Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Svakom loncu poklopac
Komentar dana

Svakom loncu poklopac

PDF Štampa El. pošta
Radenko Tošić   
sreda, 01. februar 2012.

Parafraziraću Čedomira Jovanovića - Problem je u tome što mi iz bosanskog krvavog lonca vadimo komade mesa koji nama odgovaraju i na tome gradimo svoju političku platformu. Zar, upravo, to ne radi Jovanović uporno se pozivajući na zločin u Srebrenici, koji on naziva genocidom obesmišljavajući na taj način sam pojam genocida i čineći tako nepravdu, da ne kažem grijeh, prema onima koji su doživjeli stvarni genocid u Drugom svjetskom ratu i drugdje, među koje spadaju i Srbi kao narod.

Da sam, kojim slučajem, bio na mjestu predsjednika Milorada Dodika ne bih išao u Beograd objašnjavati Čedomiru Jovanoviću koji je interes srpskog naroda u Bosni i Hercegovini. Čovjeku od pet procenata, koji vječno kuburi sa cenzusom i čija se politička moć prostire na nekoliko nevladinih organizacija, na Peščanik i slična ostvarenja takozvane „Druge Srbije“. Čovjeku kojeg ne interesuju činjenice i koji političke zaključke izvlači iz stereotipa o Srbima koji su smišljeni u svjetskim centrima političke moći, i koji čine faktografiju filma Anđeline DŽoli, koji je,opet, nastavak agresivne antisrpske medijske kampanje iz devedesetih godina.

Koliko sam shvatio, Jovanović je zabrinut za položaj muslimana, koje on naziva Bošnjacima, u Republici Srpskoj. Prije dvije-tri godine, bukvalno sam vodio za ruku jednu Srpkinju, koja živi u Francuskoj i koja je bila indoktrinirana lažnom pričom iz devedesetih o Srbima, da bih joj pokazao koliko je u gradu otvoreno objekata čiji su vlasnici povratnici muslimani. Bila je zapanjena, jer je mislila da su oni istrebljeni, a ono malo što ih je ostalo da žive na granici očaja, gladni i poniženi. Ponudio sam se da odemo u susjedno mjesto, koje pripada Federaciji, da mi ona pokaže barem jedan objekat koji su otvorili povratnici Srbi, ako, uopšte,tamo takvih Srba ima. To je stvarnost današnje BiH. Da se razumijemo, nije tu u pitanju nikakva ljubav prema pripadnicima drugog naroda, nego Aneks 7 Dejtonskog sporazuma, koji su Srbi za razliku od Čedomirovih Bošnjaka ispoštovali.

Jovanović u razračunavanju sa Dodikom priča praznu altruističku priču koja sa BiH  ima veze kao Mik DŽeger sa motikom. Ona je primjerena nekoj hipi komuni iz šezdesetih godina prošlog vijeka, ali ne i Bosni i Hercegovini u kojoj se živi u netoleranciji vjekovima, sem u vrijeme komunističke vladavine kada je mržnja i netrpeljivost bila amortizovana i potiskivana. Očigledno da lider LDP-a nije čitao Ivu Andrića, jer da ga je čitao shvatio bi da Bosna nije ništa drugo nego prokleta avlija.

Za Čedomira Jovanovića na putu sreće, mira i tolerancije u BiH stoji Republika Srpska kao genocidna tvorevina. Ako se ona ne ukine gotovo je sigurno da će se Federacija pretvoriti u Palestinu i za to će biti odgovorne političke vođe Srba u BiH i politika koja se vodi iz Beograda, koja se, po njemu, nije mjenjala već dvadeset i kusur godina. Srpska politika je kriva i za vehabije i još trista čuda. I biće, valjda, kriva još hiljadu godina do nekog novog potopa. Neka mu bude to kada je krivica u pitanju i neka na tome zarađuje jevtine političke poene. Nije mi samo jasno kako će to Srbi pristati na dobrovoljno samoukidanje? Zarad neke Čedomirove liberalne demagogije? Republika Srpska garantuje Srbima ostvarivanje njihovih političkih, ekonomskih i svih drugih prava i ako bi se ona ukinula Srbi bi, u unitarnoj državi, bili i politički i ekonomski i na svaki drugi način obespravljeni. Bio bi to težak položaj, sličan onome koji su Srbi imali u turskoj Bosni, doduše malo našminkan i upakovan da ne bode međunarodne oči.

Čedomir Jovanović traži više od Dejtona, a negoduje kada se drugi političari iz Srbije angažuju oko Bosne i Hercegovine. Nije teško, iz njegovih izjava, zaključiti da traži ukidanje Republike Srpske, koju smatram svojom otadžbinom. Lično nikada ne bih pozivao na ukidanje Čedomira Jovanovića. Zamolio bih i druge da to ne čine i da se ne diže hajka na njega. Treba mu samo reći da ima i drugih patnji, nego što su patnje naroda u BiH, i da se na njima može, takođe, dobro politički profitirati i da ne mora biti mirođija u svakoj čorbi i svakom loncu poklopac. 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner