четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Медијско лешинарство и "хуманизација" злочинца
Коментар дана

Медијско лешинарство и "хуманизација" злочинца

PDF Штампа Ел. пошта
Трифун Ристић   
среда, 21. новембар 2012.

Новинарство свакодневно балансира између морала и потребе за квалитетном или ексклузивном информацијом, а пошто је морал често препрека информацији, многи новинари се претварају у хладне и циничне посматраче које контекст нимало не дотиче. Информација има своју цену, али ипак, и најбруталнији новинари се понекад бар запитају где престаје информисање, а где почиње новинарско лешинарство.  Много домаће новинаре овакве дилеме нимало не муче, јер су професионализам и етика у српским медијима одавно постали непотребан вишак. Најважније је задовољити газде, локалне или домаће, и преко маркетинга и тиража зарадити за опстанак. Том логиком се вероватно водио таблоид „Курир“, у тренуцима када је цела Србија, укључујући чак и Наташу Кандић, шокирана ослобађајућим пресудама хрватским генералима Младену Маркачу и Анту Готовини.

Ужаснутој и згроженој Србији „Курир“ нуди ни мање ни више него „ексклузивни интервју“ са Готовином,  у коме нас овај зове да гледамо у будућност и позива протеране Србе да се врате. „Они су грађани Хрватске, то је њихова домовина као што је и моја, ту је њихова кућа. Није ово моје више него што је њихово“ – каже нам Готовина, а преноси „Курир“, таблоид који је у прошлости дебело утицао на потпуно срозавање новинарске професије, а који је овом „екслузивом“ потврдио своју црну репутацију. А да брука буде још већа, одмах поред Готовине, смеши нам се са фотографије и "херој Сребренице" Насер Орић, који, такође "екслузивно за Курир", топло поздравља ослобођеног Готовину и прича о срдачној атмосфери која влада међу притвореницима у Трибуналу.

Домаћа јавност је већ огуглала на „Курирове“ бисере (треба напоменути да, на жалост, "Курир" у том погледу нипошто није једини, и да многи други "српски" медији с пажњом и поштовањем прате и преносе нпр. изјаве ОВК команданата и (не)осуђених терориста), али интервју са Готовином заиста је крајња тачка бесрамног и бескруполозног новинарства,  чиме је буквално пљунуто на све жртве „Олује“ и све протеране Србе. Нечовечност овог поступка и објављивање интервјуа једнака је исто тако нечовечном слављу у Хрватској. Уредништво „Курира“ морало је најпре да размисли како ће интервју деловати на грађане Србије, и да се запита како би та иста Хрватска реаговала када би неки њихов лист објавио ексклузивни интервју са неким од српских генерала који сада труну у Хагу. Уредници су најпре требало да се запитају како би у овом тренутку израелска јавност реаговала на интервју с неким од вођа Хамаса, или палестинска на интервју са Бенјамином Нетанијахуом, или како би у крајњој линији на јавност деловао интервју са Адолфом Ајхманом у неком од тиражних израелских новина 60-тих година прошлог века.

Уредништво „Курира“ такве етичке дилеме изгледа да нису мучиле, а да би мало амортизовао негативан ефекат који је свакако произведен у јавности, у следећем броју „Курир“ у два текста пише о хрватском генералу, али у изразито негативном контексту, поред осталог,  уз наводе да је хрватски „херој“ у Француској, од 1986. до 1995., три пута осуђен на укупно девет и по година затвора, због оружане пљачке, изнуде и отмице.

„Куриру“ је сасвим јасно ко је Готовина, а мотив интервјуа с њим је највероватније била жеља за повећањем дневног тиража и већом зарадом. Једнако злочину је међутим ово прање хрватског злочинца који читаоцима „Курира“ открива своју тобожњу људску страну и „љубазно“ позива Србе да се врате. Најмање што српској јавности сада треба јесте хуманизација злочинаца у домаћим медијима, а обзиром на „курирско“ схватање новинарства, треба онда да се запитамо да ли можемо да очекујемо и интервју са Рамушем Харадинајем када, како се најављује, дође до његовог ослобађање, тј. да ли ће тада „Курир“ љубазно дати своју насловну страницу још једном крвнику?

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер