недеља, 20. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Црква и политика

Церић дели муслимане

Дарко Танасковић   
понедељак, 25. мај 2009.

Реис-ул-улема Церић и његов домаћин, муфтија Зукорлић, као дискриминацију доживљавају управо настојање државе да се према свим својим грађанима муслиманске вјероисповести, а не само према онима који слиједе њих двојицу, односи с једнаким уважавањем.

 
Куда иде Србија

У ишчекивању најновије апокалипсе

Драган Митровић   
субота, 22. јануар 2011.

Капитализам је довео до структурних промена и оне су, као и временски ток, линеарне и иреверзибилне. Библијска апокалипса догодиће се када подлегнемо стрелама првог јахача апокалипсе, тј. лажима владајуће друштвене надкласе.

 
Црква и политика

Косовски идентитет није мазохизам пораза, већ опредељење за живот

Владика Порфирије   
уторак, 21. април 2009.
То није само неки историјски догађај, није ни везаност за земљу, за територију, а још мање митска епопеја. Пре свега, завет треба схватити као морални императив: „Земаљско је за малена царство, а небеско увек и довека“.
 
Косово и Метохија

Косовски вртлог

Стефан Драгичевић   
понедељак, 01. август 2011.

Сад крећу нови услови. Хаг је превазиђен, следећа барикада је њемачки Бундестаг. Још кад се Роберт Купер појави као главни миротворац између Београда и Приштине све има да мирише на Холбрука. Компромис нема алтернативу!

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Зашто Србија не треба да донесе резолуцију о Сребреници

Стефан Каргановић   
четвртак, 18. фебруар 2010.

Како сам обавештен, г. Вукчевић је правник. Нека објасни где у пресуди Међународног суда правде стоји да треба да се донесе декларација коју он тражи. Је ли то обавеза Србије или само његова лична морална препорука?

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Сарајевско гурање БиХ у НАТО

Слободан Дурмановић   
четвртак, 05. јун 2014.

Ипак, јасно је да, према недавним истраживањима јавног мњења, више од четири петине грађана РС није за учлањење БиХ у НАТО, а сматрати неодговорнима све те људе, у најмању руку, представља чист безобразлук.

 
Куда иде Србија

Ко су Србијанци, где живе, и шта су они на крају крајева

Ана Радмиловић   
понедељак, 13. децембар 2010.

Да појам србијанства није само географски схваћено је када се појавила чудна идеолошка подгрупа која себе назива „другосрбијанци.. Другосрбијанац, за разлику од обичног Србијанца, може да живи било где.

 
Црква и политика

Могу ли капитализам и православље заједно

Георгије И. Мандзаридис   
субота, 18. април 2009.

Тумачење историје на основу економије није ваљано. То тумачење корисно је за она друштва која као најважнији циљ имају економију, као што је модерно друштво. Дубљи узрок није капиталистичко коришћење економије, већ „дух“ капитализма.

 
Косово и Метохија

Од техничких до добросуседских односа

Стефан Драгичевић   
уторак, 12. јул 2011.
Фактички, политика Србије према Србима на Косову постепено завршава свој век трајања, а начин је више него трагикомичан, и она питања на којима Тачијева Влада не инситира, Београд предаје. Више нико и не инсистира на УНМИК.
 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Пропагандна архитектура сребреничког мита

Стефан Каргановић   
понедељак, 15. фебруар 2010.

Наводи тужилаштва о 8.000 жртава прошли су без озбиљног оспоравања. Форензички материјал није био испитан темељно као што би то вероватно било случај да су обим и правна квалификација злочина били третирани као централно питање на суђењу.

 
Косово и Метохија

Косово између олује и поветарца

Александар Б. Ђикић   
уторак, 09. август 2011.

Сигурно да пада у очи изузетно ангажовање Немачке у последњим догађајима на Косову. Те командант КФОРа – Немац, те додатни контингент немачких војника, те портпарол КФОР-а са проблематичним изјавама – Немац, те спречавање одржавања седнице СБ УН.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

„Не“ резолуцији о Сребреници

Апел страних интелектуалаца   
субота, 20. фебруар 2010.

Брине нас да политизација људске патње и фриволно коришћење једне озбиљне правне категорије, као што је то геноцид, у огромној мери одузима тежину тим врло битним правним појмовима и на тај начин представља увреду невиним жртвама политичког насиља у целом свету.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Да ли ће се Вучићева Србија и Додикова Српска наћи у геополитичком раскораку

Ненад Кецмановић   
среда, 25. јун 2014.

Вучићева проевропска, de facto проњемачка спољна политика, која “није против Русије”, као и Додикова проруска политика, која “нема ништа против европске будућности РС”, за сада добро функционишу, свака на својој страни Дрине.

 
Куда иде Србија

Срби између себара и Срба

Владислав Б. Сотировић   
субота, 08. јануар 2011.

Коме царству се добар део српског етноколектива приволео у новонасталим војно-политичким околностима након пада Берлинског зида, показао је и доказао 2008. када је читавих 40% етно-Срба из остатака Србије гласало за бриселско „златно теле“.

 
Црква и политика

Васкршња посланица: Свет се претвара у фабрику лажног сјаја и пролазних вредности

СПЦ   
субота, 18. април 2009.

Данас милиони духовно осиромашених и морално опустошених људи, занесени сјајем пролазних ствари, живе у овом свету као у хладном гробу. Зар се данас често не говори да човек и без неба може мирно да ходи по земљи?

 
Косово и Метохија

Косовска Митровица – један град, два света

Драгиша Спремо   
понедељак, 01. август 2011.

С обзиром на географске карактеристике, Косовска Митровица је још од најраније прошлости сматрана косовском капијом на Ибру и Ситници. Природном капијом која је била својеврсни заштитни бедем од непријатеqских упада ка северним српским поседима у Рашкој.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Декларација о Сребреници – јединствена прилика за поруку помирења

Владимир Вукчевић   
понедељак, 15. фебруар 2010.

Сребреница је исувише тешка тема да би се користила за политичке потребе. Коте ратних злочина су историјска опомена. Јасно је да их је било на свим странама. Али није на нама да меримо туђ морал и потребу да се неко нама извини.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Предлог декларације о минималним и неопходним условима за очување и јачање Републике Српске унутар БиХ

Емил Влајки   
субота, 17. мај 2014.

Сваки српски политички субјект у РС ће инсистирати на два темељна принципа Дејтона: Паритет и консензус; неће дозволити прегласавање било ког конститутивног народа.

 
Куда иде Србија

Српство и србијанство

Маринко М. Вучинић   
четвртак, 02. децембар 2010.

Савремена политичка намера је очигледна и на истом је трагу, потребно је ограничити и омеђити артикулацију и заступање српских националних интереса само на Србију и уклопити их у већ уходану политичку матрицу која се не сме простирати ван њених граница.

 
Црква и политика

Поздравна реч на отварању научног скупа "Дело Петра II Петровића Његоша"

Епископ Иринеј   
субота, 21. март 2009.

По изгласавању закона о дискриминацији владика Раде први би пао под удар његових параграфа, а можда би, штавише, Пустињак цетињски завршио свој кратки живот као Пустињак хашки.

 
<< Прва < Претходна 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Следећа > Последња >>

Страна 77 од 128

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер