понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Америчке лабораторије смрти
Коментар дана

Америчке лабораторије смрти

PDF Штампа Ел. пошта
Слободан Јовановић   
четвртак, 07. октобар 2010.
Председник САД Барак Обама је у телефонском разговору у петак 01. октобра изразио своје “искрено жаљење” председнику Гватемале Алвару Колому као и свима „који су погођени” експериментима које су у овој Централно америчкој земљи од 1946-`48. год. спроводили амерички медицински стручњаци”.  

 

Током ових експеримената, којима је руководио “контроверзни” доктор по имену Џон Катлер, сифилисом је намерно заражено више од хиљаду особа, укључујући и ментално оболеле пацијенте, затворенике и војнике.

Као и у бројним случајевима поставља се питање зашто је тек сада обелодањена ова вест и што је можда важније на који начин је овако нешто постало доступно јавности јер је несумњиво да је ово била строго чувана тајна. Осим тога занимљиво је да у последње време овакве информације све више постају доступне јавности што несумњиво говори о томе да амерички контраобавештајни обручи постепено попуштају. Сетимо се само чувеног сајта “Викиликс“.

У овом конкретном случају резултати експеримената су наводно постали доступни јавности тек када је Сузан Реверби, иначе професор на колеџу Велсли, током истраживања сличног експеримента по имену “Таскиги”, који је спровођен у Америци на неколико стотина сиромашних афроамериканаца оболелих од сифилиса који су обавештени да болују од “лоше крви” и којима није пружена адекватна медицинска нега, сазнала да је поменути Катлер такође одговоран и за експерименте у Гватемали у којима су људи намерно заражени  вирусом који изазива полне болести.

Након што је, такође телефонским путем, Колуму изразила „најискреније жаљење и личну повређеност”, Хилари Клинтон је са Кетлин Себелиус, секретарком за здравство и социјална питања издала заједничку изјаву у којој стоји да су спроведена истраживања “потпуно неетичка”.[1]

Председник Гватемале је на конференцији коју је одржао одмах након телефонског разговора са Обамом изјавио како су експерименти представљали “злочин против човечности”. Председник Гватемале је за ове експерименте наводно сазнао тек од Хилари Клинтон. “Оно што се догађало тих година представља злочин против човечности и Влада има право да уложи формалну правну жалбу”, али је одмах након тога како би ублажио своју изјаву председник Гватемале рекао: “Свесни смо тога да ово не представља политику САД... То се догодило јако давно”.

Након свега ова Колумова изјава, а нарочито њен додатак звуче смешно, али оно што дефинитивно није смешно јесте чињеница да су САД налик нацистичкој Немачкој спроводиле експерименте на људима “с маргине друштва” једино што је за разлику од нацистичких “научника” Америка ове експерименте спроводила и на грађанима држава које припадају тзв. трећем свету.

Ово нам даје за право да изведемо један логичан закључак. Наиме, уколико тек сада сазнајемо за ове злочине америчке владе, само је питање шта ћемо још имати прилике да сазнамо и какве је експерименте Америка спроводила у неким другим деловима света. Међутим, од овога још више брине питање да ли су поменути експерименти још увек у току у неким деловима света који представлају маргину новог светског поретка јер оно што је доступно јавности представља само врх леденог брега упркос томе што је Обама покушао да умири светску, а пре свега јавност своје земље, речима да су се “Сједињене Државе чврсто обавезале да се сва истраживања на људима у медицинске сврхе данас спроводе под међународним правним и етичким стандардима “. 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер