уторак, 15. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Може ли Косово у УНЕСКО?

Радоман Јовић   
петак, 02. октобар 2015.

Чланство „државе Косове“ у УНЕСКО директно је у вези са статусом српске православне баштине на КиМ, тј. да ли и Косово има право на српско културно наслеђе или искључиво Србија.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Трибунал преувеличава број људи које су босански Срби заробили у Сребреници

Енди Вилкоксон   
четвртак, 23. август 2012.

Наравно да се подразумева да убијање ненаоружаних заробљеника представља ратни злочин, без обзира на број погубљених, и да они који су за то одговорни заслужују казну.

 
Србија и Црна Гора

Анатомија кризе

Душко Ковачевић   
петак, 09. јануар 2009.

Да власт стријепи од оваквог, по њих трауматичног, развоја ситуације, више него јасно говори њихово напрасно и брзоплето заказивање привремених парламентарних избора за март, прије него ли криза покаже своје ескалирајуће и застрашујуће лице.

 
Косово и Метохија

Високи Дечани под високим ризиком, или како 5:0 за нас очас постаје 0:5

Александар Б. Ђикић   
понедељак, 14. септембар 2015.

Изгледа да смо у овом случају потпуно заборавили светиње, све до пре месец дана, што би рекао председник УО Института. Наши непријатељи одлично схватају њихов значај, зато им је сада циљ да нам их одузму. Не да их присвоје, већ баш да их одузму. 

 
Црква и политика

Шта је Папа Јован Павле II стварно рекао у вези са ратом и Србима

Зоран Ђуровић   
субота, 11. фебруар 2012.

Папин појам хуманитарне интервенције из јануара 1993. не поклапа се са НАТО-вим из августа 1993. Флин је био фрустиран папином позицијом, тако да није могао поделити у руку председнику Клинтону ниједну јаку карту.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Реч није реч - референдумске егзибиције ДНС-а

Саша Бижић   
четвртак, 09. новембар 2017.

Било би погрешно примјетити да се ДНС „заразио“ вирусом недостатка елементарне досљедности од којег болује остатак страначког спектра у Српској. Прије би се дало закључити да читава партијска скала у РС почиње да личи на ДНС, овакав какав је сада

 
Куда иде Србија

Србија и УН - капитал који треба паметно искористити

Вук Јеремић   
среда, 25. септембар 2013.

У времену у коме смо сведоци настојања да се релативизују страдања српског народа у Првом светском рату, и покушајима да се на бизаран начин протумачи одговорност за његово избијање, извођење „Марша на Дрину“ у сали Генералне скупштине остаће забележено као снажно подсећање на чијој су страни правда и венци победе.

 
Црква и политика

Свети Сава Српски - задати отац, даровани брат

Богдан Лубардић   
недеља, 29. јануар 2012.

Светост јесте једино средство којим се присуство Бога у простору и времену може сведочити и штитити, колико стоји до људи помогнутих Богом. Врлином светости, и то Савине, долазе нам и сва богодолична и богоносна утемељења.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Алијин аманет за Тајипов вилајет и руски фактор

Ненад Кецмановић   
петак, 27. октобар 2017.

Када у „Станболу на Босфору“ зурле засвирају, а Изетбеговић јуниор се распилави на позлаћеним миндерлуцима, као у сапуници о Сулејману и Рокселани. Уосталом није ли њему најважније да по високој препоруци порте опстане на трону СДА и пет кантона у ФБиХ бар још један мандат. 

 
Куда иде Србија

Правно-теоријски аргументи за одржавање Параде поноса

Лука Божовић   
петак, 27. септембар 2013.

Пошто је постојала нејасноћа и у вези са паралелом коју сам повукао са протестима против ћирилице у Вуковару, треба разјаснити тај однос. Наиме, исправно је примећено да закони државе Хрватске прописују шта је потребно за статус националне мањине и каква су права националне мањине.

 
Куда иде Србија

Не кради државу, јер је скупо плаћена

Владика Николај   
понедељак, 23. септембар 2013.

Потонулу лађу извадили људи из дубине морске. При томе послу сви су се намучили, неки осакатили, а неки чак животом платили. Но кад је лађа спасена, сви су се радовали и почели лађу оправљати и уређивати.

 
Црква и политика

Данасов (анти)божићни додатак

Александар Лазић   
субота, 11. фебруар 2012.

Када верујуће биће у Србији око 7. јануара узме у руке лист Данас, прво би се изненадило (а можда и обрадовало) кад би видело да то гласило уопште има додатак посвећен Христовом рођењу. Већ сама насловна страна додатка разбија илузије.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Београд – Сарајево, аутопут којег нема, или мани паре и асфалт, дај трасу

Саша Бижић   
среда, 15. новембар 2017.

Иако покушаји политичких странака у Републици Српској и Федерацији Босне и Херцеговине да исциједе суву дреновину овдашње економије имају иритантан предзнак, један изузетак од овог правила до сада је био трагикомичан, а ускоро би могао да пређе у дирљиву фазу. 

 
Куда иде Србија

Мађарска лекција за будућу Србију

Драгослав Бокан   
уторак, 24. септембар 2013.

Мађарска је уз помоћ азијских финансијских институција скоро исплатила своје међународне дугове и тиме омела све планове ЕУ за даљим увлачењем наших суседа у још веће и неповољније дугове и све оно што би ишло уз то.

 
Србија и Црна Гора

Вјерујем, јер је логично

Желидраг Никчевић   
четвртак, 18. децембар 2008.

Ко год је пратио настанак Српске листе, морао би да зна колико су челни људи Српске народне странке уложили напора да тај програм не буде „просрпски“, него српски, што је после референдума дало некакав позитиван резултат. Не велики, не пресудан, слажем се, али значајан.

 
Косово и Метохија

Формирање ЗСО као анекс Бриселског споразума - правна позадина и последице

Дејан Мировић   
четвртак, 27. август 2015.

Прећутно тумачење такође показује да је Бриселски споразум међународни уговор. Прецизније, Србија је допустила опште изборе у јуну 2014. иако то није било изричито наведено у Бриселском споразуму по косовским законима на територији севера покрајине.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Чувај се испружене руке Иве Јосиповића

Маринко М. Вучинић   
уторак, 14. август 2012.

Очигледно је да за Иву Јосиповића у Хрватској постоји само један политички народ - хрватски, а Срби тек морају да докажу да су достојни да буду део хрватске државности тако што ће своје стадање и изгон положити на олтар хрватске домовине.

 
Србија и Црна Гора

Трун револуција

Бранимир Марковић   
среда, 17. децембар 2008.

Оснивање Српског националног савета подржала је (или бар нико није имао замерки) власт и опозиција у Србији и већина „аналитичара“ и небеске и кафанске и салонске Србије. Гле чуда, одушевљење са србијанским „националистима“ дели и режим Мила Ђукановића.

 
Косово и Метохија

За одбрану српског културног и историјског наслеђа на Косову и Метохији

Маринко М. Вучинић   
субота, 29. август 2015.

Отимање српских светиња на Косову и Метохији у духу је албанске власти, то је и у карактеру Европске уније и Америке, рекао је патријарх Иринеј, говорећи о покушају да се храмови Српске православне цркве представе као баштина Косова.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Неколико питања поводом текста генерала Новаковића

Драгослав Павков   
понедељак, 06. август 2012.

Србија као матична држава свих Срба, мора да учини све да сви Крајишници буду обештећени што је најправичније могуће. Да не пропусти ни једну прилику да у међународним институцијама прозове Хрватску и заложи се за права њених бивших грађана.

 
<< Прва < Претходна 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следећа > Последња >>

Страна 45 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер