субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

Кадија у Бриселу, кадија у Приштини, кадија у Београду

Александар Б. Ђикић   
понедељак, 17. фебруар 2014.

Након што је нашим грађанима на Косову и Метохији, противзаконитим распуштањем скупштина јединица локалне самоуправе на Косову и Метохији, а затим противуставним нечињењем председника Скупштине Србије ускраћено иборно право и право на учешће у управљању у јавним пословима, сада се истима крши и право на приступ суду.

 
Коментар дана

Фундаментализам кредибилитета

Тадија Нешковић   
среда, 31. март 2010.

Какав је кредибилитет неопходан држави Србији да би поставила питање несрећника страдалих у Задру, Загребу, "Олуји", Сарајеву, Мостару, Приштини, Пећи? Од када се то захтева кредибилитет да би се тражила правда за поклане и прогнане?

 
Политички живот

Света сујета српских националиста

Филип Новаковић   
среда, 19. фебруар 2014.

Све је почело тиме што овога пута ни једна партија или покрет нису самозадовољно и гордо пожурили да баш они буду први који ће упутити позив другима на сарадњу. Како је то раније био случај, када су биле мање искусне и мање православне, све партије су журиле да баш оне пошаљу тај први позив и да га, неизоставно, објаве преко свих новина.

 
Коментар дана

Исељавање Срба из Рашке области

Зоран М. Јанићијевић   
недеља, 04. април 2010.

Градска власт Новог Пазара је ''побратимила'' овај град са неким насељем у Турској, по имену Пендик, а одмах затим је променила називе места где живе само Срби. Село Црквине у општини Тутин, које се и у време турске окупације звало тако, сада се зове Кадилук!?

 
Политички живот

Опозиција и виталност демократије у Србији

Маринко М. Вучинић   
недеља, 16. фебруар 2014.

Демократска странка се након великих унутрашњих сукоба оријентисала да буде јасно одређена као једина јасно профилисана опозиција СНС-а и тежњи Александра Вучића и да уведе неку врсту преобраћеничког апсолутизма и све израженијег личног облика владавине.

 
Коментар дана

Крађа и прекрађа

Младен Ђорђевић   
среда, 07. април 2010.

Копи-пејст техника је данас постала прилично уобичајена, а она је уосталом већ одавно, само на мало другачији начин присутна у облику цитирања приликом писања стручних и научних радова. У том случају је, међутим, обавезно навођење извора и аутора.

 
Политички живот

Избор без избора

Миланко Шеклер   
уторак, 11. фебруар 2014.

Оно што највише боли је чињеница да му срамоту нуде и скоро све његове вође! Зато је слобода, и сваки сан о њој, по први пут тако далеко. Бираће народ-роб оно што нема, и за чим жуди. Бираће наду да бар мало живи боље.

 
Коментар дана

Сребреница и Страсна седмица

Александар Павић   
уторак, 30. март 2010.

Знак да се декларација о Сребреници расправља – без истинске расправе! – и доноси у Страсну седмицу је знак за оне који знакове умеју да читају. Али – не треба се умислити. Дакле, после невине смрти, мора доћи до васкрсења – али само за оне достојне покајања и исцељења.

 
Политички живот

Селективна природа "женских квота” - зашто не и 30% водоинсталатерки и ђубретарки?

Владислав Ђорђевић   
субота, 08. март 2014.

Ма колико за себе мислили да смо еволутивно напредни, борба за власт у нашој врсти одвија се истом жестином. Боримо се за власт некада као животиње – агресијом и физичким обрачуном, а некада цивилизовано – гласањем на изборима. Метод је различит, али је суштина борбе иста: стећи власт. А власт је највећи афродизијак. Стога су мушкарци опседнути њоме.

 
Коментар дана

Премијерка Јадранка Косор и правна држава

Маринко М. Вучинић   
понедељак, 29. март 2010.

Судбина браће Дробац јесте метафора положаја српске заједнице у Хрватској и односа хрватске јавности према случајевима очигледне националне дискриминације. Каква се порука шаље преосталим Србима у Хрватској оваквим понашањем премијерке?

 
Савремени свет

Немачка обавештајна служба: "Ал-Каида" преплавила Сирију

Џон Розентал   
четвртак, 26. јул 2012.

Посебно је упадљиво то да влада Немачке наводи да «због државних интереса» одбија да открије информације о околностима масакра у Хули, јер – Немачка пружа подршку побуни и њеном политичком крилу, «Сиријском националном савету» (Syrian National Council [SNC]).

 
Преносимо

Нови политички двојац Србије – ДС и СНС

Слободан Вучетић   
субота, 13. јун 2009.

Решење за формирање власти у Земуну и Вождовцу могло би бити у “историјском” споразуму ДС и СНС по узору на, до пре годину дана “немогућу” коалицију ДС и СПС. За разлику од државног нивоа, такав савез не би био неприродан на локалном нивоу.

 
Савремени свет

Хезболах и Гордијев чвор на Леванту

Ромео-Никола Поповић   
понедељак, 23. јул 2012.

 Актуелна либанска влада, у којој је и Хезболах (прев: Божја партија) са југа Либана, налази се под све већим притиском не само западних сила и држава Заливског већа сарадње, већ и незадовољних сунитских фракција унутар саме земље.

 
Преносимо

Новинар пред судом

Мирослав Лазански   
субота, 13. јун 2009.

Рат је увек био искушење за медије. У Хрватској су 1991. једне новине објавиле списак Срба „који су јатаци ЈНА” са тачним кућним адресама. О, да, признајем да сам деведесетих подстрекавао врх ЈНА да изврши војни удар. Али ме нису послушали.

 
Савремени свет

Aмерички агенти се изругују руском закону о НВО

Тони Карталучи   
недеља, 05. август 2012.

Пипци америчког Стејт департмента сежу и далеко ван Москве. Египат се исто тако хрвао са тим нежељеним страним утицајем, а и он је предузео мере против превара маскираних као “НВО“ које финансирају странци и подржавају САД.

 
Преносимо

Русија ће остати уз Србију

Александар Конузин   
петак, 12. јун 2009.

Русија сматра да Косово није субјекат међународног права. Јер, да би нека држава то била, она мора прво да постане члан УН. С тим су упознате присталице независности које се труде да прогурају Косово у друге институције и врше притисак на многе државе да признају Косово с намером да буде примљено у УН.

 
Савремени свет

Да ли Сирији прети либијски сценарио?

Владимир Јевтић   
среда, 18. јул 2012.

Америка у међународним односима испољава лицемерје и дволичност које су без преседана. Примарни циљ САД, услед чега су оне и почеле рат у Ираку и Авганистану, јесте уништење Ал-Каиде и наводна борба против тероризма. Међутим, САД управо подстичу и омогућавају терористичке акције.

 
Преносимо

Дачић поново одлучује

Драган Бујошевић   
среда, 10. јун 2009.
Напредњаци могу да владају и Земуном и Вождовцем ако им се придруже ДСС и – СПС. То Ивицу Дачића ставља у позицију другог највећег добитника ових избора и отвара му могућност да за мање од године поново одлучује о будућности Србије. Лидер социјалиста доказује да је један од најрационалнијих политичара у Србији. 
 
Савремени свет

Прави разлози за рат који Америка води у Сирији

Мајкл Чосудовски   
уторак, 17. јул 2012.

Судећи по Рубину, рат који је планиран и усмерен против Сирије је нераздвојиво повезан са оним који се односи на Иран. Они су делови истог војног плана који се састоји у слабљењу Ирана како би се “заштитио Израел”.

 
Преносимо

Пајтићево Бити ил’ не бити

Слободна Војводина   
среда, 10. јун 2009.

Бојан Пајтић је данас на раскрсници: остати и борити се, или се повући. Уколико изабере прву опцију - готово је извесно да ће поцепати ДС. Али, да ли је ДС битнији од Војводине? Пајтић је показао своју принципијелност када је Војводина у питању, јер је он део свог посла - обавио.

 
<< Прва < Претходна 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 Следећа > Последња >>

Страна 303 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер