среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Етничка регионализација
Коментар дана

Етничка регионализација

PDF Штампа Ел. пошта
Младен Ђорђевић   
субота, 09. јануар 2010.

Тек што је, бар засад, завршена прича о Статуту Војводине, почела је она подели Србије на статистичке регионе, и одмах изазвала проблем са политичарима из Новог Пазара, који су се узбунили што су Нови Пазар и Тутин припали Централном, а Пријепоље, Прибој, Нова Варош и Сјеница Западном региону. Мапу статистичких региона је на основу низа параметара израдио Републички завод за статистику, њу је затим одобрила европска агенција Еуростат, али је, упркос потврди из Европе, у Новом Пазару настала узбуна против „поделе Санџака“. Глас су дигли и министри у Влади Србије Расим Љајић и Сулејман Угљанин, иако су (према писању Вечерњих новости) најпре гласали за Уредбу Владе о подели на регионе и усвојену мапу. Изненада су променили став и затражили од премијера Цветковића и врха ДС-а да се у најскоријем року измени Уредба, док су и посланици Санџачке демократске партије и Бошњачке листе за Санџак затражили у среду од Владе да се Уредба о статистичким регионима измени.

Посланици ових партија су још у јулу прошле године од Владе Србије затражили да наведених шест општина буду део једног региона. Такође, половином прошле године Извршни одбор Бошњачког националног савета усвојио је Декларацију о положају Бошњака у Србији, у којој се наводи да су санџачки Бошњаци део бошњачког националног корпуса, са Босном и Херцеговином као матичном државом, и да је њихов национални идентитет и аутохтоност на подручју Србије неспоран. У Декларацији је такође затражено да је „ради што ефикасније и делотворније реализације мањинских права Бошњака неопходно стварати услове, уставне и законске, да у процесу децентрализације и регионализације општине Нови Пазар, Тутин, Сјеница, Нова Варош, Пријепоље и Прибој буду у саставу једног региона".

Представници СДП-а, који има шест посланика, поручили су да ће преиспитати своју подршку Влади ако се не уваже њихове потребе – али Влада неће моћи једноставном политичком одлуком да измени мапу. Према информацијама Завода за статистику, Санџак није могао да се нађе у једном региону јер би у том случају морали да се "цепају” Златиборски или Рашки округ, што би било противно и прописима и стандардима. Уједно, Завод је био у обавези и да поштује критеријум да у сваком региону живи минимум 800.000 људи.

Статистичка регионализација Србије се спроводи из економских разлога и изненађује то што бошњачки политичари у њу уплићу историјске и етничке критеријуме, који су на крају крајева врло неубедљиви. На основу ког правног акта или географске чињенице заснивају своју тврдњу да Нови Пазар, Тутин, Сјеница, Пријепоље, Нова Варош и Прибој припадају тзв. Санџаку, а посебно откуда у том тзв. Санџаку Пријепоље, Нова Варош и Прибој, општине већински насељене Србима. Можда су у питању акти из доба турске или аустроугарске окупације, али је ваљда јасно да су оне одавно завршене. Није познато да ли ће Влада ради свог опстанка бити расположена да испуни захтеве из Новог Пазара и прекрши између осталог и своју Уредбу и Закон о регионалном развоју, али се стиче утисак да док се Србија, хтели или не, приближава Европи, један њен део изгледа још живи у Отоманском царству, када се освојена земља делила на ејалете и санџаке.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер