четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Истина и помирење на ex-YU просторима

„Не“ резолуцији о Сребреници

Апел страних интелектуалаца   
субота, 20. фебруар 2010.

Брине нас да политизација људске патње и фриволно коришћење једне озбиљне правне категорије, као што је то геноцид, у огромној мери одузима тежину тим врло битним правним појмовима и на тај начин представља увреду невиним жртвама политичког насиља у целом свету.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

„Рат за пребивалиште" у Републици Српској

Слободан Дурмановић   
четвртак, 01. мај 2014.

Против те одлуке Владе РС, у Сарајеву су устали сви водећи бошњачки политичари, тражећи да ОХР одмах поништи ту одлуку, те износећи низ неоснованих оптужби на рачун власти у Бањалуци: од „апартхејда“, преко „дискриминације бошњачких повратника“ до „кршења Дејтонског споразума“!?

 
Куда иде Србија

Зашто је „шлосер“ био бољи

Драган Митровић   
четвртак, 18. новембар 2010.

Сасвим је логично да грађани који су искусили оба економска система тврде да им је било боље у социјалистичком. Њима је заиста било боље у том систему, јер је његов смисао био економска и социјална сигурност најширег слоја грађана, и тако је и било.

 
Црква и политика

Божићна посланица епископа Артемија

Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска   
уторак, 06. јануар 2009.

Сада пред Божић, мислимо да је најпотребније да се  како представници власти, тако и сав народ у целини вратимо Богу и себи, да почнемо да мислимо на народ и државу као на целину, да престану међусобне деобе и сатирања.

 
Косово и Метохија

Подела Косова, или дај шта даш

Младен Ђорђевић   
петак, 20. мај 2011.

У политици ништа не треба да буде табу, па ни идеја о подели Косова, али је питање је на који би се начин она данас одразила на Србију. Према многим мишљењима, имала би катастрофалне последице, не само по Србе јужно од Ибра.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Декларација о Сребреници – јединствена прилика за поруку помирења

Владимир Вукчевић   
понедељак, 15. фебруар 2010.

Сребреница је исувише тешка тема да би се користила за политичке потребе. Коте ратних злочина су историјска опомена. Јасно је да их је било на свим странама. Али није на нама да меримо туђ морал и потребу да се неко нама извини.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Чекајући „бриселски споразум“ за БиХ

Слободан Дурмановић   
петак, 11. април 2014.

Ни данас се са сигурношћу не би могло рећи да би српски политичари лако одбацили понуду за формирање једног-два министарства на нивоу БиХ зарад „приближавања ЕУ“, а као конкретан „мамац“ могао би, рецимо, да послужи новац из претприступних фондова ЕУ.  

 
Куда иде Србија

Шта је најважније српско национално питање данас?

Бошко Обрадовић   
петак, 05. новембар 2010.

Хоће ли остати тешко бити Србин и у 21. веку? Хоће, исто колико и у претходним вековима! Али, колико је тешко, још више је величанствено и практично, јер је у Српству садржана сва наша историјска величина и начин опстанка. Узвишена лепота наше историје, већ и конкретна практична димензија организације друштвеног живота.

 
Црква и политика

У име два оца

Глас ислама   
недеља, 21. децембар 2008.

Вијеће стараца, познато као Српска академија наука и умјетности (САНУ), мозак је савремене Србије. Кројачи србијанске политичке збиље. Оци ратова. Инспиратори етничких чишћења и бројних злочина. Сањачи о Великој Србији са опаким перима у руци.

 
Куда иде Србија

Стрепим од резултата пописа 2011.

Драган Вукмировић   
уторак, 19. октобар 2010.

Оптимални сценарио предвиђа да ће за 40 година број особа старијих од 65 година бити повећан за четвртину, док ће удео популације старије од 80 година бити удвостручен и чиниће 26 одсто укупног броја старог становништва.

 
Црква и политика

Политикина посланица митрополиту

Никола Малбашки   
четвртак, 08. јануар 2009.

Није баш уобичајено да се у, такорећи, званичним српским државним новинама напада поглавар српске православне цркве. А када се то догоди баш на Божић, односно Бадње вече, онда је реч о правом и беспримерном скандалу, какав се није дешавао чак ни у време окупације.

 
Косово и Метохија

Саветодавно мишљење о Косову: Пропуштена могућност или пехар пун отрова?

Хурст Ханум   
субота, 30. април 2011.

Највеће силе као што су Кина, Русија, Индија и већина држава Латинске Америке, Африке и Азије, одбиле су да се укрцају на тај воз који предводе САД и УН. Све док Србија не призна косовску независност, те државе неће променити мишљење.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто Србија не треба да донесе резолуцију о Сребреници

Стефан Каргановић   
четвртак, 18. фебруар 2010.

Како сам обавештен, г. Вукчевић је правник. Нека објасни где у пресуди Међународног суда правде стоји да треба да се донесе декларација коју он тражи. Је ли то обавеза Србије или само његова лична морална препорука?

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

По(р)ука Си Ђинпинга

Ненад Кецмановић   
уторак, 15. април 2014.

Пошто је годинама упозоравала на кршења међународног права и спољнополитичку недосљедности једине суперсиле, Путинова Русија је почела да узвраћа мило за драго у Абхазији и Јужној Остетији, у Сирији и на Криму, а сада је у дијеловима Украјине са руском и проруском већином у току руска пародија на „обојене револуције“. 

 
Куда иде Србија

Шта даље?

Борис Малагурски   
четвртак, 11. новембар 2010.

Доста је било систематског испирања мозга од стране власти и страних интересних група? Докле ћемо трпети орвеловске флоскуле које понижавају нашу интелигенцију? Докле ћемо гледати у блиставе ТВ емисије и  новине контролисаних медија који не постављају права питања, већ дају исте одговоре?

 
Црква и политика

Божићна посланица

СПЦ   
недеља, 28. децембар 2008.

Са правом је казано да је економска криза повезана и са политичком кризом; као и то да непоштовање међународних права и игнорисање Повеље Уједињених нација о људским правима - као и гажење правде уопште, рађају политичку кризу, а ова економску кризу и финансијски хаос.

 
Косово и Метохија

Косово је наш Јерусалим

Вук Јеремић   
четвртак, 17. март 2011.

 Косово је наш Вели Форџ и Јорктаун, наш Аламо и Гетисбург, наш Перл Харбур и Иво Џима - све у једном. О њему ноћу сањамо, и за њега се молимо у цркви. Оно је зеница нашег ока, и наш Јерусалим.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Пропагандна архитектура сребреничког мита

Стефан Каргановић   
понедељак, 15. фебруар 2010.

Наводи тужилаштва о 8.000 жртава прошли су без озбиљног оспоравања. Форензички материјал није био испитан темељно као што би то вероватно било случај да су обим и правна квалификација злочина били третирани као централно питање на суђењу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

"Нови приступ Босни", или хоће ли РС страдати због подршке Русији?

Ненад Кецмановић   
среда, 02. април 2014.

У Сарајеву се већ ређају представници ЕУ и њених чланица на министарском нивоу да би, поред европске Хрватске и одлучно проевропске Србије, са БиХ заокружили контролу над западним Балканом. Почеће од пресуде "Сејдић - Финци" да би, заправо, решили изборну неравноправност Хрвата у Федерацији.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

„Саосећање и емпатија према туђој патњи“ или Признање Србије за агресију на БиХ

Фонд за развој демократије   
среда, 20. јануар 2010.

Изгледа да је извеснија Декларација о Сребреници којом би се Србија сама оптужила за агресију на БиХ и Хрватску.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 77 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер