субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет
Савремени свет
Савремени свет

То није права независност

Најџел Фериџ   
уторак, 16. септембар 2014.

Да ли желите да будете део шенгена са неконтролисаном имиграцијом и падањем плата за обичан народ? Да ли бисте били задовољни да Шкотска постане сићушни сателит нове Европске државе? Да ли желите да уведете евро? Ако је одговор на било које од ових питања „не“, не дозволите да вам г. Салмонд прода мачку у џаку.

 
Савремени свет

Шта је револуција данас?

Богдана Кољевић, Дијего Фузаро   
недеља, 14. септембар 2014.

Револуција, по појму, увек већ упућује на нови почетак, и обележава системски раскид са постојећим поретком у безмало свим аспектима живота, рада и мишљења. Али специфично унутрашње двојако кретање у револуцијама разоткрива да није реч о прекиду, још мање брисању историје, већ о крају једног сасвим одређеног историјског раздобља.

 
Савремени свет

Битка за статус главног вазала

Томислав Станковић   
четвртак, 11. септембар 2014.

Фигуративно речено, Пољска од Америке свим силама тражи статус главне мете. Зато су се први понудили за ракетни штит, зато траже размештање НАТО трупа на својој територији, зато су за све више санкција Русији и зато ће наоружавати режим у Кијеву.

 
Савремени свет

Нови преговори о Украјини или наставак рата?

Ђорђе Милошевић   
среда, 10. септембар 2014.

Наредна заблуда је да је Европска унија уз подршку Вашингтона предложила Јануковичу дивне услове присједињења европској демократији и процвату, али је то спречио Путин. Факат је да је предлог Европске уније био бестидна провокација.

 
Савремени свет

Форум "Таврида" - корак ка мултиполарном свету

Немања Девић   
субота, 06. септембар 2014.

Равнотежа моћи која би настала показала би целом свету да није потребан хегемон који пружа мир и стабилност, док би мале државе биле упућене на утицајне земље свог региона које имају добар увид, а и историјско искуство у датом окружењу.

 
Савремени свет

Да ли је на помолу распад или "ребаасификација" Ирака

Шејн Харис   
понедељак, 01. септембар 2014.

Званичници САД су пажљиво мотрили на Исламистичко–баас савез последњих месеци. Одмах након пада Мосула, 10 Јуна, било је јасно да су снаге ЈРТН чекале њихов долазак. Извештаји сведока говоре да су борци ИДИЛ брзо нестали, и били замењени са наоружаним људима лојалним Баас партији и бившим генералима.

 
Савремени свет

„Колубарска битка“ Новорусије

Драган Петровић   
четвртак, 28. август 2014.

Јасно је да промена ситуације на фронтовима умногоме одређује и услове и позиције у преговорима, па Кијев све теже може рачунати на опстанак унитарне земље, која је објективно подељена на више културно-историјских регија, где је не заборавимо врло важан и економски моменат.

 
Савремени свет

Шакер Амер - неосуђени сужањ из Гвантанама

Војислав М. Станојчић   
уторак, 26. август 2014.

Према документима која су се појавила у јавности новембра 2007. Војни суд у Гвантанаму терети га да је предводио одред бораца у Авганистанз за време битке код код Гора Боре, као и за сарадњу са неким познатим терористима који су већ осуђени на доживотну робију без права на помиловање.

 
Савремени свет

Док се двоје свађају - како ће Кина да искористи забрану увоза хране из ЕУ у Русију

Бранко Жујовић   
понедељак, 18. август 2014.

Представници групације „Дили“ наводе да сличну зону граде и у другој области из споразума са Русијом, у Сујфенхеу, на југоистоку Хејлунгђанга, области која гравитира Владивостоку. У њу ће уложити чак милијарду јуана, односно око 125 милиона евра. Ова зона требало би да буде готова током следеће године.

 
Савремени свет

"Исламска држава Ирака и Леванта" као продукт америчке политике

Владимир Јевтић   
среда, 13. август 2014.

Сада амерички империјализам има потребу да шири хаос по свету изазивањем ратова и „кажњавањем“ земаља које не прихватају амерички референтни оквир који регулише и контролише живот обичних грађана. Када америчке војне снаге, након примене горе наведених операција, нападају или „бране“ неку земљу, они се ослањају на трупе на земљи.

 
Савремени свет

Јапанска влада је америчка марионета, лидерима САД се мора судити као ратним злочинцима због агресије на СРЈ

Мицухиро Кимура   
уторак, 16. септембар 2014.

Одржали смо протест испред америчке амбасаде у Јапану због акта агресије САД-а 1999. године у виду НАТО бомбардовања Југославије.

 
Савремени свет

Заиграла мечка и пред кaпијом Бакингемске палате

Војислав М. Станојчић   
субота, 13. септембар 2014.

Пошто је предводник ове моћне и неформалне заједнице САД, а у којој влада англосаксонско, тзв. прецедентно право, где се пресуде доносе на основу неких сличних пресуђених случајева, могло би се очекивати да ће и Међународна заједница поступати на овај начин.

 
Савремени свет

Шкотска вс. Каталонија - два захтева за независношћу, различити путеви

ЕУ обзервер   
четвртак, 11. септембар 2014.

Супротно томе, у Шпанији, Мадрид одбија да о било чему преговара са Каталонијом и позива се на Устав који забрањује отцепљење. С обзиром на то да је референдум илегалан, ‘’јавне консултације’’ ће се одиграти 9. новембра, које ће бити засењене ванредним регионалним изборима.

 
Савремени свет

Независност Шкотске - пет разлога зашто ''да'' побеђује

Гардијан   
понедељак, 08. септембар 2014.

Док Дејвид Камерон вреба у позадини кампање против, а Гордон Браун и Алистер Дарлинг негују историјску мржњу, ''Да'' карактеришу нови гласови, многи од њих су млади, паметни и артикулисани. Кампања против не зна ко је њен лидер и жуди за вођством. ''Да'' не зна ко је њихов лидер и воли да тако и остане.

 
Савремени свет

И после Блера Блер - да ли ће Камерон икада рећи да није требало интервенисати у Либији

Нил Кларк   
понедељак, 01. септембар 2014.

Камероново имитирање Тонија Блера је било врло неуспешно. Основна карактеристика Блеризма је била причати једно, а радити сасв им супротну ствар. На конгресу Лабуристичке странке 1996. на пример Блер је обећао да ће обновити „јединствени систем железнице са централном улогом „Британске железнице“ у државном власништву под државном контролом“.

 
Савремени свет

После разговора у Минску - Нема мира без одлуке Вашингтона

Ђорђе Милошевић   
петак, 29. август 2014.

Путин и Порошенко различито су оценили разговоре у Минску. Док их је руски председник уздржано, али позитивно оценио, Порошенко их је окарактерисао као компликоване и тешке. Откуд такве различите оцене? Па отуда, каже Никонов, што Русија има повољнију позицију и не иступа као подређена, већ надмоћна страна. 

 
Савремени свет

Турске геополитичке амбиције

Роберт Д. Каплан, Рева Бала   
четвртак, 28. август 2014.

Озал је искористио језик исламске културе како би отворио врата и прихватио Курде. Турско отуђење од Европе следило је војни државни удар 1980. То је омогућило Озалу да развије економске везе са истоком Турске. Он је такође постепено оснажио посвећене мислимане унутрашње Анадолије.

 
Савремени свет

Запад крив за кризу у Украјини, или заблуде либерала које су испровоцирале Путина

Џон Мершхајмер   
субота, 23. август 2014.

Три политике Запада – увећање НАТО, експанзија ЕУ и промоција демократије – додале су гориво на ватру која је тињала. Прва искра догодила се новембра 2013. када је Јанукович одбио велики економски договор око кога је преговарано са ЕУ и када је прихватио уместо њега 15 милијарди долара вредну понуду Русије.

 
Савремени свет

Финска - прва жртва трговинског рата ЕУ против Русије

Душан Ковачев   
четвртак, 14. август 2014.

Ако су моћна финска пољопривреда и финансије уздрмане руским узвратним санкцијама, наше „придружење“ ЕУ у трговинском рату против Русије би срушило домаћу привреду као кулу од карата.

 
Савремени свет

Култура памћења и опстанак нације – кинеска лекција

Бранко Жујовић   
недеља, 10. август 2014.

Иницијатива да се вишеструко оштећени објекти Дунгјуена ставе под заштиту потекла је од академске заједнице Нанђинга, што је у Србији данас скоро незамисливо, јер је њена академнска заједница на свој специфичан, иначе нимало академски начин, окренута европској будућности за коју се сматра да је национална историја потире.

 
<< Прва < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следећа > Последња >>

Страна 38 од 95
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер