапанска војска добила тропске униформе.

 
Косово и Метохија

Са друге стране барикаде

Слободан Антонић и Фадиљ Лепаја   
субота, 18. април 2015.

Полемика између Слободана Антонића и Фадиља Лепаје - "Са друге стране барикаде"

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

"Правда" у Сарајеву

Стефан Каргановић   
среда, 20. јун 2012.

Вредан је помена један од резултата смањења броја погубљених заробљеника са 1.200 на 800, док временски оквир стрељања – по експлицитном закључку судинице Смајловић који се на тонском запису чује – остаје исти као до сада: од 10 до 15 часова, или укупно пет сати.

 
Србија и Црна Гора

Косовско судилиште

Душко Ковачевић   
среда, 22. октобар 2008.

Ја вјерујем да сам Ђукановић негдје у скривеним ходницима лавиринта своје душе искрено жали због овог свог непопуларног чина са којим се не слаже огромна већина црногорских грађана.

 
Куда иде Србија

Између „ивента“ и "општенародног протеста"

Ана Радмиловић   
субота, 06. јул 2013.

Ми и даље умишљамо да постоје неки левичари, десничари, ми још увек нисмо схватили да се ради о лошој представи која је досадна и која исцрпљује. Ми још увек замишљамо да нас деле неке идеологије и нисмо схватили да ово није век идеологија него новца. 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

У Сребреници геноцид, а у Братунцу, Скеланима...?

Никола Ивановић   
среда, 11. јул 2012.

Замислимо да је неко овим потпаролкама и онима које они представљају, као и домаћим “европејцима”, наложио да изађу пред микрофон и да говоре о разлици између ратног злочина и геноцида.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Да ли Трампов зет најављује Велику Србију, Велику Хрватску и малу Босну?

Ненад Кецмановић   
субота, 03. јун 2017.
Шиндлер истиче за српске аналитичаре општепознатe и већином прихваћенe истинe о БиХ. „Та оронула псеудодржава никада се није опоравила од катастрофе 1992-1995. (…) БиХ, какву су створили Американци у Дејтону, није функционалан облик владавине и никада то неће ни бити“.
 
Куда иде Србија

Демократски дефицит и наше европске интеграције

Маринко М. Вучинић   
понедељак, 24. јун 2013.

Губљење партиципативног језгра, изопштавање нижих слојева, нужност нових форми неконвенционалне партиципације, деловање малих партијских картела све су то основни елементи постојања демократског дефицита који се јасно могу препознати и у нашем политичком животу, што нам указује да ми нисмо ни у овом погледу изван главних токова европске политике.

 
Косово и Метохија

Закључци са округлог стола "Удар на српске стратешке тачке, њихова одбрана или нестајање"

Документи   
недеља, 03. мај 2015.

Након укидања полиције, судства и других државних институција, врло вероватно ће бити напада и на школство и здравство, као стратешке тачке по опстанак Срба. То се мора по сваку цену спречити. Нарочито је важно да држава Србија помогне у одбрани Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, као једног капиталног едукационог и научног центра.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Отворено писмо Соњи Бисерко поводом забране књиге о Сребреници

Стефан Каргановић   
уторак, 03. јул 2012.

Какав је ваш став у вези са забраном распарчавања на територији БиХ наше књиге Сребреница: фалсификовање историје? Са сваким даном који пролази, госпођа Бисерко, јавно испољавање вашег става очекује се са све већим нестрпљењем.

 
Србија и Црна Гора

Срби у Црној Гори и наша равнодушност

Маринко М. Вучинић   
среда, 29. октобар 2008.

Очигледна је намера државне политике Црне Горе да деловањем у култури, просвети, медијима и државној управи сведе 36 одсто људи који се сада изјашњавају као Срби на што мањи и прихватљив број. И шта Србија чини да заустави овај погубни процес?

 
Куда иде Србија

О историјском безнађу и последицама - случај Русије и Србије

Милорад Вукашиновић   
четвртак, 25. јул 2013.

Искуства Бугара, Румуна и сада Хрвата, наводе на закључак, да се упоредо с евроинтеграцијама, у једном друштву појачава осећај „историјског безнађа“. Управо због тога нам је потребна промена постојеће идеолошке парадигме о „Европи која нема алтернативу“.

 
Црква и политика

Кроз стазе и богазе до Косова

Косара Гавриловић   
субота, 24. септембар 2011.

У свом веома дугом животу нисам могла да замислим да ће власти обуставити јавни превоз без неке веома велике потребе као што се објављује ванредно стање због урагана, цунамија, поплава али не само да би нас спречили да одемо на Косово.

 
Косово и Метохија

Полиција, судство и Цивилна заштита на КиМ су већ елиминисани - нека се припреми Универзитет

Даница Вујовић   
понедељак, 06. април 2015.

Да ли уопште чују мање образоване али искуствено богатије суграђане који црнохуморно коментаришу њихову индиферентност као: «Сваки је универзитет постојао да доведе државу, изгледа да једино овај постоји да би је угасио»!

 
Црква и политика

Осврт на статус СПЦ на КиМ у Платформи и Резолуцији Скупштине Србије

Велибор Џомић   
субота, 19. јануар 2013.

Судећи по тексту Платформе, више је него очевидно да се о једној од духовно и национално најзначајнијих епархија СПЦ покушава наметнути став који је директно у супротности са Уставом Републике Србије и Законом о Црквама и верским заједницама.

 
Србија и Црна Гора

Све што сте желели да знате о Црној Гори, а нисте се усудили да питате

Бранимир Марковић   
понедељак, 20. октобар 2008.

Ником не боде очи што Црна Гора не преузима никакву сличну обавезу према својим сународницима, држављанима Србије пореклом из Црне Горе.

 
Косово и Метохија

Споразум Београда и Приштине о интеграцији цивилне заштите - Београд до 24. априла обавештава ЕУ о престанку постојања ЦЗ

Коссев   
петак, 10. април 2015.

Београд ће до 24. априла у писаној форми информисати ЕУ о прекиду плаћања плата и давања било каквих финансијских средстава цивилној заштити до 1. септембра.

 
Црква и политика

Отрежњујућа пресуда којом је Хрватска добила "општу евроантлантску индулгенцију"

Епископ Иринеј   
понедељак, 19. новембар 2012.

Хашки суд тешко да после свог најновијег подвига може да задржи часни назив суда будући да његову непристрасност оспоравају неке од најутицајнијих земаља света и истакнути интелектуалци у земљама Европске уније и САД.

 
<< Прва < Претходна 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следећа > Последња >>

Страна 47 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер