субота, 01. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Косово ипак није држава

Горан Цветић   
среда, 09. фебруар 2011.

МСП наводи да је резолуција 1244 и даље на снази, али да су наведена лица делала мимо правног режима установљеног том резолуцијом. МСП наводи да се не бави питањем да ли Косово испуњава услове за постојање као држава, нити да ли су признања легална и да ли прозводе правно дејство.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Српска егзистенцијална дијалектика

Веселин Ђуретић   
субота, 24. октобар 2009.

Не може се тврдити да су четници и партизани „имали своје верзије збивања у Југославији”, како наводи академик Михаило Марковић, јер је однос оба покрета према стварности одређивао окупаторски непријатељски однос према Србима као народу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Има нека тајна веза...“

Ненад Кецмановић   
уторак, 25. фебруар 2014.

Откуда то да су сва ова четири толико међусобно различита актера, директно или индиректно инволвирана у предизборну кампању за јесење изборе у РС, толико јединствено негативно фокусирана на Додика? Српска има и премијерку и предсједника Парламента, представника у Предсједништву и у Савјету министара БиХ, а њих нико не помиње.

 
Куда иде Србија

Аугијеве штале српске политике

Боривој Рашуо   
понедељак, 12. април 2010.

Нипошто није случајно што се у српском политичком животу избрисала јасна граница између власти и опозиције. У Србији данас већи проблем од лоше власти јесте исто тако слаба опозиција. Страначко деловање доноси добит усред пропадања државе.

 
Црква и политика

„Оставка” и избор патријарха

Миодраг М. Петровић   
четвртак, 06. новембар 2008.

Канонско је начело и црквена пракса да оболелог патријарха замењује најстарији по хиротонији или рукоположењу митрополит. Такав је у улози „бљуститеља”, а не патријарха, што значи да је хранитељ или чувар патријарашких права док је спречен да их спроводи.

 
Косово и Метохија

Строго контролисана принципијелност

Маринко Лолић   
четвртак, 03. фебруар 2011.

Без обзира како ко политизирао, коректно или некоректно, сасвим је јасно да се политички аспект и ефекат овог проблема тешко може пренебрегнути, не само кад је реч о извршиоцима овог злочина, већ и о њиховим заштитницима на Западу.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Срби су нама к’о чаша коњака

Јурица Павичић   
понедељак, 19. октобар 2009.

За Хрвате, Срби су најбољи ескапистички трип – бољи од дроге, бољи од лозе, бољи од мексичких сапуница и Манџукићевог гола. Они су најјача жижа, најбоља буника, перфектно средство да не мислимо на стварност и избјегнемо огледало.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Заштита злочинаца од незаштићених породица жртава

Слободан Дурмановић   
четвртак, 20. фебруар 2014.

Уз сав досадашњи нерад и уз такве „брзе измене“ на једном обимном, уз то веома осетљивом предмету, није тешко закључити да руководиоци Одељења Тужилаштва БиХ за ратне злочине нису показали да су у довољној мери заинтересовани за кривично гоњење починилаца злочина над Србима у Подрињу.

 
Куда иде Србија

Срби, патриотизам и Европска унија

Слободан Дивјак   
петак, 05. март 2010.

Ако Европа хоће да се на дуги рок обезбеди мир и стабилност на просторима бивше Југославије и Балкана као таквог, онда би било преко потребно да омогући Србији релативно брзи улазак у ЕУ

 
Црква и политика

Патријарх Павле и наследници

Јован Јањић   
петак, 31. октобар 2008.

Само предочавање патријархове молбе да му се одобри повлачење из активне службе код многих је подстакло сумње у њену аутентичност. Једно од питања која се постављају јесте: Зашто је и монах који је стално поред патријарха удаљен из болничке собе када је молба потписивана? 

 
Куда иде Србија

Има ли европски пут алтернативу?

Драгољуб Ј Кечкић   
субота, 05. јун 2010.

Од петог октобра наовамо, стекао сам утисак како најватренији заговорници европског пута стварају некакву илузију да је „улазак у ЕУ“ нека врста коначног циља, онако као што будисти описују нирвану, а ми хришћани други силазак Христов.

 
Црква и политика

Опет о оставци и избору патријарха српског

Епископ Атанасије   
уторак, 11. новембар 2008.

Прича г. Миодрага М. Петровића у тексту ,,Оставка и избор патријарха” ни црквено-историјски ни канонски не стоји, јер је „завођење за Голеш-планину”, а дотични самогласни „саветник и стручњак” одавно је познат по сличним завођењима.

 
Косово и Метохија

Шта мисле Срби на Косову о Мартијевом извештају, изборима, Тачију и Београду

Ана Радмиловић   
четвртак, 03. фебруар 2011.

На Косову не постоји јавност. Србија се, из својих разлога, није потрудила да на Косову има своје новине, новинаре, телевизију која се заиста бави целим Косовом а не само севером. Последица тога је непостојање јавне мисли.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Отрежњење

Слободан Кљакић   
среда, 21. октобар 2009.

И напољу и овде исувише често је изостајало чак и елементарно људско и морално уважавање изванредног доприноса српског народа у ратној победи 1945. године. Тривијализоване формуле дневне политике и идеологије, понекад зажарене до усијања, потирале су тај допринос и на неки начин везивале руке Србији.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Зашто тузлански детонатор није упалио

Ненад Кецмановић   
уторак, 18. фебруар 2014.

Сарајлије су се наивно „уфурале“ у ту причу и себи увртиле у главу да су стварно „пупак свијета“, а и сви остали Бошњаци да треба само да кукају да су им Срби направили геноцид, да су и Хрвати агресори, да им је међународна заједница окренула леђа, да их је 300 хиљада побијено из чиста мира,  да су им сви нешто криви и дужни - и готов посао.

 
Куда иде Србија

Слаба Србија – стабилан западни Балкан

Јован Гајић   
субота, 06. март 2010.

Као што је некада требало ослабити Србију како би се „очувала“ стабилност Југославије, тако се и данас „стабилност“ тзв. западног Балкана „чува“ цепањем српског етничког простора и слабљењем Србије.

 
Црква и политика

Писмо уредништву НСПМ-а

Момчило Зечевић   
уторак, 04. новембар 2008.

Наиме, на вашем веб сајту видео сам да сте свештенику В. Џомићу дали простор да објави наставак свог псовачког памфлета упереног према аутору и рецензентима књиге, посебно према мени.

 
Косово и Метохија

Косметске недоумице уочи дијалога са привременим институцијама

Милисав Станковић   
недеља, 30. јануар 2011.

Након усвајања Резолуције 1244 СБ УН, ниједна влада Србије није понудила план „суштинске аутономије“. Уместо тога, лансиране су пароле попут „највећа могућа аутономија“, „аутономија какву свет не познаје“.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто не треба рехабилитовати Дражу Михаиловића

Владислав Б. Сотировић   
недеља, 18. октобар 2009.

Уколико би се покренуо судски процес за формалну рехабилитацију ђенералову индиректно би се признало да је он тада године 1946. имао „велеиздајничку“ кривицу на основу које му се и судило али су се сада стекли услови за покретање новог судског поступка.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

О незадовољству, побуни и привиду „босанског прољећа“

Момир Дејановић   
уторак, 18. фебруар 2014.

Много повода за манипулацију дали су сами протести: од непостојања артикулисаних захтјева и циљева, непознатог организатора, неинформисаности и укључености проблематичних ликова и порука до циљаног паљења и уништавања објеката у коме су смјештене кантоналне владе и двије политичке партије.

 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 81 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер