субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Како смо делили Косово

Милан Динић   
среда, 08. јун 2011.

Ђинђић се у погледу поделе углавном ослањао на предлоге Добрице Ћосића, који тврди да се Ђинђић са њим, око тога, у потпуности слагао. Ђинђић га је обавештавао и о писмима која је послао међународним званичницима апелујући да се приступи правичном решавању питања Косова.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

„Саосећање и емпатија према туђој патњи“ или Признање Србије за агресију на БиХ

Фонд за развој демократије   
среда, 20. јануар 2010.

Изгледа да је извеснија Декларација о Сребреници којом би се Србија сама оптужила за агресију на БиХ и Хрватску.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Рат за пребивалиште" у Републици Српској

Слободан Дурмановић   
четвртак, 01. мај 2014.

Против те одлуке Владе РС, у Сарајеву су устали сви водећи бошњачки политичари, тражећи да ОХР одмах поништи ту одлуку, те износећи низ неоснованих оптужби на рачун власти у Бањалуци: од „апартхејда“, преко „дискриминације бошњачких повратника“ до „кршења Дејтонског споразума“!?

 
Куда иде Србија

„Логички квадрат“ 5. октобра

Владимир Недељковић   
четвртак, 30. септембар 2010.

По доласку „ДОС-а“ на власт, грађанима Србије је на „рушевинама“ затечене политике понуђен бољи живот и тада најављивани скори улазак у Европску унију био је гаранција просперитетне економије и светлије будућности. Наравно, „великосрпство“ је почишћено преко ноћи.

 
Црква и политика

Божићна посланица

СПЦ   
недеља, 28. децембар 2008.

Са правом је казано да је економска криза повезана и са политичком кризом; као и то да непоштовање међународних права и игнорисање Повеље Уједињених нација о људским правима - као и гажење правде уопште, рађају политичку кризу, а ова економску кризу и финансијски хаос.

 
Косово и Метохија

Саветодавно мишљење о Косову: Пропуштена могућност или пехар пун отрова?

Хурст Ханум   
субота, 30. април 2011.

Највеће силе као што су Кина, Русија, Индија и већина држава Латинске Америке, Африке и Азије, одбиле су да се укрцају на тај воз који предводе САД и УН. Све док Србија не призна косовску независност, те државе неће променити мишљење.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Непромишљена препорука председника Тадића

Стефан Каргановић   
уторак, 12. јануар 2010.

Да ли стварна чињеничка позадина догађаја у Сребреници у јулу 1995. икоме даје за право да у име српске државе прихвата одговорност за један гнусни злочин? Не, јер пре свега дискутибилни су димензије и правна квалификација тог злочина.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Чекајући „бриселски споразум“ за БиХ

Слободан Дурмановић   
петак, 11. април 2014.

Ни данас се са сигурношћу не би могло рећи да би српски политичари лако одбацили понуду за формирање једног-два министарства на нивоу БиХ зарад „приближавања ЕУ“, а као конкретан „мамац“ могао би, рецимо, да послужи новац из претприступних фондова ЕУ.  

 
Куда иде Србија

Европа није чоколада већ војни блок

Милорад Екмечић   
среда, 01. септембар 2010.

Када је Вудроу Вилсон постао амерички председник (1913-1921), први захтев шефа конзервативаца Теодора Рузвелта био је да пошаље поморску пешадију у суседни Мексико и тамо уведе демократију. Вилсон је одговорио да се она не успоставља војном окупацијом.

 
Црква и политика

Послови и прикљученија владика српских

Јована Глигоријевић и Зоран Мајдин   
петак, 19. децембар 2008.
Легенда каже да је, видевши силесију луксузних аутомобила испред Патријаршије, патријарх упитао портира чији су, и добивши одговор да су се њима високопреосвештени довезли, прокоментарисао "у чему би се тек возили да нису дали монашки завет".
 
Куда иде Србија

Стрепим од резултата пописа 2011.

Драган Вукмировић   
уторак, 19. октобар 2010.

Оптимални сценарио предвиђа да ће за 40 година број особа старијих од 65 година бити повећан за четвртину, док ће удео популације старије од 80 година бити удвостручен и чиниће 26 одсто укупног броја старог становништва.

 
Црква и политика

Божићна посланица епископа Артемија

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска   
уторак, 06. јануар 2009.

Сада пред Божић, мислимо да је најпотребније да се  како представници власти, тако и сав народ у целини вратимо Богу и себи, да почнемо да мислимо на народ и државу као на целину, да престану међусобне деобе и сатирања.

 
Косово и Метохија

Да ли је могућа подела Косова и Метохије

Радоман Јовић   
недеља, 08. мај 2011.

И лаицима је сада јасно у каквим условима се приступило преговорима. Издиктирано је шта не сме бити предмет разговора, дакле све оно што би могло на било који начин да задире у независност, суверенитет и територијалну целовитост тзв. државе Косова.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Мрачне игре око Сребренице

Александар Павић   
понедељак, 18. јануар 2010.

У случају Сребренице, „ипак није онако како се тврди“. А „наше право да знамо“ је како је тачно било. И то је једино оно на шта председник Србије и Скупштина Србије у некој својој резолуцији имају право – и обавезу – да позову. На утврђивање праве истине о Сребреници.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

По(р)ука Си Ђинпинга

Ненад Кецмановић   
уторак, 15. април 2014.

Пошто је годинама упозоравала на кршења међународног права и спољнополитичку недосљедности једине суперсиле, Путинова Русија је почела да узвраћа мило за драго у Абхазији и Јужној Остетији, у Сирији и на Криму, а сада је у дијеловима Украјине са руском и проруском већином у току руска пародија на „обојене револуције“. 

 
Куда иде Србија

Хоће ли се ујединити српски антиглобалисти?

Јован Гајић   
субота, 04. септембар 2010.

Актуелни друштвени процеси у великој мери обесмислили су и поништили све „старе“ поделе (на левицу и десницу, комунисте и антикомунисте... ) и наметнули нову – на глобалисте и антиглобалисте. Није ли онда тренутак да се антиглобалисти уједине?

 
Црква и политика

У име два оца

Глас ислама   
недеља, 21. децембар 2008.

Вијеће стараца, познато као Српска академија наука и умјетности (САНУ), мозак је савремене Србије. Кројачи србијанске политичке збиље. Оци ратова. Инспиратори етничких чишћења и бројних злочина. Сањачи о Великој Србији са опаким перима у руци.

 
Косово и Метохија

Подела Косова, или дај шта даш

Младен Ђорђевић   
петак, 20. мај 2011.

У политици ништа не треба да буде табу, па ни идеја о подели Косова, али је питање је на који би се начин она данас одразила на Србију. Према многим мишљењима, имала би катастрофалне последице, не само по Србе јужно од Ибра.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Антисрпска партија Југославије

Владислав Б. Сотировић   
среда, 13. јануар 2010.

Суштина става КПЈ се огледала у чињеници да је Политбиро партије усвојио званични став да се Југославија (као „великосрпска творевина“) има разбити, што је практично значило да је сваки антисрпски савез легитиман и добродошао.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Нови приступ Босни", или хоће ли РС страдати због подршке Русији?

Ненад Кецмановић   
среда, 02. април 2014.

У Сарајеву се већ ређају представници ЕУ и њених чланица на министарском нивоу да би, поред европске Хрватске и одлучно проевропске Србије, са БиХ заокружили контролу над западним Балканом. Почеће од пресуде "Сејдић - Финци" да би, заправо, решили изборну неравноправност Хрвата у Федерацији.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 78 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер