субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Црква и политика

Поздравна реч на отварању научног скупа "Дело Петра II Петровића Његоша"

Епископ Иринеј   
субота, 21. март 2009.

По изгласавању закона о дискриминацији владика Раде први би пао под удар његових параграфа, а можда би, штавише, Пустињак цетињски завршио свој кратки живот као Пустињак хашки.

 
Косово и Метохија

Косовска Митровица – један град, два света

Драгиша Спремо   
понедељак, 01. август 2011.

С обзиром на географске карактеристике, Косовска Митровица је још од најраније прошлости сматрана косовском капијом на Ибру и Ситници. Природном капијом која је била својеврсни заштитни бедем од непријатеqских упада ка северним српским поседима у Рашкој.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

„Не“ резолуцији о Сребреници

Апел страних интелектуалаца   
субота, 20. фебруар 2010.

Брине нас да политизација људске патње и фриволно коришћење једне озбиљне правне категорије, као што је то геноцид, у огромној мери одузима тежину тим врло битним правним појмовима и на тај начин представља увреду невиним жртвама политичког насиља у целом свету.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Између мајке и матице

Ненад Кецмановић   
уторак, 06. мај 2014.

ФБиХ обично слиједи политику САД и исламских земаља, а Изетбеговић и Комшић се нађу у недоумици само када се Арапи дрзну да не послушају Американце. РС пак обично слиједи политику Русије и ЕУ, али када дође до неслагања Москве и Брисела, као сада поводом Украјине, у Бањалуци нема недоумица.

 
Куда иде Србија

Зашто је „шлосер“ био бољи

Драган Митровић   
четвртак, 18. новембар 2010.

Сасвим је логично да грађани који су искусили оба економска система тврде да им је било боље у социјалистичком. Њима је заиста било боље у том систему, јер је његов смисао био економска и социјална сигурност најширег слоја грађана, и тако је и било.

 
Црква и политика

Глас цркве

Драгољуб Жарковић   
уторак, 10. фебруар 2009.

Када смо последњи пут чули глас цркве у пословима који нису баш државни. Рецимо, да кажу нешто о насиљу у школама и породици, корупцији и грамзивости, неку реч утехе за незапослене и болесне... Јок, слабо их то занима, за разлику од пастве коју то и те како занима.

 
Куда иде Србија

Шта даље?

Борис Малагурски   
четвртак, 11. новембар 2010.

Доста је било систематског испирања мозга од стране власти и страних интересних група? Докле ћемо трпети орвеловске флоскуле које понижавају нашу интелигенцију? Докле ћемо гледати у блиставе ТВ емисије и  новине контролисаних медија који не постављају права питања, већ дају исте одговоре?

 
Црква и политика

Саопштење поводом предлога Статута Војводине

Синод СПЦ   
уторак, 10. фебруар 2009.

Одлуком Светог архијерејског синода, умољавамо Вас да овај наш допис изнесете пред Скупштину, на којој ће бити расправљано о овом питању, у нади да ће овом очигледном противуставном акту посланици ускратити своју сагласност.

 
Косово и Метохија

Газиместан у зачараном „кругу двојке“

Александар Б. Ђикић   
петак, 10. јун 2011.

Велики је раскорак између здраворазумских погледа на политичка решења (да за сад изоставимо економска) народа који мора да трпи, и погледа његове елите која му судбину одређује. Наравно да је највећи изазов решавање косовског политичког чвора.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Пропагандна архитектура сребреничког мита

Стефан Каргановић   
понедељак, 15. фебруар 2010.

Наводи тужилаштва о 8.000 жртава прошли су без озбиљног оспоравања. Форензички материјал није био испитан темељно као што би то вероватно било случај да су обим и правна квалификација злочина били третирани као централно питање на суђењу.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Дејтонизација Украјине

Ненад Кецмановић   
уторак, 13. мај 2014.

Зато већ видим разочарање у Сарајеву када још једном и од Вучића чују, а и шта би друго, да "Београд подржава Дејтонски споразум и да ће поштовати сваки равноправан договор ентитета и народа у БиХ". А "као бибер по пилаву" доћи ће вест да, ако им непосредно не прети "Крим у БиХ", пример Украјине стабилизује дејтонски статус Српске у БиХ.

 
Куда иде Србија

Беда и свест о кризи

Маринко М. Вучинић   
среда, 08. децембар 2010.

Очигледно је да је радикална промена политичког система ургентна, али се она одлаже већ готово десет година, јер би њено спровођење довело до разбијања партијских монопола, успостављене владавине партитократије и формираних економско-политичких центара моћи.

 
Црква и политика

Пут Светог Саве

Милован Витезовић   
уторак, 10. фебруар 2009.

У историји црквене и државне дипломатије тешко је наћи пример који се може упоредити са доследном и дугогодишњом дипломатијом Саве Немањића, на његовом путу од монаха до архиепископа, која је довела до самосталне СПЦ и до слободног српског краљевства.

 
Косово и Метохија

Од техничких до добросуседских односа

Стефан Драгичевић   
уторак, 12. јул 2011.
Фактички, политика Србије према Србима на Косову постепено завршава свој век трајања, а начин је више него трагикомичан, и она питања на којима Тачијева Влада не инситира, Београд предаје. Више нико и не инсистира на УНМИК.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто Србија не треба да донесе резолуцију о Сребреници

Стефан Каргановић   
четвртак, 18. фебруар 2010.

Како сам обавештен, г. Вукчевић је правник. Нека објасни где у пресуди Међународног суда правде стоји да треба да се донесе декларација коју он тражи. Је ли то обавеза Србије или само његова лична морална препорука?

 
Косово и Метохија

Косово Поље - сваки камен историја

Драгиша Спремо   
понедељак, 27. јун 2011.

На централном делу Косова поља је монументални Споменик косовским јунацима. Нешто северније, али у непосредној близини, Муратово и Газиместан турбе, а непосредно уз реку Ситницу налази се велико рударско насеље Обилић.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Декларација о Сребреници – јединствена прилика за поруку помирења

Владимир Вукчевић   
понедељак, 15. фебруар 2010.

Сребреница је исувише тешка тема да би се користила за политичке потребе. Коте ратних злочина су историјска опомена. Јасно је да их је било на свим странама. Али није на нама да меримо туђ морал и потребу да се неко нама извини.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Правни начини осамостаљивања Републике Српске

Емил Влајки   
среда, 30. април 2014.

Република Српска је спремна устати у заштиту и поврат својих, насилно одузетих, права изворног (слова) Дејтона на миран и достојанствен начин, преко својих легалних институција, посебно Народне скупштине о чему постоји национални консензус свих релевантних политичких партија.

 
Куда иде Србија

Шта је најважније српско национално питање данас?

Бошко Обрадовић   
петак, 05. новембар 2010.

Хоће ли остати тешко бити Србин и у 21. веку? Хоће, исто колико и у претходним вековима! Али, колико је тешко, још више је величанствено и практично, јер је у Српству садржана сва наша историјска величина и начин опстанка. Узвишена лепота наше историје, већ и конкретна практична димензија организације друштвеног живота.

 
Црква и политика

Политикина посланица митрополиту

Никола Малбашки   
четвртак, 08. јануар 2009.

Није баш уобичајено да се у, такорећи, званичним српским државним новинама напада поглавар српске православне цркве. А када се то догоди баш на Божић, односно Бадње вече, онда је реч о правом и беспримерном скандалу, какав се није дешавао чак ни у време окупације.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 77 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер