субота, 01. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Истина и помирење на ex-YU просторима

Рат је био добар

Владимир Милутиновић   
уторак, 17. март 2009.
Треба одбити дистанцирање од Србије које је у суштини самог назива Друга Србија. Србија има више од 130 година државности и више од 200 година борбе за слободу, била је на правој страни у оба светска рата. У току те историје нису имали организоване државне логоре за истребљење других народа.
 
Косово и Метохија

Укидање српске телефоније на Косову или прича о „дестабилизацији региона“

Ана Радмиловић   
среда, 05. мај 2010.

На почетку приче о телефонији у којој је тек свака пета вест о раду сигнала на Косову тачна, требало би да покушамо да направимо једну реконструкцију догађаја који су претходили овом потезу.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто се нисам вратила у Београд

Славенка Дракулић   
недеља, 15. март 2009.

Млада генерација у данашњој Србији је изолована само зато што не ради нешто што би требало да ради – да поставља питања. Због овога нисам тако дуго била у Београду. Нисам могла да поднесем њихово ћутање и порицање, као што то нисам могла ни у својој земљи.

 
Косово и Метохија

„Позориште и његов разлог“ или једна лепа вест

Aна Радмиловић   
субота, 01. мај 2010.

Ово је прича о глумцима који играју представе пред малобројном публиком у енклавама. И прича о онима који се не баве политиком, али су у стању да, како рече Тодоровић, иду од села до села, да играју представе за по неколико људи.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Народи екс-Ју и национални покрет код Срба

Јован Ненадов   
уторак, 10. март 2009.

Сергеј Флере наводи тезу "да су други народи реаговали на национални покрет у Срба", која је била подлога за писање "историје распада Југославије и ратова који су следили". Теза угодна за "друге народе", будући да су као једини кривац одређени – Срби!

 
Косово и Метохија

Цвикцангле револуција

Александар Б. Ђикић   
субота, 01. мај 2010.

Можда по некима Косово и није најважније државно питање, али је свакако наша најжешће нападнута вредност. Да ли смо могли пружити после рата јачи отпор тим нападима? Да ли је овај последњи терористички чин демолирања имовине наших фирми, и укидања слободе комуницирања имао некакву генезу?

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Захтев за рехабилитацију Драже Михаиловића

Српска либерална странка   
четвртак, 05. март 2009.

О "кредибилитету" осуде генерала Михаиловића говори то да је председник САД Труман 1948, на предлог генерала Ајзенхауера, главнокомандујућег Савезничких снага, доделио Михаиловићу највише одликовање.

 
Косово и Метохија

Неопходан контакт између Београда и Приштине

Рада Трајковић   
среда, 28. април 2010.

Треба да знамо да нико од нас није спреман да се одрекне ни Газиместана ни наших манастира, ни нашег идентитета, језика, писма, историје. Интеграција не може да оде у асимилацију.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Хаг: да ли је било "заједничког злочиначког подухвата"?

Слободан Антонић   
четвртак, 05. март 2009.

Читајући хашку пресуду човек не може да се отме утиску да је њен политички контекст једноставно прогутао правни садржај. Злочини на Косову једном спекулативном конструкцијом директно су приписани осуђеним генералима и политичарима, а посредно и држави Србији.

 
Куда иде Србија

Смисао антиевропских сила у Србији

Лорна Штрбац   
уторак, 31. март 2009.
Смисао антиевропских сила, мада не једини, је индиректна легитимација европских сила чије постојање је ствар историјске нужности, прагматизма, геополитичких околности. Оне константно омогућују несмењивост владајућег слоја и непокретљивост унутар социјалне структуре.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Додик и опозиција, годину дана уочи окршаја

Слободан Дурмановић   
петак, 16. август 2013.

Оно што Цвијановићева назива “комуникацијским мостом”, Златко Лагумџија исмева твдњом да се таквим схватањем механизма координације БиХ представља као “поштанско сандуче”, што он, је ли, неће дозволити. 

 
Куда иде Србија

Какви ће бити односи са Русијом ако Србија уђе у НАТО и ЕУ?

Бошко Обрадовић   
петак, 17. април 2009.

Зрело је за један отворен и поштен разговор између два братска народа, руског и српског, и наших елита. Да се питамо за јуначко здравље и превазиђемо ако треба шта превазилазити из прошлости.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Утакмица није завршена

Саша Бижић   
субота, 10. август 2013.

Разлика је само у приоритетима, а не у вредносним судовима. Јер, оно што је Златку Лагумџији или Сулејману Тихићу увек на првом месту, у 2013. не налази се у врху топ-листе Барака Обаме и Ангеле Меркел, стицајем разних околности, од сукоба у Сирији до уздрманог евра.

 
Куда иде Србија

Будимо нереални – тражимо могуће!

Српски сабор Двери   
субота, 11. април 2009.

Без организованог деловања против монополиста нашег медијског, економског и политичког живота, било каква друштвена промена у Србији није могућа. Зато је развој алтернативних асоцијација, ненаслоњених на стране амбасаде, једини могући одговор.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Одговор СДС-у - Да ли је угрожен опстанак Републике Српске

Емил Влајки   
среда, 07. август 2013.

Најјача опозициона странка наново истиче своју небулозну тезу о непостојању вањске угрожености за Републику Српску. Тврди се како је угроженост извана политичка фатаморгана, фиктивни, непостојећи непријатељ и слично.

 
Куда иде Србија

Србија и такозвана међународна заједница

Милан Пурић   
четвртак, 09. април 2009.

Уколико би нас та међународна заједница изоловала (на пример због Косова и Метохије), алтернатива постоји широм праве међународне заједнице. Чак и у време највећих притисака и санкција, наша роба је налазила пут до тих тржишта.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Шемсо и муџахедини

Ненад Кецмановић   
уторак, 06. август 2013.

Тако браћа из Туниса, Јемена, Алжира и сл. наравно нису схватила да домаћи закони не предвиђају да се заробљеницама откидају главе. И једино су, изгледа, схватили када им је Шемсо рекао: „Ко хоће да брани БиХ – линија фронта је тамо, па изволите“, зато што је ишаретом показао правац и додао њима разумљиво – бујрум. 

 
Куда иде Србија

Да ли је требало "капитулирати"?

Слободан Антонић   
четвртак, 02. април 2009.

Пропаст атинске независности није почео са поразом код Херонеје, већ са заборавом хероја палих у тој бици. Тако ни Србија није изгубила Косово 1999, ни 2008, али ће га изгубити када заборави своје хероје са Паштрика, своје погинуле пилоте и своју пострадалу децу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Рамазанске занимљивости у БиХ

Ненад Кецмановић   
уторак, 30. јул 2013.

Но, како се харизматични Таип, под притиском демократије у парку Гези, сада окренуо исламу не само код куће него, подршком свргнутом “муслиманском брату” Мурсију, и у спољној политици, могло се очекивати да његова продужена рука у БиХ више неће бити СДП, СДА и СББ, него Ријасет ИВЗ.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Фијаско суђења српском национализму

Љиљана Смајловић и Ивана Јанковић   
петак, 20. фебруар 2009.

Има ли веће ироније од тога да карикатурални српски националиста укуца последњи ексер у ковчег Хашког трибунала? Kако је уопште дошло до тога да се правни експерти у Хагу препиру ко сноси већу кривицу што ће се оптуженик из Србије ускоро, можда, наћи на слободи?

 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 90 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер