Početna strana > Debate
Debate
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Dejtonizacija Ukrajine

Nenad Kecmanović   
utorak, 13. maj 2014.

Zato već vidim razočaranje u Sarajevu kada još jednom i od Vučića čuju, a i šta bi drugo, da "Beograd podržava Dejtonski sporazum i da će poštovati svaki ravnopravan dogovor entiteta i naroda u BiH". A "kao biber po pilavu" doći će vest da, ako im neposredno ne preti "Krim u BiH", primer Ukrajine stabilizuje dejtonski status Srpske u BiH.

 
Kuda ide Srbija

Beda i svest o krizi

Marinko M. Vučinić   
sreda, 08. decembar 2010.

Očigledno je da je radikalna promena političkog sistema urgentna, ali se ona odlaže već gotovo deset godina, jer bi njeno sprovođenje dovelo do razbijanja partijskih monopola, uspostavljene vladavine partitokratije i formiranih ekonomsko-političkih centara moći.

 
Crkva i politika

Put Svetog Save

Milovan Vitezović   
utorak, 10. februar 2009.

U istoriji crkvene i državne diplomatije teško je naći primer koji se može uporediti sa doslednom i dugogodišnjom diplomatijom Save Nemanjića, na njegovom putu od monaha do arhiepiskopa, koja je dovela do samostalne SPC i do slobodnog srpskog kraljevstva.

 
Kosovo i Metohija

Gazimestan u začaranom „krugu dvojke“

Aleksandar B. Đikić   
petak, 10. jun 2011.

Veliki je raskorak između zdravorazumskih pogleda na politička rešenja (da za sad izostavimo ekonomska) naroda koji mora da trpi, i pogleda njegove elite koja mu sudbinu određuje. Naravno da je najveći izazov rešavanje kosovskog političkog čvora.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Mračne igre oko Srebrenice

Aleksandar Pavić   
ponedeljak, 18. januar 2010.

U slučaju Srebrenice, „ipak nije onako kako se tvrdi“. A „naše pravo da znamo“ je kako je tačno bilo. I to je jedino ono na šta predsednik Srbije i Skupština Srbije u nekoj svojoj rezoluciji imaju pravo – i obavezu – da pozovu. Na utvrđivanje prave istine o Srebrenici.

 
Kosovo i Metohija

Kako smo delili Kosovo

Milan Dinić   
sreda, 08. jun 2011.

Đinđić se u pogledu podele uglavnom oslanjao na predloge Dobrice Ćosića, koji tvrdi da se Đinđić sa njim, oko toga, u potpunosti slagao. Đinđić ga je obaveštavao i o pismima koja je poslao međunarodnim zvaničnicima apelujući da se pristupi pravičnom rešavanju pitanja Kosova.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Nepromišljena preporuka predsednika Tadića

Stefan Karganović   
utorak, 12. januar 2010.

Da li stvarna činjenička pozadina događaja u Srebrenici u julu 1995. ikome daje za pravo da u ime srpske države prihvata odgovornost za jedan gnusni zločin? Ne, jer pre svega diskutibilni su dimenzije i pravna kvalifikacija tog zločina.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Pravni načini osamostaljivanja Republike Srpske

Emil Vlajki   
sreda, 30. april 2014.

Republika Srpska je spremna ustati u zaštitu i povrat svojih, nasilno oduzetih, prava izvornog (slova) Dejtona na miran i dostojanstven način, preko svojih legalnih institucija, posebno Narodne skupštine o čemu postoji nacionalni konsenzus svih relevantnih političkih partija.

 
Kuda ide Srbija

Šta je najvažnije srpsko nacionalno pitanje danas?

Boško Obradović   
petak, 05. novembar 2010.

Hoće li ostati teško biti Srbin i u 21. veku? Hoće, isto koliko i u prethodnim vekovima! Ali, koliko je teško, još više je veličanstveno i praktično, jer je u Srpstvu sadržana sva naša istorijska veličina i način opstanka. Uzvišena lepota naše istorije, već i konkretna praktična dimenzija organizacije društvenog života.

 
Crkva i politika

Politikina poslanica mitropolitu

Nikola Malbaški   
četvrtak, 08. januar 2009.

Nije baš uobičajeno da se u, takoreći, zvaničnim srpskim državnim novinama napada poglavar srpske pravoslavne crkve. A kada se to dogodi baš na Božić, odnosno Badnje veče, onda je reč o pravom i besprimernom skandalu, kakav se nije dešavao čak ni u vreme okupacije.

 
Kosovo i Metohija

Kosovo Polje - svaki kamen istorija

Dragiša Spremo   
ponedeljak, 27. jun 2011.

Na centralnom delu Kosova polja je monumentalni Spomenik kosovskim junacima. Nešto severnije, ali u neposrednoj blizini, Muratovo i Gazimestan turbe, a neposredno uz reku Sitnicu nalazi se veliko rudarsko naselje Obilić.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

„Saosećanje i empatija prema tuđoj patnji“ ili Priznanje Srbije za agresiju na BiH

Fond za razvoj demokratije   
sreda, 20. januar 2010.

Izgleda da je izvesnija Deklaracija o Srebrenici kojom bi se Srbija sama optužila za agresiju na BiH i Hrvatsku.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Između majke i matice

Nenad Kecmanović   
utorak, 06. maj 2014.

FBiH obično slijedi politiku SAD i islamskih zemalja, a Izetbegović i Komšić se nađu u nedoumici samo kada se Arapi drznu da ne poslušaju Amerikance. RS pak obično slijedi politiku Rusije i EU, ali kada dođe do neslaganja Moskve i Brisela, kao sada povodom Ukrajine, u Banjaluci nema nedoumica.

 
Kuda ide Srbija

Zašto je „šloser“ bio bolji

Dragan Mitrović   
četvrtak, 18. novembar 2010.

Sasvim je logično da građani koji su iskusili oba ekonomska sistema tvrde da im je bilo bolje u socijalističkom. Njima je zaista bilo bolje u tom sistemu, jer je njegov smisao bio ekonomska i socijalna sigurnost najšireg sloja građana, i tako je i bilo.

 
Crkva i politika

Glas crkve

Dragoljub Žarković   
utorak, 10. februar 2009.

Kada smo poslednji put čuli glas crkve u poslovima koji nisu baš državni. Recimo, da kažu nešto o nasilju u školama i porodici, korupciji i gramzivosti, neku reč utehe za nezaposlene i bolesne... Jok, slabo ih to zanima, za razliku od pastve koju to i te kako zanima.

 
Kuda ide Srbija

Šta dalje?

Boris Malagurski   
četvrtak, 11. novembar 2010.

Dosta je bilo sistematskog ispiranja mozga od strane vlasti i stranih interesnih grupa? Dokle ćemo trpeti orvelovske floskule koje ponižavaju našu inteligenciju? Dokle ćemo gledati u blistave TV emisije i  novine kontrolisanih medija koji ne postavljaju prava pitanja, već daju iste odgovore?

 
Crkva i politika

Saopštenje povodom predloga Statuta Vojvodine

Sinod SPC   
utorak, 10. februar 2009.

Odlukom Svetog arhijerejskog sinoda, umoljavamo Vas da ovaj naš dopis iznesete pred Skupštinu, na kojoj će biti raspravljano o ovom pitanju, u nadi da će ovom očiglednom protivustavnom aktu poslanici uskratiti svoju saglasnost.

 
Kosovo i Metohija

Da li je moguća podela Kosova i Metohije

Radoman Jović   
nedelja, 08. maj 2011.

I laicima je sada jasno u kakvim uslovima se pristupilo pregovorima. Izdiktirano je šta ne sme biti predmet razgovora, dakle sve ono što bi moglo na bilo koji način da zadire u nezavisnost, suverenitet i teritorijalnu celovitost tzv. države Kosova.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Antisrpska partija Jugoslavije

Vladislav B. Sotirović   
sreda, 13. januar 2010.

Suština stava KPJ se ogledala u činjenici da je Politbiro partije usvojio zvanični stav da se Jugoslavija (kao „velikosrpska tvorevina“) ima razbiti, što je praktično značilo da je svaki antisrpski savez legitiman i dobrodošao.

 
Kosovo i Metohija

Savetodavno mišljenje o Kosovu: Propuštena mogućnost ili pehar pun otrova?

Hurst Hanum   
subota, 30. april 2011.

Najveće sile kao što su Kina, Rusija, Indija i većina država Latinske Amerike, Afrike i Azije, odbile su da se ukrcaju na taj voz koji predvode SAD i UN. Sve dok Srbija ne prizna kosovsku nezavisnost, te države neće promeniti mišljenje.

 
<< Prva < Prethodna 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Sledeća > Poslednja >>

Strana 78 od 128

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner