Politički život

Ivica i marice

PDF Štampa El. pošta
Aleksandar Dikić   
četvrtak, 06. decembar 2012.

G. Dačiću, ovo obraćanje nema veze sa rezultatima Vaše vlade u prvih sto dana. Nema veze sa zaduživanjem Srbije svake sekunde za 143 evra. Nema veze sa aboliranjem Dragana DŽajića par dana pred derbi, koji se, gla čuda, završio onim rezultatom za koji kladionice daju najveće kvote.

Nije motivisano pomilovanjem nekoliko hiljada prestupnika. Nije motivisano ni otkazivanjem Parade ponosa čime ste dokazali da ste nesposobni da obezbedite sigurnost građanima i omogućite ustavom zagarantovanu slobodu okupljanja. Povod za obraćanje Vama jeste Kosovo i Metohija.

Zašto, g. Dačiću želite da od nestatusnih pregovora započnete statusne pregovore? Da li Vas treba podsećati da je vaša politička opcija dobila nešto više od 560 000 glasova, dakle ni 18%, i da Vam to ne daje legitimitet da promovišete svoju staru ideju o podeli Kosova kao održivom i trajnom rešenju, niti vas legitimizira kao nacionalnog predstavnika u procesu istorijskog pomirenja Srba i Albanaca.

G. Dačiću, to mogu da rade jedino lideri koji su gotovo plebiscitarno izabrani narodnom voljom, a vi ste svoju političku poziciju zaradili postizbornom matematikom, zadovoljenjem i sopstvenih i naprednjačkih i briselskih ambicija.

Nadam se da ste shvatili da Vaše političke igrarije mogu da zavaraju samo Vaše biračko telo, ali kada se neozbiljne izjave daju sa državničkog mesta, one imaju sasvim drugu težinu i posledice istih ne osećaju samo članovi Vaše partije, već svi građani Srbije.

Da li su Vas obavestili da je fraza „teritorijalni integritet Kosova“ kako je navedeno u evropskoj strategiji za proširenje bila zapravo jedan vrsta demarša Vama da ozbiljno shvatite upozorenje da je završeno sa promenom granica na Balkanu.

Neke od tih povučenih granica imaju međunarodni karakter, a samo je status jedne granice dvojak, jedna strana je smatra za državnu, a druga za administrativnu, ali je to granica koju su povukli i koju garantuju oni koji su jako osetljivi čak i na najave mešanja u aksiome koji važe na prostoru zapadnog Balkana.

Ako i ostavimo međunarodni faktor po strani (što je nemoguća misija), da li su Vam pročitali Ustav i njegovu preambulu koja kaže da ste u obavezi da štitite državne interese Srbije na Kosovu i Metohiji u svim unutrašnjim i spoljašnjim odnosima?

Naravno da Vi imate legitimno pravo da podelu smatrate za najveći državni interes, ali, da ponovim, taj interes niste usaglasili sa ostalim državnim institucijama, niti ste za taj svoj stav dobili podršku građana pa sa tim u vezi nemate pravo da ugrožavate put Srbije u EU svojim političkim akrobacijama.

Sa druge strane, kako ne možete da predvidite, kao osoba koja je završila Fakultet političkih nauka sa najvećom ocenom, zamku koju Vam Vaši koalicioni partneri još na početku mandata spremaju.

Setite se Vašeg prošlog mandata kao ministra unutrašnjih poslova. Setite se kako ste hitno dali izjavu povodom hapšenja Radovana Karadžića da u toj operaciji nisu učestvovali ljudi iz Vašeg ministarstva, da je to delo BIA koja je, po novom organizacionom ustrojstvu u direktnoj nadležnosti predsednika države.

Tada ste se vešto spasli negativnih političkih poena i posle naučene lekcije tokom svog mandata bavili se crvenim pasošem, ličnim dokumentima, bezviznim režimom, zimskim gumama, organizovanim kriminalom…

Sve ono što ste radili, a što je rezultiralo dupliranjem izbornog rezultata, sada ste prepustili Aleksandru Vučiću.

A Vi ste preuzeli na sebe da podignete briselske pregovore na viši nivo.

Da stvar bude još gora, dozvolili ste da vam se vruć krompir još dodatno podgreje od strane predsednika države koji je odbio svaku mogućnost da se sastane i rukuje sa Hašimom Tačijem (iako mu je klopka spremana tokom zasedanja Generalne skupštine UN-a) i to iz razloga što Zmija ima ruke uprljane srpskom krvlju i jedan četnički vojvoda koji drži do sebe, kao i do svog kuma, takvu blamažu sebi ne sme da dozvoli.

Ali ste zato vi manje gadljivi od predsednika, ili su Vam ruke već toliko prljave da se nova prljavština neće ni primetiti?

Šta god da je u pitanju, ne razumem Vaš pristanak da svoju glavu mirno stavite na panj, ali ono što sigurno nemate pravo da samostalno radite to je da od tehničkih pregovora pravite statusne.

Briselski pregovori, g. Dačiću, jesu nestatusni, pod koordinacijom su Evropske unije i odobreni od strane GS UN i od SB UN.

Statusni pregovori vođeni su pre nekoliko godina pod okriljem Ujediljenih nacija, a mandat je poveren specijalnom predstavniku GS UN Martiju Ahtisariju.

Rešenje tih pregovora nije dobilo legalitet novom rezolucijom SB UN, ali je dobilo legitimitet i GS UN i većina članica SB UN, kao i EU i albanske strane pa je u skladu sa tim počela primena tog rešenja, odnosno nadgledane nezavisnosti Kosova.

Ove godine, upravo u godini vašeg premijerovanja, "Skupština Kosova" izglasala je prekid nadgledane nezavisnosti i jasno pokazala da je pitanje statusa za njih rešeno.

Da stvar bude još gora, pregovore o statusu ne želi gotovo nijedna velika sila, pa ni Rusija.

Nema ni najave o mogućnosti sazivanja neke međunarodne konferencije na kojoj bi se o ovom problemu razgovaralo.

Jedino što je izvesno jeste činjenica da će se u Briselu pregovarati o statusu Severa Kosova, o srpskim paralelnim institucijama i o nizu tehničkih pitanja, kao i o budućem odnosu Srbije i Kosova.

Predlažem Vam da svoj evidentni politički talenat upotrebite da nađete što bolji predlog za postizanje dobrosusedskih odnosa Srbije i Kosova (model dve Nemačke, irski model, status južnog Tirola…) kojim bi bio zaštićen ustavni poredak Srbije i oslobođen njen put ka EU.

Moj predlog bi bio da formirate telo koje bi objedinilo sve tri grane vlasti.

To telo bi sačinjavali predsednik, premijer (izvršna vlast), Odbor za Kosovo i Metohiju (zakonodavna vlast, predstavnici pozicije i opozicije), kao i sudijeUstavnog suda (sudska vlast, jer predlog mora biti u saglasnosti sa Ustavom Srbije).

Jedino sa takvim političkim konsenzusom možete doći do ozbiljne državne platforme za rešavanje kosovskog problema.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner