субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Излазак Британије из ЕУ постаје све вероватнији

Економист   
среда, 27. јун 2012.

Шансе да Британија изађе из ЕУ током неколико следећих година су веће него икада. Пре свега, Британија се никада није заљубљивала у Европу, и на првом месту је меркала трошкове насупрот економским користима.

 
Преносимо

Долазак Бајдена je нова етапа у односима Америке и Србије

Камерон Мантер   
понедељак, 18. мај 2009.

Одлука МСП није обавезујућа. Ако пресуди да је независност Косова противна међународном праву, ми нећемо мењати свој став. Ако пресуди у корист независног Косова, очекујемо да Србија неће мењати свој став.

 
Савремени свет

Опасне игре у Парагвају и Боливији

Александар Костић   
понедељак, 25. јун 2012.

Поједини аналитичари сматрају да промена власти у Парагвају не би ни могла да се деси уколико већ унапред није одобрена у Вашингтону, наводећи да је Парагвај после Хондураса, други Обамин државни удар. То су за сада ипак претпоставке.

 
Преносимо

Бајденов подсетник

Воја Жанетић   
недеља, 17. мај 2009.

Слетети у Србију. Ако се из пилотске кабине током слетања чује арапски језик - везати појас чвршће, ставити нешто тврдо на главу и сменити шефа обезбеђења. Ако је слетање прошло ОК, јавити Бараку да не треба да наручује нови "Ер форс 2", а ни новог мене.

 
Савремени свет

Дипломатскo-ратне игре око Сирије

Владимир Јевтић   
недеља, 24. јун 2012.

Наводна “грешка” заправо није била никаква погрешна процена, већ су сиријске снаге намерно обориле турски авион како би га спречиле у извршењу његове мисије и Турска званично по том питању ништа не може да учини.

 
Преносимо

Бајден

Жељко Цвијановић   
недеља, 17. мај 2009.

Борис ће саслушати Бајденов списак жеља, у који ће бити укључени и Косово, и Додик, и Јеремић, и оставиће му рок до јесени да те ствари учини готовим. У зависности од тога, за претпоставити је, у септембру ће из Вашингтона у Београд доћи или др Џекил или господин Хајд.

 
Савремени свет

Стара царства се поново уздижу

Дов Закајм   
четвртак, 21. јун 2012.

Креаторима политике Вашингтона, тренутно опседнутим Ираном као још једним наследником империје, требаће историјска сензибилност да би се носили са државама чије је полагање права на већу улогу на светској сцени мотивисано и старом славом и садашњим успехом.

 
Преносимо

Са САД нема договора о Косову

петак, 15. мај 2009.

У Покрету несврстаних, Београд представља моћан бренд. Није лако за земљу наше величине да води глобалну борбу. Историјско наслеђе несврстаности и улоге коју смо имали у оснивању покрета је једно од ретких глобалних обележја које имамо.

 
Савремени свет

Грчка као жртва

Пол Кругман   
петак, 22. јун 2012.

Једини начин на који би евро могао — можда — бити спашен је да Немачка и Европска централна банка схвате да заправо они морају да промене своје понашање, да више троше и, да, да прихвате већу инфлацију. А ако то не учине – па добро, Грчка ће ући у историју као жртва туђе охолости.

 
Преносимо

Прилагођени антифашизам

Тодор Куљић   
понедељак, 11. мај 2009.

Антифашизам се због окружења мора обележити. Како? Тако што га ваља европеизовати, децентрирати и национализовати. Треба поменути партизане, али уз нове службене антифашисте – четнике и домобране. Не би ваљало заборавити Тита, али само зато што га још увек свет памти.

 
Коментар дана

Говор мржње који то јесте

Тадија Нешковић   
субота, 13. март 2010.

Укупно, људи које је Чедомир Јовановић увредио, нападајући њихову религију, њихове институције и њихову државу, има на милионе. Мада дефиниција говора мржње варира од правног система до правног система, тешко је и замислити другу квалификацију за речи које је употребио Јовановић, и нарочито њихов смисао.

 
Политички живот

Успомена на Бору Милошевића

Живадин Јовановић   
уторак, 28. јануар 2014.

Бора је био дипломата врхунског домета. Могао је то бити, пре свега, зато што је, као правник и аналитичар, добро прознавао суштину дрштвених и политичких процеса, зато што је познавао циљеве и могућности како своје земље тако и земље слуижбовања и што је био у стању да реално сагледа могућности за сарадњу.

 
Коментар дана

Министар нас опет свађа са светом

Милан Дамјанац   
уторак, 09. март 2010.

Прво нас је најавом контратужбе посвађао са Хрватском, а сада ово. Не само што је посвађао наша два братска народа него нас је сада посвађао и са остатком слободољубивог света. Недопустиво. Зар тако да вратимо доброчинство? Какав смо ми то народ?

 
Политички живот

Како су се заволели нова власт и НВО-Србија

Миланко Шеклер   
петак, 24. јануар 2014.

Народ, у потпуности слуђен актуелним дешавањима, гледа у неверици како се врши примопредаја власти, уз пуно међусобних, чак и нескривених смешака и намигивања, па чак и јавних међусобних очијукања у стилу “могли би и заједно да владамо”, уз крајњи закључак “нека, рано је, има времена, следећи пут”!

 
Коментар дана

Маркиз де Сад из словеначког сокака

Раденко Тошић   
понедељак, 08. март 2010.

Ово не треба схватити као покушај сатанизације било кога, а поготово не као спиновање политичке сцене, али је несумњиво да свака власт, па и ова европска, на одређена мјеста поставља компромитованељуде слабог карактера, које може по потреби уцјењивати.

 
Политички живот

Не може се рећи "и Москва и Брисел "јер су то две супротстављене силе

Немања Шаровић   
петак, 21. фебруар 2014.

Нисмо ваљда толико луди и бестидни да Косово прогласимо непотребним баластом или теретом кога треба што пре да се отарасимо, да га што пре дамо својим непријатељима, а да бисмо  почели „да живимо пуним плућима и без обавеза“?!

 
Коментар дана

Mајански календар

Љубиша Спасојевић   
субота, 06. март 2010.

Намера власти је да уколико колективно краткорочно памћење у Срба не омогући успех референдума о приступању НАТО, у тај савез уведе Србију једноставном, демократском процедуром – одлуком Скупштине, актом владе или указом председника.

 
Политички живот

Европски "принципи" и Гаврило Принцип

Миланко Шеклер   
недеља, 02. фебруар 2014.

Да ли су то само чланови Младе Босне (Срби, Хрвати и Муслимани-састав организације није ни Титова историографија оспоравала) били незадовољни у тој идиличној и савршеној царевини, коју многи данас сматрају претечом Европске уније, и првом правом мултиетничком творевином у Европи? Наравно да не!

 
Коментар дана

Кушнер у „Жутој кући“

Владимир Јевтић   
четвртак, 04. март 2010.

Кушнер се подло насмејао у лице члановима породица несталих Срба на Косову који су од стране злочиначких банди киднаповани и одведени на непознату локацију на Северу Албаније.

 
Савремени свет

Мексички сусрет Путина и Обаме – тактичко загревање без врућих тема

Ђорђе Милошевић   
среда, 20. јун 2012.

Путин и Обама трудили су се да на заоштравају овај и иначе веома оштар проблем. Ништа ново око тога није речено. Саговорници су једино констатовали да ,,без обзира на разлике, две стране треба да наставе тражење заједничког решења’’.

 
<< Прва < Претходна 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 Следећа > Последња >>

Страна 306 од 431

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер