понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Нове институције и механизми за решавање кризе дуга у ЕУ

Оскар Ковач   
понедељак, 19. септембар 2011.

Највећи хендикеп у политици сувереног дуга имају поједине земље Европске монетарне уније због „непотпуности“ саме ЕМУ. Та непотпуност монетарне уније доводи их у положај који имају земље у развоју које не могу да се задужују у сопственој валути.

 
Економска политика

Обнова Краљева, или неком земљотрес, неком брат

Младен Ђорђевић   
петак, 02. септембар 2011.

Краљево је пре месец дана посетио и премијер Мирко Цветковић, који је објавио да је обнова урађена “без иједне афере и проблема”. Краљевчани знају колико је истине у премијеровој изјави, али ћуте, задовољни што су избегли судбину Мионице.

 
Економска политика

Крај америчког модела

Александар Радовић   
четвртак, 01. септембар 2011.

Тешко је то прихватити, али ми смо управо сведоци озбиљног заокрета цивилизације, свет се преобразио, а центар економске теже напустио је западну сферу и упутио се ка азијском континенту. Кина – нова сила на светској сцени, поседује неколико адута које може да употреби за подстицање раста.

 
Економска политика

Пољопривреда и село - право на наду Србије

Милан Пурић   
петак, 19. август 2011.

Трајно раскидање са досадашњом праксом и повлађивање виртуално створеним „елитама“, у свим областима друштва, показаће јасан заокрет ка ефикаснијим друштвеним и економским мерама, у складу са универзалним принципом одрживог развоја, свих сегментима друштва, а нарочито у пољопривреди.

 
Економска политика

Погубне последице економског фундаментализма - баук дужничке кризе кружи светом

Мајкл Спенс   
среда, 17. август 2011.

Упркос „ревизији очекивања“, инвеститори све више губе поверење у делотворност одговора на кризу који су понудили политичари у Европи и САД.

 
Економска политика

Криза дуговања у ЕУ

Брус Андерсон   
четвртак, 11. август 2011.

Народне (централне) банке морају да поведу бригу да банкарски систем има довољно готовине, тако да се голим царевима обезбеде бар гаће. Иако у спасавању банака од последица погрешних финансијских прорачуна има моралних ризика, ипак оне нису биле једине у тим својим финасијским гресима.

 
Економска политика

Мала летња паника на југу еврозоне

Милан Милошевић   
четвртак, 21. јул 2011.

Италија у "црвеном": Ако се криза сувереног дуга с малих нација као што је Грчка или Португал прошири на много веће, као што су Шпанија и Италија, то може имати разарајући ефекат.

 
Економска политика

Европске банке у Србији и "Закон о заштити корисника финансијских услуга"

Дејан Мировић   
понедељак, 20. јун 2011.

Користећи јефтине трикове попут нејасних и малих слова у уговору о кредиту и мењајући тако камате на већ узете кредите, банке из ЕУ су на српском финасијском тржишту током последњих 10 година оствариле огромне приходе.

 
Економска политика

У очекивању закона о реституцији

Јован Б. Душанић   
субота, 04. јун 2011.

У Скупштини Србије је неопходно донети закон о реституцији које своје упориште има у Уставу (члан 97, став 1, тачка 7) којим се прописује да Република Србија уређује и обезбеђује својинске и облигационе односе и заштиту свих облика својине.

 
Економска политика

Продавати краву или мењати чобанина?

Јован Б. Душанић   
недеља, 08. мај 2011.
Продаја Телеком-а је сасвим логичан у серији погрешних потеза који се повлаче од „српске октобарске револуције“ када се наша власт определила за атипичан модел привређивања, а који се заснивао на (рас)продаји имовине, задуживању и потрошњи.
 
Економска политика

Неолиберална догма о порезима

Јован Б. Душанић   
четвртак, 08. септембар 2011.

Очигледно да је неолиберализам један бућкуриш идеја, односно политичка доктрина која је у служби интереса богатих, те да он никада није био потврђен у економској теорији, а светска економска криза је показала да га није потврдила ни историјска пракса.

 
Економска политика

Може ли се зауставити даље урушавање привреде Србије?

Јован Б. Душанић   
четвртак, 01. септембар 2011.

Светска олигархија и крупни капитал (спољни актери) располажу са огромном финансијском моћи и успевају да у многим мањим земљама обликују политички и медијски простор и усмеравају унутрашњу и спољну политику према својим интересима.

 
Економска политика

Непролазна времена само једне књиге

Јован Б. Душанић   
четвртак, 25. август 2011.

Разлика између класичног либерализма и неолиберализам огледа се и у томе што је либерализам био идеологија националне буржоазије која је била донекле укорењена у сопственом народу, те није могла да буде потпуно равнодушна на социјалну заштиту.

 
Економска политика

Капитализам у кризи: историјско упозорење од пре 80 година

Доминик Сендбрук   
среда, 17. август 2011.

Ако Дејвид Камерон стварно жели да оживи веру британског народа у капиталистички систем – онда треба да иде и даље. Треба да принуди банке да обичним људима и малим предузећима дају више позајмица и тако поново покрену привредни систем.

 
Економска политика

Европа јури ка другоj Великoj депресији

Џон Кигин   
четвртак, 11. август 2011.

У сваком случају, власници обвезница заслужују да претрпе значајни губитак. Отпори према овом неопходном кораку пре свега потичу из Европске централне банке (ЕЦБ), а посебно од њеног председника Жан-Клод Тришеа.

 
Економска политика

Потпуна реституција је напросто немогућа

Јован Б. Душанић   
петак, 05. август 2011.

Већ смо видели да је огромна вредност пријављене имовине, те да се према проценама Пореске управе кроз реституцију потражује имовина у вредности од 12 (по најниже) до 25 (по највише процењеној вредности) годишњих буџета Србије.

 
Економска политика

Генетски модификовани организми и научна софистерија (II)

Петар Анђелковић   
петак, 24. јун 2011.

У земљама у којим влада глад, проблем нису усеви, него организација производње. У условима грађанских ратова и хаоса, пољопривредници нису у могућности да производе било какву храну, била она ГМ или не.

 
Економска политика

Покушај реанимације неолиберализма

Јован Б. Душанић   
недеља, 19. јун 2011.

Непоколебљиви заступници неолиберализма у Србији своје теоријске економске закључке изводе из метафизике, а не из емпиријских чињеница, занемарујући при томе да је економска наука друштвена, а не нека чисто академска, апстрактна, метафизичка или езотерична.

 
Економска политика

Домаће или страно власништво у банкама?

Арсеније Ј. Душанић, Јоже Менцингер, Иван Рибникар   
петак, 13. мај 2011.

Подаци Европске централне банке показују да је у 15 држава чланица ЕУ које чине „Стару Европу“ , само око четвртина банака у страном власништву, док је у „Новој Европи“ чак три четвртине банкарског сектора у рукама странаца.

 
Економска политика

Економски злочини против човечности

Ел Паис   
понедељак, 04. април 2011.

Исланд нуди веома интересантан пример. Уместо да спашава банкаре који су уништили земљу 2008. године, истражни судија је отворио истрагу против одговорних за кризу и цела влада је морала да поднесе оставку.

 
<< Прва < Претходна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа > Последња >>

Страна 14 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер