Početna strana > Rubrike
Rubrike
Politički život

Vučić i ruske sankcije - "spasiba za družbu"

Dragana Trifković   
sreda, 03. april 2019.

Zbog toga svaki put kada Aleksandar Vučić izgovori: „Srbija nikada neće uvesti sankcije Rusiji“ neko treba da mu objasni da nisu Rusi baš toliko naivni, koliko on misli da jesu. To što su tolerantni na gluposti je već drugo pitanje.

 
Komentar dana

Šta stoji iza uzajamnih pohvala našeg premijera i nemačke kancelarke?

Vojislav M. Stanojčić   
nedelja, 15. jun 2014.

Premijer kao da je zaboravio šta je u 20. veku naša zemlja doživela upravo od Nemačke, jer ako nas ona u Prvom svetskom ratu, u kome je srpski narod pretrpeo ogromne žrtve i razaranja, i nije neposredno napala, ona je bila glavni podstrekač Austrougarske da to učini.

 
Kulturna politika

Kako od jedne evropske književnosti načiniti zulu književnost

Slobodan Vladušić   
utorak, 01. jun 2010.

Konkurs dakle, uređuje jednu morbidnu ranglistu žrtvi po kojoj su one iz '96 veći skandal od onih iz '99, ili od onih iz 1914. ili recimo, 1941. godine?

 
Politički život

NATO, SAD i Rusija na naslovnim stranama srpske štampe: Proizvodnja straha radi predaje Kosova – zli NATO i dobri Tramp, Rusi i Ameri se dogovorili, čekamo Putina

NSPM   
sreda, 10. april 2019.

I dok čekamo veliki svetski sukob, uzdajući se u Moskvu, a malo manje u Peking, ni jedna nedelja ne prođe, a da neki od tabloida ne najavi skoru isporuku naoružanja iz Rusije - raketnog sistema, aviona, tenkova, helikoptera i oklopnih vozila. 

 
Prenosimo

Obama vrši gori teror od Buša

Noam Čomski   
subota, 05. novembar 2011.

"Politika Bušove administracije uključivala je otmice osumnjičenika i njihovo odvođenje u tajne zatvore gdje, kao što znamo, nisu s njima baš lijepo postupali. Ali Obamina administracija dovela je tu politiku do eskalacije: ne otimaju ih, već ih ubijaju".

 
Ekonomska politika

Paketi antikriznih mera najznačajnijih država EU

Jovan B. Dušanić   
utorak, 05. maj 2009.

Posmatrana u odnosu na BDP, najznačajnija budžetska sredstva predviđena su antikriznim programom SR Nemačke. No, ako se ovim merama dodaju i druge (dokapitalizacija banaka, državne garancije i sl), onda je Francuska predvidela najveću ukupnu sumu sredstava. 

 
Savremeni svet

Putinov pobednički marš

El Pais   
četvrtak, 01. decembar 2016.

Grčeve koji pogađaju liberalne demokratije sa populizmom u usponu, i puzećim građanskim nezadovoljstvom, i pukotine u ugovorima o slobodnoj trgovini – ne treba posmatrati kao loše vesti za Kremlj.

 
Prenosimo

"Četvrti rođendan najmlađe države na Balkanu"

E-novine   
subota, 18. februar 2012.

Kosovo je do sada priznalo 86 zemalja sveta. Od pre nekoliko dana najmlađu državu na Balkanu priznao je Haiti, a čeka se i da isto učini Nigerija. Među zemljama EU, svega pet država nije prihvatilo nezavisnost Kosova

 
Ekonomska politika

Kako poboljšati likvidnost srpske privrede

Dejan Miljković   
utorak, 05. maj 2009.

Predlog za ublažavanje nelikvidnosti veoma je jednostavan i najbolje ćete ga shvatiti ako zamislite proces pravljenja šnea od dva belanca! Poenta je u mehanizmu multiplikacije (proces mućenja), koji bi vremenom kreirao dodatni kvalitet (šlag penu).

 
Savremeni svet

Egipatska podrška trajno menja tok sirijskog konflikta

Đanandrea Gajani   
utorak, 29. novembar 2016.

"Prioritet Egipta je podrška nacionalnim armijama, na primer u Libiji, kako bi obezbedila libijsku teritoriju i suočila se sa ekstremistima. Isto vredi za Siriju i Irak“. Na ovu tvrdnju, novinar je pitao, da li se pod podrškom Siriji podrazumeva podrška režimskoj armiji. „Da“ odgovorio je odsečno egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi.

 
Savremeni svet

Rencijev poraz - većina Italijana odbija da pije otrovnu vodu iz močvare svetskih bankara

Đulijeto Kjeza   
utorak, 06. decembar 2016.
Zemlja je izašla iz maglovite luke zavisnosti od Vašingtona i Brisela. Vojskovođi koji je sebe nazivao inovatorom, okrenuli su leđa svi, uključujući mnoge njegove pristalice. Nema novog vojskovođe. Možda, na sreću.
 
Prenosimo

Evroatlantske ili evroazijske integracije

Emil Vlajki   
četvrtak, 10. novembar 2011.
Da između Bošnjaka/Muslimana i Amerike postoji "neka tajna veza", međusobna ljubav koja je Bošnjacima omogućila da imaju privilegirani položaj ali i mržnja zbog globalne američke politike prema islamu, potvrdili su mnogi bošnjački intelektualci.
 
Ekonomska politika

Šta Slovenci kriju?

Milan Purić   
četvrtak, 07. maj 2009.

Umesto da one prednosti položaja Srbije (koje Slovenci tako efikasno koriste) predstavi širom sveta kao najveći razvojni potencijal, Dinkić je svesrdno pomagao da uđemo u dužničko ropstvo i postanemo banana država bez sopstvene privrede, pa tako i politički zavisna od kreditora.

 
Savremeni svet

Da li je ISIS na kolenima?

Vladimir Jevtić   
nedelja, 04. decembar 2016.

Novi američki predsednik Donald Tramp nekako stidljivo zauzima položaj prema Rusiji i uglavnom ćuti o svom predizbornom obećanju da će se Amerika zajedno sa Rusijom boriti protiv terorizma. 

 
Kulturna politika

Neko je prošao ovim putem

Želidrag Nikčević   
nedelja, 30. maj 2010.

Ljubišina proza je narod malih priča. To nije kosmopolitizam koji karakteriše zapadnjački modernitet, koji se odnosi na obavezno prevazilaženje regionalnog u korist opšteg, građanskog. Mi to zaboravljamo jer smo s vlastitom prošlošću povezani sve tanjim nitima.

 
Politički život

Kako je vodio „Pravdu“, Vučić tako sada vodi Srbiju - čist avanturizam koji neminovno ide u stečaj

Predrag Popović   
subota, 30. mart 2019.

Vučiću nikad nisam verovao. Nisam mu verovao da je iskreni srpski nacionalista, velikosrpski radikal, kao što mu ne verujem ni sada da je iskreni evroatlantski fanatik. On igra svoju predstavu, za koju u tom trenutku misli da može da prođe, da bude prihvatljiva i da mu donese u ovom trenutku što duži boravak na vlasti.

 
Komentar dana

"Sve podseća na 1914." - neutemeljeno poređenje događaja iz 1914. i 2014.

Milan Mijalkovski   
sreda, 11. jun 2014.

Kriza u Ukrajini nesumnjivo predstavlja veliki bezbednosni problem u savremenom svetu. Uprkos tome, ima vrlo malo sličnosti sa krizom koja je bila uoči Prvog svetskog rata.

 
Kulturna politika

Književne sablasti

Vasilije Milnović   
nedelja, 23. maj 2010.

„Zamrzavajući“ u određenom okviru ono što je živa pisana reč i neprekidna igra označitelja, kako bi to Derida nazvao, savremene književne sablasti pretvaraju književnost u političkog monstruma, čime ona postaje još jedna crtica iz liberalno-demokratskog paviljona srpske svakodnevne politike.

 
Politički život

Finansiranje AP Vojvodine - gradnja kuće od krova

Dušan Kovačev   
sreda, 20. mart 2019.

 Zahvaljujući autonomaškoj konfuziji, koja je po svemu sudeći izazvana namerno, AP Vojvodina se i danas finansira onako kako se mora. Njeno finansiranje se vrši pretežno republičkim sredstvim i više liči na republički servis za isplate nego na finansijsku autonomiju. Finansiranje se vrši u okvirima koji postoje, pa je pretežno regulisano budžetskim, a ne poreskim instrumentima. Autonomaška upornost da se finansiranje Vojvodine reguliše pre zakonskog regulisanja pitanja od pokrajinskog značaja i imovine pokrajine je gradnja kuće koja počinje od krova 

 
Komentar dana

Obračun na savskom splavu “River” i neke nedoumice

Vojislav M. Stanojčić   
utorak, 03. jun 2014.

Nadajmo se da će organi unutrašnje kontrole, ili kako se već zovu, uspešno ispitati šta se te majske noći dogodilo na “Riveru” i da će javnost saznati ko je sve učestvovao u tuči, ko ju je izazvao i započeo... Takođe, i sa kojim je namerama javljeno premijeru da se njegov sin ne samo tukao, već i naneo teške povrede golmanu.

 
<< Prva < Prethodna 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 Sledeća > Poslednja >>

Strana 168 od 436

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner