Početna strana > Debate
Debate
Kosovo i Metohija

''Zona pod video nadzorom'' iliti kosovsko-metohijski rijaliti šou

Janja Gaćeša   
petak, 02. decembar 2011.
Deo kosovsko-metohijskih Srba koji ostane u kući Velikog brata verovatno će iz nje polako odlaziti ali se pitaju: da li oni koji su ih u tu kuću zatvorili znaju da na kraju tog rijalitija neko mora da pobedi?
 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Mašina posustaje

Stefan Karganović   
ponedeljak, 12. jul 2010.

Među mnogobrojnim zainteresovanim stranama, koje sistematski eksploatišu politički rudnik koji se zove Srebrenica, treba posebno izdvojiti jednu grupu korisnika: političku elitu koja usmerava način mišljenja, svest i kolektivnu viziju muslimanske zajednice u Bosni i Hercegovini.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Izbori u Srpskoj – skoro (ne)rešen slučaj

Slobodan Durmanović   
sreda, 29. oktobar 2014.

Dakle, kada se uporede rezultati sa prošlih i sadašnjih opštih izbora, SNSD jeste značajno pao, ali ne toliko da izgubi vlast, a SDS jeste malo porastao, ali nedovoljno da bude stožer nove vlasti u Srpskoj. 

 
Kuda ide Srbija

Sever–severozapad

Bogdana Koljević   
petak, 29. jul 2011.

Dokle god postoji nekoliko miliona Srba koji su svesni da je Kosovska Mitrovica danas Beograd i Niš i Novi Sad i da se cela Srbija i ceo srpski narod danas brani na Kosovu dotle je izlaz iz jako teške situacije ipak moguće pronaći.

 
Crkva i politika

Učesnik i svedok istorije

Jovan Janjić   
četvrtak, 19. novembar 2009.

Da li je naš patrijarh bio živi svetac, nije na nama da sudimo. Ali možemo da svedočimo da je način na koji smo mu se obraćali - „Vaša svetosti” - zasluživao svakim svojim slovom i činom. Sad, kada je otišao tamo gde se još u mladosti uputio, ostaje nam da se pitamo: s kim smo ostali?

 
Kosovo i Metohija

Barikade u Zupču

Kosara Gavrilović   
četvrtak, 24. novembar 2011.
Žene koje sam srela, sve rade kao vaspitačice u obdaništu u Zupču. Radnim danima rade u obdaništu, a noću su na barikadama. Nedeljom, kad su deca sa svojim porodicama, one dežuraju u dnevnoj smeni.
 
Crkva i politika

Duh sveti ili lobiranje za prvojerarha SPC

Milenko Pešić   
utorak, 17. novembar 2009.

Tada i sada kao glavni kandidati najčešće su spominjani mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, episkopi bački Irinej, žički Hrizostom, niški Irinej, zahumsko-hercegovački Grigorije, banjalučki Jefrem, braničevski Ignjatije…

 
Kosovo i Metohija

Šta je zaista kosmetska realnost?

Petar Anđelković   
subota, 19. novembar 2011.

„Kosovo“ nije nezavisno (u pravom smislu) kako de jure, tako ni de fakto. Može se slobodno reći da je to „Kosovo“ (kao i kosovski Albanci) imalo više autonomije i prava u okviru SFRJ i SRJ, nego sada kada je navodno „nezavisno“.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Značajni neuspesi jedne dobro podmazane mašine

Stefan Karganović   
subota, 03. jul 2010.

Krah srebreničke rezolucije u Kanadi i ozbiljno odugovlačenje Ganićevog procesa u Londonu, mada je bošnjački establišment bio ubeđen da će oba pitanja vrlo glatko i na zadovoljavajući način rešiti, služe kao poruka i opomena.

 
Kuda ide Srbija

Tri kuma srpske politike, ili nesloga nema alternativu

Vladimir Nedeljković   
subota, 25. jun 2011.

Šešeljeva isključivost, Draškovićeva prevrtljivost i Nikolićeva nesposobnost da se prvenstveno prema samom sebi odredi ostavljaju suviše manevarskog prostora trenutnoj vladajućoj postavi da se i dalje samouvereno i bahato ponaša.

 
Kuda ide Srbija

Srbija peva nad ambisom

Marinko M. Vučinić   
sreda, 03. avgust 2011.

Sudeći po našim medijima, ništa se dramatično na severu Kosova i Metohije ne dešava, naprotiv zabava se odvija nesmanjenim tokom. Zato se i moramo zapitati da li je moguće da smo do te mere otupeli, izgubili osećaj solidarnosti i osećaj pripadnosti nacionalnoj zajednici.

 
Crkva i politika

Klerikalizacija društva ili odjeci klirofobije?

Nikola Knežević   
petak, 20. novembar 2009.

Pojedinim glasovima iz neoliberalnog miljea, koji već duže vreme pokušavaju da ubede javnost da se u Srbiji događa klerikalizacija društva, treba da bude jasno da je u pitanju proces revitalizacije religioznosti i duhovne svesti našeg naroda.

 
Kosovo i Metohija

Rusko državljanstvo, Dino Merlin i srpska država

Janja Gaćeša   
utorak, 29. novembar 2011.

Sve što su do sada Srbi bili naterani da urade dobilo je smisao. Oni su samo karta na kockarskom stolu svoje države i Evropske unije i to izgleda ona sitna, najmanje vredna, sa kojom ne znate šta ćete kada vam u kockanju padne pa želite što pre da je se otresete.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Povodom teksta “Gde su četničke bitke protiv okupatora”

Aleksandar Nedić   
ponedeljak, 12. jul 2010.

Ovo je rad na osnovu sačuvane arhivske građe i napisanih knjiga koje u svojim delovima osim bitaka obuhvataju i segment ratnog stradalaštva po logorima.. 

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Neki novi "Srbi" u Sarajevu?!

Nenad Kecmanović   
sreda, 05. novembar 2014.

Ključ svih pomenutih „slučajeva“ jeste izborna baza, koja je u nacionalno duboko  podijeljenim društvima kao što je BiH naprosto nacionalno strukturisana. Uvođenje konstitutivnosti sva tri naroda u cijeloj BiH, pod svojevremenim pritiscima iz Sarajeva i Brisela, imalo bi smisla samo pod uslovom da su i relativno ravnomjerno distribuirani na cijeloj teritoriji zemlje.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Srebrenica i Drina

David Jan Godfroa   
četvrtak, 08. jul 2010.

Hajde da od ove godine ne zaboravljamo da su za vreme opsade Srebrenice i na drugoj strani pale nevine žrtve prilikom ispada muslimanskih jedinica (iz Srebrenice). Stari ljudi, žene, deca. I Srbi su bili proganjani, i Srbi su po povratku nalazili svoje kuće opljačkane i popaljene.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Hoće li i međunarodna zajednica u BiH priznati izborni poraz?

Nino Raspudić   
ponedeljak, 20. oktobar 2014.

Ako "stranci" i dalje budu istrajavali na staroj paradigmi, što im preostaje? Miljenici na političkoj i stranačkoj sceni su im na demokratskim izborima uglavnom poraženi, projekti propali. No, ako ne može kroz institucije, može izvaninstitucionalno, dakle putem rušenja nemiljeničke vlasti kroz prosvjede.

 
Kuda ide Srbija

Šta nam rade Britanci?

Veljko Đurić Mišina   
petak, 22. jul 2011.

Velika Britanija imala je znatnog udela u pripremanju južnoslovenske države proglašene 1. decembra 1918. godine. U toj državi više su obraćali pažnju na Hrvate i Zagreb nego na Srbe i Beograd. To je kulminiralo avgusta 1939. pritiskom na kneza Pavla Karađorđevića da stvori Banovinu Hrvatsku.

 
Crkva i politika

Ceo svet plače, a samo on se raduje

Matija Bećković   
nedelja, 15. novembar 2009.

(Iz Arhive NSPM-a)

I sinoć kad smo odlazili od njega tražeći blagoslov, svojom već iznemoćalom rukom zakrstio je vazduh savršeno spokojnim i sigurnim pokretom da se činilo da će taj krst ostati tamo zauvek.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Jadovno, Lika, zadnja pošta Hrvatska

Milan Šećerović   
petak, 02. jul 2010.

NDH se nije dala omesti u svom zacrtanom planu istrebljenja pravoslavaca: brzo otvara druge logore, Jasenovac pre svega – deveti krug pakla za Srbe, gde je takođe svirepo umoreno na hiljade Jevreja, Roma i znatan broj Hrvata antifašista.

 
<< Prva < Prethodna 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Sledeća > Poslednja >>

Strana 72 od 128

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner