четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Црква и политика

Послови и прикљученија владика српских

Јована Глигоријевић и Зоран Мајдин   
петак, 19. децембар 2008.
Легенда каже да је, видевши силесију луксузних аутомобила испред Патријаршије, патријарх упитао портира чији су, и добивши одговор да су се њима високопреосвештени довезли, прокоментарисао "у чему би се тек возили да нису дали монашки завет".
 
Куда иде Србија

„Логички квадрат“ 5. октобра

Владимир Недељковић   
четвртак, 30. септембар 2010.

По доласку „ДОС-а“ на власт, грађанима Србије је на „рушевинама“ затечене политике понуђен бољи живот и тада најављивани скори улазак у Европску унију био је гаранција просперитетне економије и светлије будућности. Наравно, „великосрпство“ је почишћено преко ноћи.

 
Црква и политика

Аферим, владико!

Милорад Вучелић   
петак, 19. децембар 2008.

У дугогодишњој прецизнио разрађеној стратегији уништавања наше земље, дошла је по свему судећи на ред и Српска православна Црква. Улогу егзекутора на себе је пруезео „српски Обама“, владика захумско-херцеговачки Григорије.

 
Косово и Метохија

Горанци – људи племенитог соја

Драгиша Спремо   
субота, 05. март 2011.

Натурализовани Горанци вредан су, мирољубив и доброћудан народ. Увек су настојали да имају добре односе са сусдима других вера и нација. На добре комшијске односе и сарадњу упућивали су их тешки услови живота у овом крају, а такође и заједнички интереси.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Непромишљена препорука председника Тадића

Стефан Каргановић   
уторак, 12. јануар 2010.

Да ли стварна чињеничка позадина догађаја у Сребреници у јулу 1995. икоме даје за право да у име српске државе прихвата одговорност за један гнусни злочин? Не, јер пре свега дискутибилни су димензије и правна квалификација тог злочина.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Хоће ли бити избора у БиХ?

Слободан Дурмановић   
петак, 14. март 2014.

Могућности за одржавање таквих избора у РС се некако могу и изнаћи у политичкој пракси, дочим се ванредни избори на нивоу БиХ не би могли одржати без промене Изборног закона БиХ, јер тај закон уопште не предвиђа могућност одржавања ванредних избора.

 
Куда иде Србија

Европа није чоколада већ војни блок

Милорад Екмечић   
среда, 01. септембар 2010.

Када је Вудроу Вилсон постао амерички председник (1913-1921), први захтев шефа конзервативаца Теодора Рузвелта био је да пошаље поморску пешадију у суседни Мексико и тамо уведе демократију. Вилсон је одговорио да се она не успоставља војном окупацијом.

 
Црква и политика

Права националних заједница и правни статус цркава и верских заједница у Црној Гори

Велибор Џомић   
среда, 26. новембар 2008.

Ниједан православни свештеник у Црној Гори нема право да каже да су само црногорски Срби или само Црногорци верници канонске Православне Цркве.

 
Косово и Метохија

Не бих био председник...

Александар Б. Ђикић   
четвртак, 24. фебруар 2011.

Без политизације случаја "Жуте куће", он ће се свести на обичан криминални чин, каквих вероватно има још у свету, а он то није. Он је крајње политички случај, са јасним политичким циљем, са актерима из политичког естаблишмента и део је политичке турбуленције деведесетих.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Манипулације жртвама силовања

Јован Ненадов   
среда, 30. децембар 2009.

Више од половине силоватеља су босански Срби, остало су Хрвати и муслимани - стоји у извештају према мишљењу Европске истраживачке комисије, иако "изузев тог броја нема никаквих других података".

 
Косово и Метохија

Преговори као мека капитулација?

Радоман Јовић   
уторак, 08. март 2011.

Током преговора, ако не и на самом почетку, српска страна ће се суочити са многим проблемима, почев од избора места преговарања, преко статуса приштинске делегације, затим посредничке улоге ЕУ па све до тема на дневном реду и очекиваног тврдог става Приштине.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Мрачне игре око Сребренице

Александар Павић   
понедељак, 18. јануар 2010.

У случају Сребренице, „ипак није онако како се тврди“. А „наше право да знамо“ је како је тачно било. И то је једино оно на шта председник Србије и Скупштина Србије у некој својој резолуцији имају право – и обавезу – да позову. На утврђивање праве истине о Сребреници.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Хилов допринос Шарповом методу у БиХ

Ненад Кецмановић   
уторак, 11. март 2014.

Сви његови претходници су пријетили развлашћивањем ентитета, централизацијом и унитаризацијом да би деморалисали народ и обесхрабрили руководство, а производили су бумеранг ефекат - национални рефлекс самоодбране и окупљање око јаког лидера. Хил је лукаво кренуо обрнутим путем.

 
Куда иде Србија

Хоће ли се ујединити српски антиглобалисти?

Јован Гајић   
субота, 04. септембар 2010.

Актуелни друштвени процеси у великој мери обесмислили су и поништили све „старе“ поделе (на левицу и десницу, комунисте и антикомунисте... ) и наметнули нову – на глобалисте и антиглобалисте. Није ли онда тренутак да се антиглобалисти уједине?

 
Црква и политика

Писмо архијерејима СПЦ

Владика Григорије   
среда, 10. децембар 2008.

Поштујући елементарну људску логику и елементарну црквеност, чинило ми се најнормалнијим да - ако је већ ту молба првога међу нама, његовом руком потписана, у шта смо се сви увјерили и једнодушно прихватили - молбу старога, светога и немоћнога оца уважимо.

 
Косово и Метохија

Чудна вест с Косова, која скоро да објашњава срж српске политике према њему

Ана Радмиловић   
петак, 25. фебруар 2011.

Саговорница, као доказ, открива невероватну конструкцију према којој се „Трајковићевој неће ништа десити, јер она свима прича да је болесна“.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Антисрпска партија Југославије

Владислав Б. Сотировић   
среда, 13. јануар 2010.

Суштина става КПЈ се огледала у чињеници да је Политбиро партије усвојио званични став да се Југославија (као „великосрпска творевина“) има разбити, што је практично значило да је сваки антисрпски савез легитиман и добродошао.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Ново значење „Пете колоне“

Стефан Каргановић   
петак, 07. март 2014.

У Републици Српској, под диригентском палицом истих сила које су уз помоћ домаћих сарадника у Украјини управо завршиле свој рушилачки посао (бар они тако мисле), одигравају се припреме за исти процес. Мете су јасно дефинисане, мизансцен за извођење пуча под лажном заставом увелико се поставља.

 
Куда иде Србија

Разбијање Југославије и Србије - о „реалности“ и „умерености“

Марио Калик   
четвртак, 26. август 2010.

Крајње је време да схватимо да нешто више од немоћног пристајања на овакву „реалност“ коју неки узимају за мерило, ма колико била неправедна, можемо постићи једино ако покажемо више и одлучности у одбрани својих интереса.

 
Црква и политика

О ''методологији'' и ''чињеницама'' академика Момчила Зечевића, рецензента и бранитеља књиге-плагијата Предрага Илића

Протојереј мр Велибор Џомић   
петак, 22. август 2008.

Зашто је уважени академик ЦАНУ из текста своје дискусије избацио оно што је изговорио, а убацио оно што није изговорио?

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 78 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер