понедељак, 12. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Дејтонизација Украјине

Ненад Кецмановић   
уторак, 13. мај 2014.

Зато већ видим разочарање у Сарајеву када још једном и од Вучића чују, а и шта би друго, да "Београд подржава Дејтонски споразум и да ће поштовати сваки равноправан договор ентитета и народа у БиХ". А "као бибер по пилаву" доћи ће вест да, ако им непосредно не прети "Крим у БиХ", пример Украјине стабилизује дејтонски статус Српске у БиХ.

 
Куда иде Србија

Беда и свест о кризи

Маринко М. Вучинић   
среда, 08. децембар 2010.

Очигледно је да је радикална промена политичког система ургентна, али се она одлаже већ готово десет година, јер би њено спровођење довело до разбијања партијских монопола, успостављене владавине партитократије и формираних економско-политичких центара моћи.

 
Црква и политика

Пут Светог Саве

Милован Витезовић   
уторак, 10. фебруар 2009.

У историји црквене и државне дипломатије тешко је наћи пример који се може упоредити са доследном и дугогодишњом дипломатијом Саве Немањића, на његовом путу од монаха до архиепископа, која је довела до самосталне СПЦ и до слободног српског краљевства.

 
Косово и Метохија

Газиместан у зачараном „кругу двојке“

Александар Б. Ђикић   
петак, 10. јун 2011.

Велики је раскорак између здраворазумских погледа на политичка решења (да за сад изоставимо економска) народа који мора да трпи, и погледа његове елите која му судбину одређује. Наравно да је највећи изазов решавање косовског политичког чвора.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Мрачне игре око Сребренице

Александар Павић   
понедељак, 18. јануар 2010.

У случају Сребренице, „ипак није онако како се тврди“. А „наше право да знамо“ је како је тачно било. И то је једино оно на шта председник Србије и Скупштина Србије у некој својој резолуцији имају право – и обавезу – да позову. На утврђивање праве истине о Сребреници.

 
Косово и Метохија

Како смо делили Косово

Милан Динић   
среда, 08. јун 2011.

Ђинђић се у погледу поделе углавном ослањао на предлоге Добрице Ћосића, који тврди да се Ђинђић са њим, око тога, у потпуности слагао. Ђинђић га је обавештавао и о писмима која је послао међународним званичницима апелујући да се приступи правичном решавању питања Косова.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Непромишљена препорука председника Тадића

Стефан Каргановић   
уторак, 12. јануар 2010.

Да ли стварна чињеничка позадина догађаја у Сребреници у јулу 1995. икоме даје за право да у име српске државе прихвата одговорност за један гнусни злочин? Не, јер пре свега дискутибилни су димензије и правна квалификација тог злочина.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Правни начини осамостаљивања Републике Српске

Емил Влајки   
среда, 30. април 2014.

Република Српска је спремна устати у заштиту и поврат својих, насилно одузетих, права изворног (слова) Дејтона на миран и достојанствен начин, преко својих легалних институција, посебно Народне скупштине о чему постоји национални консензус свих релевантних политичких партија.

 
Куда иде Србија

Шта је најважније српско национално питање данас?

Бошко Обрадовић   
петак, 05. новембар 2010.

Хоће ли остати тешко бити Србин и у 21. веку? Хоће, исто колико и у претходним вековима! Али, колико је тешко, још више је величанствено и практично, јер је у Српству садржана сва наша историјска величина и начин опстанка. Узвишена лепота наше историје, већ и конкретна практична димензија организације друштвеног живота.

 
Црква и политика

Политикина посланица митрополиту

Никола Малбашки   
четвртак, 08. јануар 2009.

Није баш уобичајено да се у, такорећи, званичним српским државним новинама напада поглавар српске православне цркве. А када се то догоди баш на Божић, односно Бадње вече, онда је реч о правом и беспримерном скандалу, какав се није дешавао чак ни у време окупације.

 
Косово и Метохија

Косово Поље - сваки камен историја

Драгиша Спремо   
понедељак, 27. јун 2011.

На централном делу Косова поља је монументални Споменик косовским јунацима. Нешто северније, али у непосредној близини, Муратово и Газиместан турбе, а непосредно уз реку Ситницу налази се велико рударско насеље Обилић.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

„Саосећање и емпатија према туђој патњи“ или Признање Србије за агресију на БиХ

Фонд за развој демократије   
среда, 20. јануар 2010.

Изгледа да је извеснија Декларација о Сребреници којом би се Србија сама оптужила за агресију на БиХ и Хрватску.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Између мајке и матице

Ненад Кецмановић   
уторак, 06. мај 2014.

ФБиХ обично слиједи политику САД и исламских земаља, а Изетбеговић и Комшић се нађу у недоумици само када се Арапи дрзну да не послушају Американце. РС пак обично слиједи политику Русије и ЕУ, али када дође до неслагања Москве и Брисела, као сада поводом Украјине, у Бањалуци нема недоумица.

 
Куда иде Србија

Зашто је „шлосер“ био бољи

Драган Митровић   
четвртак, 18. новембар 2010.

Сасвим је логично да грађани који су искусили оба економска система тврде да им је било боље у социјалистичком. Њима је заиста било боље у том систему, јер је његов смисао био економска и социјална сигурност најширег слоја грађана, и тако је и било.

 
Црква и политика

Глас цркве

Драгољуб Жарковић   
уторак, 10. фебруар 2009.

Када смо последњи пут чули глас цркве у пословима који нису баш државни. Рецимо, да кажу нешто о насиљу у школама и породици, корупцији и грамзивости, неку реч утехе за незапослене и болесне... Јок, слабо их то занима, за разлику од пастве коју то и те како занима.

 
Куда иде Србија

Шта даље?

Борис Малагурски   
четвртак, 11. новембар 2010.

Доста је било систематског испирања мозга од стране власти и страних интересних група? Докле ћемо трпети орвеловске флоскуле које понижавају нашу интелигенцију? Докле ћемо гледати у блиставе ТВ емисије и  новине контролисаних медија који не постављају права питања, већ дају исте одговоре?

 
Црква и политика

Саопштење поводом предлога Статута Војводине

Синод СПЦ   
уторак, 10. фебруар 2009.

Одлуком Светог архијерејског синода, умољавамо Вас да овај наш допис изнесете пред Скупштину, на којој ће бити расправљано о овом питању, у нади да ће овом очигледном противуставном акту посланици ускратити своју сагласност.

 
Косово и Метохија

Да ли је могућа подела Косова и Метохије

Радоман Јовић   
недеља, 08. мај 2011.

И лаицима је сада јасно у каквим условима се приступило преговорима. Издиктирано је шта не сме бити предмет разговора, дакле све оно што би могло на било који начин да задире у независност, суверенитет и територијалну целовитост тзв. државе Косова.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Антисрпска партија Југославије

Владислав Б. Сотировић   
среда, 13. јануар 2010.

Суштина става КПЈ се огледала у чињеници да је Политбиро партије усвојио званични став да се Југославија (као „великосрпска творевина“) има разбити, што је практично значило да је сваки антисрпски савез легитиман и добродошао.

 
Косово и Метохија

Саветодавно мишљење о Косову: Пропуштена могућност или пехар пун отрова?

Хурст Ханум   
субота, 30. април 2011.

Највеће силе као што су Кина, Русија, Индија и већина држава Латинске Америке, Африке и Азије, одбиле су да се укрцају на тај воз који предводе САД и УН. Све док Србија не призна косовску независност, те државе неће променити мишљење.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 78 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер