четвртак, 02. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Радикално – под скуте Брисела
Коментар дана

Радикално – под скуте Брисела

PDF Штампа Ел. пошта
Слободан Јовановић   
уторак, 20. јул 2010.

Да политика односно политичари имају хиљаду лица то је добро позната чињеница, али ретко који политичар у нашој земљи може да се похвали таквом, готово савршеном, мимикријом попут бившег потпредседника Српске радикалне странке Томислава Николића као и њеног бившег генералног секретара Александра Вучића. Бивши функционери радикалне странке су 19. јула били у посети Бриселу како би наводно показали функционерима ЕУ како се они искрено залажу за интеграцију Србије у “европску породицу.”

О чему су предводници Српске напредњачке странке разговарали у Бриселу? По речима Александра Вучића и Томислава Николића напредњаци су се у Бриселу сусрели са европским комесаром за проширење Штефаном Филеом. Тема разговора била је европска будућност Србије. Лидери напредњачке странке су са високим европским функционером разговарали о проблемима који Србију коче на европском путу. Осим тога, напредњаци су хтели да знају да ли признање независности Косова представља услов да Србија постане чланица европске породице.

Лидер напредне странке изјавио је како су он и његов страначки колега Вучић : “Сазнали да не постоји никакав услов за чланство који би био повезан са статусом Косова и Метохије.”

Оно што представља кључну чињеницу је да су Николић и Вучић наводно намеравали да Филеа убеде у то да је тренутно најјача српска опозициона партија оријентисана ка Европи и да је један од њених циљева чланство Србије у ЕУ као и економски опоравак наше земље.

“Мислим да смо потпуно уверили Филеа да промена власти у Србији неће бити проблем за ЕУ и да ће сва сарадња са ЕУ моћи да буде настављена истог часа. Затражили смо да ЕУ и даље подржава Србију и помаже јој и данас док смо у опозицији и да тај став не промени и кад будемо на власти.”

Наравно, све ово би било у реду да су Николић и Вучић макар делимично доследни у својим политичким ставовима. Народ зна да политика и искреност немају много тога заједничког, али неке границе би требало да постоје макар и на српској политичкој сцени. Међутим, чини се да у савременој Србији није проблем да се нека партија дочепа власти тако што ће данас безобзирно газити по својим јучерашњим “принципима” што је сасвим очито на примеру социјалиста и “доследне” политике њиховог председника Ивице Дачића. Међутим, задржимо се на кратко на поменутом бившем радикалном двојцу јер је врло интересантно упоредити њихове раније ставове и изјаве са актуелном напредњачком фазом у каријери ових “истакнутих“ политичара.

Наиме, гостујући у емисији РТС-а јула 2006. год. тадашњи потпредседник радикалне странке Томислав Николић изјавио је да чак ни оружана опција када је у питању одбрана Косова не сме бити стављена ад акта и да се мора сматрати задњим решењем уколико дипломатија не уроди плодом.   

Николић: “Наш интерес је да Косово и Метохија буду у саставу Србије. Не питајте ме на који је то начин могуће. Дипломатијом до самог краја. Али, зашто бисмо прихватили да неко може силом да нам узме Косово а да ми не можемо да га бранимо?”

"Политика": “Другим речима, крајњи исход може да буде и оружана одбрана Косова, уколико ниједна друга средства не преостану?” 

Николић: “Наравно, па ми смо већ оружано бранили Косово и Метохију од много јачег непријатеља.”[1]

Наравно, листа оваквих изјава је сувише дугачка да би сада настојали да је у целости пренесемо јер се сви врло добро сећамо какав је био став Томислава Николића у доба када је био високи радикалски функционер као што се сећамо и свих његових бројних борбених и патриотских изјава. Поменимо само и чињеницу да је Александар Вучић током 2007. год. краткотрајно кривично гоњен због тога што је таблу са натписом Булевар Зорана Ђинђића облепио плакатом на коме је било написано Булевар Ратка Младића.

Чини се да је ових дана у Србији прилично популарно радикално мењати своја политичка убеђења што се најбоље види на примерима Ивице Дачића и Томислава Николића. Додуше, највећа разлика између поменутих је да је председник СПС-а Слободан Милошевић преминуо у Хагу док је бивши страначки шеф Томислава Николића, Војислав Шешељ, још увек жив, али видимо да то није представљало неки проблем да Томислав Николић и Александар Вучић у Бриселу обзнане своје “право” проевропско лице и савремена напредњачка начела!

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер