недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Рат против џихадиста или „непријатељ мога непријатеља, мој је пријатељ“
Коментар дана

Рат против џихадиста или „непријатељ мога непријатеља, мој је пријатељ“

PDF Штампа Ел. пошта
Слободан Јовановић   
уторак, 23. септембар 2014.

Западне силе, укључујући и Сједињене Државе, које су већ одавно започеле са ваздушним ударима против џихадиста Исламске државе, сложне су у једном: потребно је хитно реаговати против Исламске државе. Практично цео свет се ујединио у борби против екстремних и радикалних припадника Исламске државе, који су углавном дошли са територије Сирије.

Док Џон Кери позива Турску да узме учешће у борби против фундаменталиста, што ће она највероватније учинити, Курди воде тешку борбу са терористима. У Ираку се такође воде жестоке борбе између владиних снага и радикалних припадника Исламске државе који су освојили већ половину земље. У међувремену, Асадове трупе потискују фундаменталисте, уз тешке борбе и велике губитке на обе стране.

„Свет против исламског фундаментализма“, парола је коју су сковале САД, али оне не одају признање и борцима регуларне сиријске армије у борби против фундаменталиста, који су америчка креација која се отргла контроли и која сада намерава да створи прву фундаменталистичку државу на свету.

Исламска држава је права претња светском миру, која прети да постане расадник тероризма који може угрозити све земље Европе и света. Исламска држава је рак-рана која се под хитно мора одстранити. Сједињене Државе и западни савезници ће највероватније тражити помоћ од војске Руске Федерације, што чини бесмисленим захлађење у односима између САД и Русије због Украјине. Дакле, велике су шансе да и Русија буде укључена у светску борбу против тероризма.

Овакву мобилизацију снага против тероризма свет не памти. То је и нужно, зато што је све већи број Европљана исламске вероисповести који се придружују фундаменталистима. Најновији случај се догодио у Белгији када су двојица Белгијанаца ухапшена, јер су били на страни Исламске државе и планирали су терористичке нападе у овој земљи.

Стварна претња Западу долази од Исламске државе, а не од Руске Федерације, и то су изгледа амерички планери и схватили, јер да би потпуно поразили исламску државу биће им потребна помоћ војске Руске Федерације у логистици и у ваздушним операцијама, као и у специјалним операцијама дубоко у територији непријатеља.

Фундаменталисти Исламске државе су већ јавно погубили америчке грађане, чиме су себе осудили на нападе ратног ваздухопловства САД. Тешко је да ће западне силе ипак да се усуде да против фундаменталиста, којих има неколико десетина хиљада, пошаљу копнене трупе, али ће зато наоружати Курде, као што чини Немачка нпр., а и турски војници се могу умешати у директне копнене сукобе са фундаменталистима.

Ово ситуацију чини помало ироничном. Они који су донедавно помагали фундаменталисте у Сирији, као што је Саудијска Арабија нпр., сада су најгласнији у борби против фундаменталиста. Ситуација са Исламском државом најбоље потврђује чињеницу да се стара непријатељства заборављају када сте суочени са заједничком претњом.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер