Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Medijsko lešinarstvo i "humanizacija" zločinca
Komentar dana

Medijsko lešinarstvo i "humanizacija" zločinca

PDF Štampa El. pošta
Trifun Ristić   
sreda, 21. novembar 2012.

Novinarstvo svakodnevno balansira između morala i potrebe za kvalitetnom ili ekskluzivnom informacijom, a pošto je moral često prepreka informaciji, mnogi novinari se pretvaraju u hladne i cinične posmatrače koje kontekst nimalo ne dotiče. Informacija ima svoju cenu, ali ipak, i najbrutalniji novinari se ponekad bar zapitaju gde prestaje informisanje, a gde počinje novinarsko lešinarstvo.  Mnogo domaće novinare ovakve dileme nimalo ne muče, jer su profesionalizam i etika u srpskim medijima odavno postali nepotreban višak. Najvažnije je zadovoljiti gazde, lokalne ili domaće, i preko marketinga i tiraža zaraditi za opstanak. Tom logikom se verovatno vodio tabloid „Kurir“, u trenucima kada je cela Srbija, uključujući čak i Natašu Kandić, šokirana oslobađajućim presudama hrvatskim generalima Mladenu Markaču i Antu Gotovini.

Užasnutoj i zgroženoj Srbiji „Kurir“ nudi ni manje ni više nego „ekskluzivni intervju“ sa Gotovinom,  u kome nas ovaj zove da gledamo u budućnost i poziva proterane Srbe da se vrate. „Oni su građani Hrvatske, to je njihova domovina kao što je i moja, tu je njihova kuća. Nije ovo moje više nego što je njihovo“ – kaže nam Gotovina, a prenosi „Kurir“, tabloid koji je u prošlosti debelo uticao na potpuno srozavanje novinarske profesije, a koji je ovom „eksluzivom“ potvrdio svoju crnu reputaciju. A da bruka bude još veća, odmah pored Gotovine, smeši nam se sa fotografije i "heroj Srebrenice" Naser Orić, koji, takođe "eksluzivno za Kurir", toplo pozdravlja oslobođenog Gotovinu i priča o srdačnoj atmosferi koja vlada među pritvorenicima u Tribunalu.

Domaća javnost je već oguglala na „Kurirove“ bisere (treba napomenuti da, na žalost, "Kurir" u tom pogledu nipošto nije jedini, i da mnogi drugi "srpski" mediji s pažnjom i poštovanjem prate i prenose npr. izjave OVK komandanata i (ne)osuđenih terorista), ali intervju sa Gotovinom zaista je krajnja tačka besramnog i beskrupoloznog novinarstva,  čime je bukvalno pljunuto na sve žrtve „Oluje“ i sve proterane Srbe. Nečovečnost ovog postupka i objavljivanje intervjua jednaka je isto tako nečovečnom slavlju u Hrvatskoj. Uredništvo „Kurira“ moralo je najpre da razmisli kako će intervju delovati na građane Srbije, i da se zapita kako bi ta ista Hrvatska reagovala kada bi neki njihov list objavio ekskluzivni intervju sa nekim od srpskih generala koji sada trunu u Hagu. Urednici su najpre trebalo da se zapitaju kako bi u ovom trenutku izraelska javnost reagovala na intervju s nekim od vođa Hamasa, ili palestinska na intervju sa Benjaminom Netanijahuom, ili kako bi u krajnjoj liniji na javnost delovao intervju sa Adolfom Ajhmanom u nekom od tiražnih izraelskih novina 60-tih godina prošlog veka.

Uredništvo „Kurira“ takve etičke dileme izgleda da nisu mučile, a da bi malo amortizovao negativan efekat koji je svakako proizveden u javnosti, u sledećem broju „Kurir“ u dva teksta piše o hrvatskom generalu, ali u izrazito negativnom kontekstu, pored ostalog,  uz navode da je hrvatski „heroj“ u Francuskoj, od 1986. do 1995., tri puta osuđen na ukupno devet i po godina zatvora, zbog oružane pljačke, iznude i otmice.

„Kuriru“ je sasvim jasno ko je Gotovina, a motiv intervjua s njim je najverovatnije bila želja za povećanjem dnevnog tiraža i većom zaradom. Jednako zločinu je međutim ovo pranje hrvatskog zločinca koji čitaocima „Kurira“ otkriva svoju tobožnju ljudsku stranu i „ljubazno“ poziva Srbe da se vrate. Najmanje što srpskoj javnosti sada treba jeste humanizacija zločinaca u domaćim medijima, a obzirom na „kurirsko“ shvatanje novinarstva, treba onda da se zapitamo da li možemo da očekujemo i intervju sa Ramušem Haradinajem kada, kako se najavljuje, dođe do njegovog oslobađanje, tj. da li će tada „Kurir“ ljubazno dati svoju naslovnu stranicu još jednom krvniku?

 

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner