петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика > НИС је за „Газпромњефт“ велико искуство
Економска политика

НИС је за „Газпромњефт“ велико искуство

PDF Штампа Ел. пошта
Драган Бисенић   
субота, 05. децембар 2009.

(Данас, 05.12.2009)

На улазу у управну зграду „Газпромњефта“ наилазимо на неколико компанијских новина, „Њефтгазету“ и „Сибирску нафту“. На насловној страни „Њефтгазете“ је фотографија београдског сусрета председника Медведева и председника Тадића. У наслову је оцена председника Русије да је „модернизације Нафтне индустрије Србије веома крупан пројекат“, а у тексту се истиче да се односи две земље сада развијају и јачају уз „непосредно учешће Газпрома и Газпромњефта“.

Из иступа водећих људи обе компаније, „Газпрома“ и „Газпромњефта“ јасно се закључује да куповина НИС-а има важно место у стратегијама обе компаније. Та стратегија је јасна: стварање компанија које ће бити конкурентне и раме уз раме са водећим компанијама на међународном тржишту.

- Ми заузимамо једну од лидерских позиција на домаћем тржишту нафте. Без обзира на светску економску кризу, стратегија коју је прошле године прихватила наша кћерка компанија „Газпромњефт“ остаје иста. Предвиђа се раст годишње производње нафте до 20 милиона тона у 2020. и повећање прераде до 70-80 милиона тона уз значајно увећање продајне мреже, У оквиру дугорочне стратегије реализовани су крупни пројекти као што су преузимање НИС-а и Сибир Енерги, каже први човек „Газпрома“ Алексеј Милер. На овогодишњем састанку акционара „Газпрома“, Милер је посебно истакао да је куповином НИС-а, „Газпромњефт“ добио две рафинерије и више од 500 бензинских пумпи у јужној Европи“.

Генерални директор „Газпромњефта“ Александар Ђуков означио је циљеве компаније баш на седници Управног одбора која је овог лета одржана у Ханти - Мансијску. „Циљеви су дефинисани да од статуса најефикасније руске компаније достигнемо статус значајног међународног играча способног за достојанствену конкуренцију на светском тржишту нафте и нафтних деривата. Инструменти за достизање тих циљева су активан развој свих сегмената пословања и географско проширење делатности уз очување ефикасности“, рекао је Ђуков. За мање од пола године рада успели смо да изведемо оперативни новчани ток НИС-а на позитивни ниво, да остваримо прву добит и озбиљно смањимо потраживања НИС-а.

- Интеграција нових предузећа и компанија, поготово тако озбиљних као што је НИС, није могућна без тешкоћа, каже први човек „Газпромњефта“ Александар Ђуков. По његовој оцени, српска компанија се делимично показала „веома компликованом“. Иза ове оцене, наравно, налазе се све контроверзе о реалном стању у НИС-у, одвајању правог од фиктивног пословања и изналажењу праве пословне стратегије. „НИС је за нас велико искуство у раду у иностранству“ оценио је Ђуков. „У оквиру стратешког задатка прелаза на озбиљан међународни ниво, такво искуство заиста нема цену“, потврђује Ђуков.

Заменик генералног директора за истраживање и производњу нафте Борис Зиљберминц тврди да Газпромњефт мора да се развија, уколико жели да постане међународна компанија. Он истиче да ће обим производње у НИС-у брзо нарасти са садашњих 700.000 тона на милион тона, додајући да у „све перспективе компаније морају узети националне интересе Србије и ми ћемо усаглашавати своје планове са српском страном“.

Наш домаћин у „Газпромњефту“ је заменик генералног директора за корпоративне комуникације Александар Дибаљ. Он је једним делом и Београђанин, пошто је живео на Новом Београду и школу завршио у Београду. Представљајући историјат компаније, он истиче неколико важних момената. У вези са развојем тржишне привреде Влада Русије израдила план приватизације Компаније. У јануару 1996. су приватни инвеститори путем јавне продаје купили 49 одсто акционарског капитала „Сибњефта“. У периоду од 1997. до 2005. био је обављен значајан рад на модернизацији производње, увођењу савремених технологија и проширењу простора производње, а такође је и остварен излазак на тржишта промета Средње Азије.

Кључна етапа у развоју је била 2005. када је главни акционар постао „Газпром“ који је купио контролни пакет акција. Роман Абрамович је продао Газпрому компанију „Сибњефт“ за 13 милијарди долара и тако је настао „Газпромњефт“. „Газпромњефт“ је правна наследница компаније „Сибњефт“, која је била основана 1995. у складу са Указом председника Русије. Холдингу су били предати државни пакети акција највећих нафтних предузећа земље. Појављивањем новог назива компаније „Газпромњефт“ у 2006. у први план стратегије компаније ушла је перспектива стабилног и дугорочног развоја у оквиру највећег енергетског холдинга Русије, а такође проширење делатности компаније у Русији и у иностранству.

„Газпромњефт“ је једна од највећих вертикално интегрисаних нафтних компанија у Русији и послује у оквиру Газпрома. Основни правци пословања „Газпромњефта“ су производња нафте и гаса, нафтно-гасни рударски сервис, прерада нафте и промет нафтних деривата. Доказане резервне нафте Компаније износе више од 950 милиона тона (6,9 милијарди барела), чиме она заузима место међу највећим нафтним компанијама у свету. Према резултатима из 2008. било је произведено 30,8 милиона тона нафте. Обим прераде нафте је износио 28,4 милиона тона, што је за 8,2 одсто више од показатеља из 2007. године.

Према речима нашег домаћина, план експлоатације у овој години је надмашен за 15 одсто. „Производња је стабилизована и изашло се из режима смањене експлоатације. У првој половини 2009. године компанија је произвела 24,3 милиона тона нафтног еквивалента, што је за 15 одсто више него у истом периоду у 2008. Резерве нафте према категорији АВС1 на дан 1. јула су се повећале за 4 одсто и износиле су 1,469 милијарди тона. Основно достигнуће 2009. године је - пораст просечне дневне производње. До августа месеца је тај показатељ за сва предузећа Компаније порастао у поређењу са показатељем у јануару месеце за 2,5 одсто. Лидер према расту обима просечне дневне производње је погон „Газпромњефт-Хантос“. У августу месецу на Приобском налазишту предузећа се производило 25 хиљада тона на дан, предочава Дибаљ.

Газпромњефт располаже са три рафинерије укључујући и највећу у Омску која годишње прерађује 18 милиона тона нафте. Рафинерија у Омску је апсолутни лидер производње у Русији. Пројектовани капацитет је 19,5 милиона тона годишње. Прошле године је прерађено 18,37 милиона тона нафте, произведено 13 милиона тона светлих нафтних деривата. Дубина прераде нафте према резултатима из прве половине 2009. године је износила 86 одсто. У Московској рафинерији прошле године је прерађено 3,27 милиона тона нафте. Дубина прерада нафте према резултатима из прве половине 2009. била је 72 одсто.

У Јарославу је 2008. прерађено 6,75 милиона тона нафте, а дубина њене прераде је 65 одсто.

Регион са највише резерви је Јамал, а експлоатација се обавља у Ханти - Мансијском округу и у Томску. Постоји предузеће у Италији за прераду уља и има велику продајну мрежу у Средњој Азији. Постали су већински власници у Сибир енерџи. „Газпромњефт“ је постао највећи акционар компаније Сибир Енергy.

Пословни циљеви Газпромњефта су да осигура највећи укупан доходак за акционаре међу нафтним компанијама Русије и да буде у тројки лидера по ефикасности међу вертикално интегрисаним нафтним компанијама Русије.

Један од циљева је и сегментирање бизниса и издвајање предузећа која се баве мазивима, керозином и утоваром горива на бродове, пошто су све то послови са високом добити.

Да би се сви ови циљеви остварили, кључна је производња нафте. „У неким од налазишта производна цена је доста висока јер је експлоатација на крајњем северу веома отежана. Када се ради у Сибиру, цена производње је висока. Она је некада 50 и 60 долара, што је неисплативо пошто је садашња цена нафте на светском тржишту ниска. У Ханти Мансијску достава материјала је отежана јер се налази на мочварном терену. Чека се дуго да се тле замрзне и по таквим путевима се обавља достава на једну и на другу страну. Свуда где нема инфраструктуре, мора да се ствара нова. Направљени су значајни кораци за побољшање рада нафтних компанија“, каже Дибаљ.

Цена бензина у Русији је 22 рубље за бензин од 95 октана, али она се разликује по регионима. Бензин је још јефтин, негде око 70 центи по литру. Навике руских и европских потрошача се разликују. У Русији се, за разлику од Европе, дизел мало користи. У Русији бензин је на првом месту. Преради око 80 - 90 милиона тона годишње, а прода око 40 милиона тона. Број бензинских пумпи до 2012. биће између 4.000-5.000. У току је велики посао ребрендирања малопродаје коју прати велика рекламна кампања. Појављују се прве бензинске пумпе са логом „Газпромњефта“, најављује Дибаљ.

На питање да ли ће Газпромњефт подржати Фудбалски клуб Црвену звезду као што се то у више наврата писало у београдској штампи, Александар Дибаљ се најпре присетио колико важност имају фудбалске утакмице „вечитих ривала“ Црвене звезде и Партизана за публику, да би рекао да подршка Црвеној звезди није у плану за 2010. годину.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер