Početna strana > Debate
Debate
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

„Ne“ rezoluciji o Srebrenici

Apel stranih intelektualaca   
subota, 20. februar 2010.

Brine nas da politizacija ljudske patnje i frivolno korišćenje jedne ozbiljne pravne kategorije, kao što je to genocid, u ogromnoj meri oduzima težinu tim vrlo bitnim pravnim pojmovima i na taj način predstavlja uvredu nevinim žrtvama političkog nasilja u celom svetu.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

„Rat za prebivalište" u Republici Srpskoj

Slobodan Durmanović   
četvrtak, 01. maj 2014.

Protiv te odluke Vlade RS, u Sarajevu su ustali svi vodeći bošnjački političari, tražeći da OHR odmah poništi tu odluku, te iznoseći niz neosnovanih optužbi na račun vlasti u Banjaluci: od „aparthejda“, preko „diskriminacije bošnjačkih povratnika“ do „kršenja Dejtonskog sporazuma“!?

 
Kuda ide Srbija

Zašto je „šloser“ bio bolji

Dragan Mitrović   
četvrtak, 18. novembar 2010.

Sasvim je logično da građani koji su iskusili oba ekonomska sistema tvrde da im je bilo bolje u socijalističkom. Njima je zaista bilo bolje u tom sistemu, jer je njegov smisao bio ekonomska i socijalna sigurnost najšireg sloja građana, i tako je i bilo.

 
Crkva i politika

Božićna poslanica episkopa Artemija

Eparhija raško-prizrenska i kosovsko-metohijska   
utorak, 06. januar 2009.

Sada pred Božić, mislimo da je najpotrebnije da se  kako predstavnici vlasti, tako i sav narod u celini vratimo Bogu i sebi, da počnemo da mislimo na narod i državu kao na celinu, da prestanu međusobne deobe i satiranja.

 
Kosovo i Metohija

Podela Kosova, ili daj šta daš

Mladen Đorđević   
petak, 20. maj 2011.

U politici ništa ne treba da bude tabu, pa ni ideja o podeli Kosova, ali je pitanje je na koji bi se način ona danas odrazila na Srbiju. Prema mnogim mišljenjima, imala bi katastrofalne posledice, ne samo po Srbe južno od Ibra.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Deklaracija o Srebrenici – jedinstvena prilika za poruku pomirenja

Vladimir Vukčević   
ponedeljak, 15. februar 2010.

Srebrenica je isuviše teška tema da bi se koristila za političke potrebe. Kote ratnih zločina su istorijska opomena. Jasno je da ih je bilo na svim stranama. Ali nije na nama da merimo tuđ moral i potrebu da se neko nama izvini.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Čekajući „briselski sporazum“ za BiH

Slobodan Durmanović   
petak, 11. april 2014.

Ni danas se sa sigurnošću ne bi moglo reći da bi srpski političari lako odbacili ponudu za formiranje jednog-dva ministarstva na nivou BiH zarad „približavanja EU“, a kao konkretan „mamac“ mogao bi, recimo, da posluži novac iz pretpristupnih fondova EU.  

 
Kuda ide Srbija

Šta je najvažnije srpsko nacionalno pitanje danas?

Boško Obradović   
petak, 05. novembar 2010.

Hoće li ostati teško biti Srbin i u 21. veku? Hoće, isto koliko i u prethodnim vekovima! Ali, koliko je teško, još više je veličanstveno i praktično, jer je u Srpstvu sadržana sva naša istorijska veličina i način opstanka. Uzvišena lepota naše istorije, već i konkretna praktična dimenzija organizacije društvenog života.

 
Crkva i politika

U ime dva oca

Glas islama   
nedelja, 21. decembar 2008.

Vijeće staraca, poznato kao Srpska akademija nauka i umjetnosti (SANU), mozak je savremene Srbije. Krojači srbijanske političke zbilje. Oci ratova. Inspiratori etničkih čišćenja i brojnih zločina. Sanjači o Velikoj Srbiji sa opakim perima u ruci.

 
Kuda ide Srbija

Strepim od rezultata popisa 2011.

Dragan Vukmirović   
utorak, 19. oktobar 2010.

Optimalni scenario predviđa da će za 40 godina broj osoba starijih od 65 godina biti povećan za četvrtinu, dok će udeo populacije starije od 80 godina biti udvostručen i činiće 26 odsto ukupnog broja starog stanovništva.

 
Crkva i politika

Politikina poslanica mitropolitu

Nikola Malbaški   
četvrtak, 08. januar 2009.

Nije baš uobičajeno da se u, takoreći, zvaničnim srpskim državnim novinama napada poglavar srpske pravoslavne crkve. A kada se to dogodi baš na Božić, odnosno Badnje veče, onda je reč o pravom i besprimernom skandalu, kakav se nije dešavao čak ni u vreme okupacije.

 
Kosovo i Metohija

Savetodavno mišljenje o Kosovu: Propuštena mogućnost ili pehar pun otrova?

Hurst Hanum   
subota, 30. april 2011.

Najveće sile kao što su Kina, Rusija, Indija i većina država Latinske Amerike, Afrike i Azije, odbile su da se ukrcaju na taj voz koji predvode SAD i UN. Sve dok Srbija ne prizna kosovsku nezavisnost, te države neće promeniti mišljenje.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Zašto Srbija ne treba da donese rezoluciju o Srebrenici

Stefan Karganović   
četvrtak, 18. februar 2010.

Kako sam obavešten, g. Vukčević je pravnik. Neka objasni gde u presudi Međunarodnog suda pravde stoji da treba da se donese deklaracija koju on traži. Je li to obaveza Srbije ili samo njegova lična moralna preporuka?

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Po(r)uka Si Đinpinga

Nenad Kecmanović   
utorak, 15. april 2014.

Pošto je godinama upozoravala na kršenja međunarodnog prava i spoljnopolitičku nedosljednosti jedine supersile, Putinova Rusija je počela da uzvraća milo za drago u Abhaziji i Južnoj Ostetiji, u Siriji i na Krimu, a sada je u dijelovima Ukrajine sa ruskom i proruskom većinom u toku ruska parodija na „obojene revolucije“. 

 
Kuda ide Srbija

Šta dalje?

Boris Malagurski   
četvrtak, 11. novembar 2010.

Dosta je bilo sistematskog ispiranja mozga od strane vlasti i stranih interesnih grupa? Dokle ćemo trpeti orvelovske floskule koje ponižavaju našu inteligenciju? Dokle ćemo gledati u blistave TV emisije i  novine kontrolisanih medija koji ne postavljaju prava pitanja, već daju iste odgovore?

 
Crkva i politika

Božićna poslanica

SPC   
nedelja, 28. decembar 2008.

Sa pravom je kazano da je ekonomska kriza povezana i sa političkom krizom; kao i to da nepoštovanje međunarodnih prava i ignorisanje Povelje Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima - kao i gaženje pravde uopšte, rađaju političku krizu, a ova ekonomsku krizu i finansijski haos.

 
Kosovo i Metohija

Kosovo je naš Jerusalim

Vuk Jeremić   
četvrtak, 17. mart 2011.

 Kosovo je naš Veli Fordž i Jorktaun, naš Alamo i Getisburg, naš Perl Harbur i Ivo DŽima - sve u jednom. O njemu noću sanjamo, i za njega se molimo u crkvi. Ono je zenica našeg oka, i naš Jerusalim.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Propagandna arhitektura srebreničkog mita

Stefan Karganović   
ponedeljak, 15. februar 2010.

Navodi tužilaštva o 8.000 žrtava prošli su bez ozbiljnog osporavanja. Forenzički materijal nije bio ispitan temeljno kao što bi to verovatno bilo slučaj da su obim i pravna kvalifikacija zločina bili tretirani kao centralno pitanje na suđenju.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

"Novi pristup Bosni", ili hoće li RS stradati zbog podrške Rusiji?

Nenad Kecmanović   
sreda, 02. april 2014.

U Sarajevu se već ređaju predstavnici EU i njenih članica na ministarskom nivou da bi, pored evropske Hrvatske i odlučno proevropske Srbije, sa BiH zaokružili kontrolu nad zapadnim Balkanom. Počeće od presude "Sejdić - Finci" da bi, zapravo, rešili izbornu neravnopravnost Hrvata u Federaciji.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

„Saosećanje i empatija prema tuđoj patnji“ ili Priznanje Srbije za agresiju na BiH

Fond za razvoj demokratije   
sreda, 20. januar 2010.

Izgleda da je izvesnija Deklaracija o Srebrenici kojom bi se Srbija sama optužila za agresiju na BiH i Hrvatsku.

 
<< Prva < Prethodna 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Sledeća > Poslednja >>

Strana 77 od 127

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner