среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Економска политика

Синдикати и популизам

Бранко Павловић   
петак, 03. октобар 2008.
Одбијање од стране политичара у предизборној кампањи дочекано је са одобравањем и тврдњом да се неће дозволити да странци купују „понос Италије“. „Понос“ је, међутим, незадрживо клизио ка банкротству.
 
Савремени свет

„Прашчај Германија“, или ко је заиста победио у рату - дилеме поводом једне руско-немачке годишњице

Ђорђе Милошевић   
уторак, 01. септембар 2015.

Један совјетски дипломата који је почео да пакује кофере за повратак у Москву са горчином ми казе: Немци су у ствари постали победници и код Стаљинграда, и под Москвом, и код Лењинграда. Мртви немачки генерали могу да завиде живим немачким али не само немачким политичарима.

 
Преносимо

Монетарна и политичка криза у ЕУ

Милан Милошевић   
четвртак, 02. децембар 2010.

Фискална цена за чишћење шпанског финансијског система можда ће бити већа него што њена влада предвиђа. Шпанска влада је постала талац банака. Кроз ту врсту искушења регионализације својевремено је прошла и Аргентина.

 
Економска политика

Разарајући моменат пада америчке моћи

Џон Греј   
среда, 01. октобар 2008.
Национализација кључних делова финансијског система значила је и самоуништење америчке проповеди о слободном тржишту, а оправдање за оне земље које су задржале контролу над својим тржиштима.
 
Савремени свет

Нови Суецки канал као симбол Eл Сисијевог успеха

Самир Калил Самир   
недеља, 30. август 2015.

Људи нису привржени Муслиманском братству. Сви су видели да ништа није урађено у за годину и неколико месеци током председавања Мурсија: цене су порасле, није било сигурности и економија је потонула. Упркос данашњим тешкоћама, људи су срећнији. Осећају да могу да ураде нешто. Нови Суецки канал је обећање за будућност.

 
Културна политика

Песак и брашно, камен и крст

Радован Калабић   
субота, 21. фебруар 2009.

„У пресудним тренуцима сам јамчио за вас. Не бих желео да ми неко каже да сам то чинио за нацију која то не заслужује.“ Ове редове, без злобе у срцу и лажи на језику, исписао је др Родолф Арчибалд Рајс, само годину дана пре изненадне смрти. 

 
Политички живот

Београд и пробуђена енергија грађана - неопходно удруживање и стварање ширих друштвених покрета

Маринко М. Вучинић   
четвртак, 25. мај 2017.
Предстојећи избори за Скупштину града Београда су јединствена прилика да се види да ли је опозиција спремна да покаже способност да се режимском јединственом наступу супротставе што консолидованији и компактнији блокови странака, локалних иницијатива и угледних појединаца, јер једино тако се може постићи озбиљнији изборни резултат. 
 
Преносимо

Закаснела антитајкунска кампања

Слободан Вучетић   
четвртак, 02. децембар 2010.

После 5. октобра 2000. изостала је одлучна акција нове власти да се законом изврши „пореска национализација“ имовине Милошевићевих тајкуна, која је највећим делом стечена на основу подмићивања „владарске куће“ и шпекулативних метода.

 
Економска политика

Узроци глобализације и светске финансијске кризе

Никола Турајлић   
петак, 19. септембар 2008.
Глобализација и стање кредитног тржиста узрокују стални пад потрошње код становништва у западним земљама, док пораст потрошње у трећем свету није довољан да би исти компензовао.
 
Коментар дана

„Набуко“ поново у игри

Александар Костић   
петак, 11. јануар 2013.

Изградња скраћеног Набука оставља могућност да стари пројекат једном ипак буде реализован у случају покоравања Ирана, који је и због тога умногоме мета планова западних стратега.

 
Политички живот

Избори, избори, косовки, ванредни – и где су ту Хашимови, Рамушови и Вучићеви Срби?

Марко М. Јакшић   
уторак, 06. јун 2017.

 Ова нова или она прва “Српска листа“ је доказ да се власти у Србији, односно нововаспостављени надпредседник Владе тј. председник Србије, будући Ердоган, спрда са Србима на Косову и да о њиховом опстанку брине као о лањском снегу

 
Коментар дана

"Златна" неоколонијална подлога француске интервенције у Малију

Александар Костић   
уторак, 15. јануар 2013.

У освојеним областима исламисти организација АКУИМ и МУЈАО су наметнули бруталан облик шеријатског права, а у градовима Гао, Кидал иТимбукту су организовали јаке одбрамбене положаје са складиштима намирница и тунелима, што ће свакако знатно отежати планирано освајање севера.

 
Културна политика

Духовне основе светске економске кризе

Саша Гајић   
среда, 25. фебруар 2009.

Почетак економске кризе представља крај идеологије неолибералног економизма који је стајао као идеолошки темељ бескрајног економског развоја који доноси глобализација, а који се извргао у своју супротност.

 
Политички живот

Треба ли председник да поднесе оставку на место шефа странке - и зашто?

Слободан Орловић   
недеља, 14. мај 2017.
Упркос свему, сазнање српске политичке реалности наговештава да ће председничка и страначка функција бити опет спојене па ћемо тако наново имати устав поред Устава, странку изнад државе и моћ изван права.
 
Преносимо

Да ли је моћ САД на заласку?

BBC   
недеља, 20. фебруар 2011.

За њега проблем је врло једноставан - земља је презадужена, дефицит је неодржив. Берзе ће, предвиђа Хас, изгубити поверење у способност Америке да отплаћује дугове, што ће довести до драматичног раста каматних стопа.

 
Економска политика

Предвиђања БРИК-а

Милан Пурић   
петак, 19. септембар 2008.

Такорећи крах њујоршке берзе потврђује закључак земаља БРИК-а да се САД неће ни брзо ни лако извући из рецесије и да као такав партнер не могу имати доминантну улогу у свету.

 
Коментар дана

Резолуција капитулације

Владимир Кршљанин   
субота, 12. јануар 2013.

А о никада ничим доказаној мантри о ЕУ, коју већина наших политичара непрестано понавља, односно о ставу да „због реалности“ Србија треба да жртвује самосталност, Устав, територију и грађане, а све ради „добитка“ који је у ствари губитак на свим пољима, не вреди трошити речи.

 
Културна политика

Андрић и Црњански као жртве културног етничког чишћења

Драшко Вуксановић   
уторак, 17. фебруар 2009.

Овакав приступ требало би од Андрића и Црњанског да учини неку врсту друштвене својине бивших југословенских народа. Кумова слама на коју српска култура не може да рачуна ништа више од било кога другог. Битно је, наиме, да Срби имају што мање разлога да се подиче.

 
Политички живот

У раљама Немачке

Емил Влајки   
недеља, 07. мај 2017.

Није потпуно јасно због чега су, српски водећи политичари након Милошевића, највећим дијелом били фасцинирани Њемачком. То је нелогично јер је у посљедњих сто година, Њемачка, на разне начине, уништавала Србе који су јој посвуда кварили рачуне, посебно у два свјетска рата.

 
Преносимо

Турска, Иран и Русија у Закавказју

Андреј Арешев   
среда, 01. децембар 2010.

Турски лидери воде активну вишевекторску политику у најбољим традицијама кемализма. Турска ће се и даље трудити да комбинује очување односа са САД, интеграцију са ЕУ уз настављање блискоисточног и евроазијског вектора своје спољне политике, чији су део Русија и Иран.

 
<< Прва < Претходна 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 Следећа > Последња >>

Страна 214 од 436

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер