четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Протести и теорије завере

Ненад Кецмановић   
уторак, 04. март 2014.

БиХ има „привилегију“ да је „међународни протекторат“, па су све спољне операције овдје малтене легалне. Ако послије оног пресретнутог разговора Вашингтон-Кијев, у којем госпођа подсекретарка САД каже  „Ј...ш ЕУ!“ и „На челу украјинске владе треба поставити Јацека, а не Кличка“, има још ико да вјерује да су немири били спонтани, или је глупак или сарадник.

 
Куда иде Србија

Титово стратешко партнерство са окупатором

Владислав Б. Сотировић   
субота, 11. септембар 2010.

Ни сам Стаљин није био свестан да у ствари Тито хоће да искористи Немце ради остваривања својих политичких циљева мимо званичне политике Москве. Корени разлаза на релацији Тито–Стаљин не воде од почетка Тршћанске кризе.

 
Црква и политика

Патријархов завет

Момир Турудић   
петак, 14. новембар 2008.

Мада у цркви за патријарха кажу да је само "први међу једнакима", сви знају колико је важно која личност заузима то место. Да није тако, не би избор патријарха изазивао толику пажњу.

 
Косово и Метохија

Косово ипак није држава

Горан Цветић   
четвртак, 10. фебруар 2011.

МСП наводи да је резолуција 1244 и даље на снази, али да су наведена лица делала мимо правног режима установљеног том резолуцијом. МСП наводи да се не бави питањем да ли Косово испуњава услове за постојање као држава, нити да ли су признања легална и да ли прозводе правно дејство.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Пребиловци, пребијање хрватско-српских повесних рачуна и ЕУ

Владислав Б. Сотировић   
субота, 05. децембар 2009.

Без сравњивања повесних рачуна немогућ је и искрени суживот у оквирима нове Југославије – Европске уније. Неопходно је да се подвуче црта на хрватско-српске повесне односе – да се случајно и ЕУ не би распала по узору на Титову Југославију.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Следећих неколико месеци у РС ће се водити борба за живот и смрт

Емил Влајки   
уторак, 25. фебруар 2014.

У Републици Српској су на дјелу два процеса: нараџаста револуција и дјеловање политизираног ислама.

 
Куда иде Србија

Проблем положаја Срба у региону

Чедомир Антић   
уторак, 17. август 2010.

Србија нема искуства у модерној, дугорочној и демократској националној политици. За део наше политичке елите током протеклих двадесет година, брига о српском народу у региону је једна заморна и досадна маскарада.

 
Црква и политика

„Оставка” и избор патријарха

Миодраг М. Петровић   
четвртак, 06. новембар 2008.

Канонско је начело и црквена пракса да оболелог патријарха замењује најстарији по хиротонији или рукоположењу митрополит. Такав је у улози „бљуститеља”, а не патријарха, што значи да је хранитељ или чувар патријарашких права док је спречен да их спроводи.

 
Косово и Метохија

Строго контролисана принципијелност

Маринко Лолић   
четвртак, 03. фебруар 2011.

Без обзира како ко политизирао, коректно или некоректно, сасвим је јасно да се политички аспект и ефекат овог проблема тешко може пренебрегнути, не само кад је реч о извршиоцима овог злочина, већ и о њиховим заштитницима на Западу.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Босански атлас злочина или дезинформација?

Стефан Каргановић   
понедељак, 23. новембар 2009.

Резултати ексхумација масовних гробница су једини corpus delicti сребреничког злочина и они зато морају бити референтна тачка за сваки чињенички утемељени разговор. Апсолутно све је дискутабилно и може бити предмет ревизије осим – Сребренице.

 
Косово и Метохија

Вучитрн – град који памти Млечане и Кнеза Лазара

Драгиша Спремо   
среда, 23. фебруар 2011.

Урбаном развоју и економском снажењу ове старе косовске вароши доприносило је највише то што је смештен у самом средишту богате рударске области.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Обустава истрага Тужилаштва БиХ за злочине над Србима

Слободан Дурмановић   
понедељак, 14. децембар 2009.

Овде је реч о прилично различитим аршинима међу бх. тужиоцима према различитим жртвама, чак и када би прибегли градацији злочина по којој је злочин над сребреничким Бошњацима “тежи” од злочина над коњичким Србима или злочина над војницима ЈНА у Тузли.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Нови приступ ЕУ према БиХ - до коначне пропасти?

Слободан Дурмановић   
четвртак, 27. фебруар 2014.

Развлачење проблема оставља простор за сумњу да званичници ЕУ, заправо, намеравају да индиције о умешаности политичара у корупцију искористе за њихово уцењивање зарад постизања својих циљева, а не за стварну помоћ у правцу смањења корупције у БиХ.

 
Куда иде Србија

Српска Унија

Бошко Обрадовић   
субота, 21. август 2010.

Српске интеграције су пут до Српске Уније, а Српска Унија је наш политички и државотворни идеал, пре свих других понуђених интеграција. Ускоро може бити касно да се постави овај национални политички циљ, јер ће га сви суседни народи већ имати и истаћи, а нове геополитичке карте на Балкану биће подељене.

 
Црква и политика

Опет о оставци и избору патријарха српског

Епископ Атанасије   
уторак, 11. новембар 2008.

Прича г. Миодрага М. Петровића у тексту ,,Оставка и избор патријарха” ни црквено-историјски ни канонски не стоји, јер је „завођење за Голеш-планину”, а дотични самогласни „саветник и стручњак” одавно је познат по сличним завођењима.

 
Косово и Метохија

Шта мисле Срби на Косову о Мартијевом извештају, изборима, Тачију и Београду

Ана Радмиловић   
четвртак, 03. фебруар 2011.

На Косову не постоји јавност. Србија се, из својих разлога, није потрудила да на Косову има своје новине, новинаре, телевизију која се заиста бави целим Косовом а не само севером. Последица тога је непостојање јавне мисли.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Проблеми у процесу тражења несталих особа у БиХ

Слободан Дурмановић   
четвртак, 03. децембар 2009.

ИЦМП се финансира од страних донација, а Одобашић тврди да се кроз процес ДНК анализе “опере изузетно велика количина новца сваке године”. Стране донације завршавају у џеповима запослених у ИЦМП. Они немају интереса да предају лабораторије за ДНК домаћим стручњацима.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Има нека тајна веза...“

Ненад Кецмановић   
уторак, 25. фебруар 2014.

Откуда то да су сва ова четири толико међусобно различита актера, директно или индиректно инволвирана у предизборну кампању за јесење изборе у РС, толико јединствено негативно фокусирана на Додика? Српска има и премијерку и предсједника Парламента, представника у Предсједништву и у Савјету министара БиХ, а њих нико не помиње.

 
Куда иде Србија

Југославија и Југословени

Душко Ковачевић   
уторак, 03. август 2010.

Читав двадесети вијек, када је и дошло до отјелотворења југословенске интегралистичке идеје, можемо уопштено рекапитулирати кроз два супротна процеса која су се смјењивала: конструкције и деконструкције, градње и разградње.

 
Црква и политика

Писмо уредништву НСПМ-а

Момчило Зечевић   
уторак, 04. новембар 2008.

Наиме, на вашем веб сајту видео сам да сте свештенику В. Џомићу дали простор да објави наставак свог псовачког памфлета упереног према аутору и рецензентима књиге, посебно према мени.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 79 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер