недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Сарадња са ДС ће бити дугорочна
Преносимо

Сарадња са ДС ће бити дугорочна

PDF Штампа Ел. пошта
Ивица Дачић   
недеља, 05. јул 2009.
(Блиц, 06.07.2009)

Министар полиције и лидер социјалиста Ивица Дачић говорећи о годину дана Владе оцењује да у њеном раду треба да буде много више координације и јединственог наступа око кључних питања. У интервјуу за „Блиц“ он каже: „Мана је наслеђе из прошле власти јер неки сматрају да треба да се свађамо једни између других.“

- Ова влада формирана је великим политичким искораком који је означио помирење две опције које су биле на различитим странама. Профилише се у Владу левог центра која се стара о социјалној правди што смо показали на примеру пензија. Отежавајућа околност јесте то што је након њеног формирања уследила светска економска криза због које ефекти рада и нису могли толико да се виде на економском плану. Али, постигли смо неколико искорака на дипломатском плану, и то када је реч о Косову и Метохији, јер одлука Међународног суда правде може довести до поништавања признавања независности. Успех је постигнут и у европским интеграцијама јер смо на прагу укидања виза, а јако је важно и да у овом тренутку огроман број држава у ЕУ сматра да је Србији отворен пут ка европским интеграцијама - каже Дачић.

Које су мане ове владе?

- Наслеђене навике из прошлости јер неки сматрају да треба да се свађамо једни између других. Нисам присталица тога и сматрам да, ако смо направили договор, онда треба да буде много више координације и јединственог наступа око кључних питања. Све остало може да буде ствар индивидуалног приступа, али сматрам да треба да буде много више одговорности за јавне наступе кључних људи у Влади.

Да ли се и данас залажете за реконструкцију Владе?

- Реконструкција Владе је потпуно легитиман поступак и процес. Видите, Влада пада ако нема више парламентарну већину и ако је логичније избећи изборе иде се на реконструкцију, али то може да буде и у постојећим политичким односима уколико није задовољан неко од постојећих министара. Значи, реконструкција Владе може да буде промена министара и у постојећим односима.

И то може да се догоди и у овој влади?

- Може, апсолутно, ако постоји сагласност.

У ДС наводе да имају боље односе са СПС него са Г17. Како ви то видите?

- Ко са нама сарађује може да има само добро мишљење јер СПС је коректан партнер. Ми увек испуњавамо оно што се договоримо. Никада не уцењујемо, никада се не понашамо дечачки, већ се трудимо да водимо државотворну политику.

Планирате ли стратешко партнерство са ДС?

- Ми самостално излазимо на изборе када до њих дође и то значи да не размишљамо о предизборним коалицијама. А, наравно, да би за политичку стабилност у Србији било важно да у дугорочном смислу постоји политичка опција за коју би грађани знали основни стратешки правац. Отуда, ми са ДС нисмо постигли једнократни споразум већ желимо да буду наш дугорочни партнер. Али, то не значи да нас ДС носи на леђима већ се боримо за своје гласове.

Хоће ли косовски пасоши бити препрека за визну либерализацију?

- Очекујемо да ће средином јула Европска комисија званично отпочети процедуру за укидање виза за грађане Србије. Када је реч о косовским пасошима, наш предлог је да се централизује издавање пасоша како би биле спречене евентуалне злоупотребе и да се изврше додатне провере идентитета јер знате да српска полиција није присутна на КиМ. Не знамо да ли ће издавање бити у Београду јер о томе тек треба да се разговара где би могло.

Докле се стигло са САД у преговорима о укидању виза?

- Ти разговори су у току. Мора се прво решити основна препрека, а то је чињеница да је знатно већи број грађана који је одбијен за визу него што је то пожељно за укидање виза и многи наши грађани не поштују америчке прописе кад је реч о боравку у САД. Зато смо у разговорима наговестили да за почетак разговарамо о продужењу рока на који се издаје виза и да се он продужи на пет, шест година. Нама је стратешки важно да о укидању виза разговарамо и са Канадом и Великом Британијом и за ове земље биће битно стављање Србије на белу шенгенску листу. Разговори се воде са Израелом, Јапаном, Турском око укидања такси. За Русију више не требају визе, а разговори су обављени и са Швајцарском тако да ће укидање виза за ЕУ обухватити и ову земљу.

Рекли сте да хоћете да подмладите странку. Да ли то значи одлазак неких старих кадрова с врха?

- Првенствено мислим на подмлађивање бирачког тела јер хоћу да ова странка има будућност. А ми заиста немамо такве поделе и није питање да неко оде. Нама је циљ даља реформа странке, изградња новог партијског програма са кадровским решењима која ће практично значити и на делу показивање једне нове политике странке. Циљ ми је да СПС буде трећа странка у Србији по снази. Нећу да дозволим више никада да би СПС волео да се бирачка места затворе до 15 часова јер до тада водимо јер старији гласају, а да после од 18 до 20 часова стрепимо јер гласају млађи. Мислим да СПС треба да има нови почетак, а када то кажем не мислим да треба да пљуне на све сто је било. Не може се живети од старе славе нити ико може бити грешан због старих заблуда.

Јављају ли вам се неки који су вас заборавили док нисте били у власти?

- Па да нисам искусан човек иако имам тек 43 године и да се нисам школовао за бављење политиком вероватно бих помислио да сам важнији од Бога јер та функција јесте једна велика моћ. Али, добро знам и цитираћу Максима Горког - свака власт квари људе, а апсолутна највише, тако да сам у предности јер ме није искварила ни она претходна власт, нити ме је уплашио губитак те власти. Када бих резимирао ко ми се све јавља испада да имамо милионско чланство само што не знам где су били на изборима свих ових година. Не треба нико да нам се удвара и додворава. Ову партију су очували они који су остали када је било најтеже.

Када престају гужве за пасоше?

- До сада је издато више 750.000 пасоша за мање од годину дана и милионити број може се очекивати у септембру. Намера нам је да укинемо редове за нови пасош и грађани могу да очекују да ћемо за 50 одсто повећати капацитете за издавање пасоша.

(Разговарала Жељка Јевтић)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер